Krótka historia DeFi

Zdecentralizowane finanse wstrząsają rdzeniem branży usług finansowych, umożliwiając ludziom handel, pożyczanie i pożyczanie aktywów cyfrowych z dowolnego miejsca na świecie. DeFi łączy zalety technologii blockchain z najważniejszymi częściami tradycyjnego systemu finansowego, tworząc rozwiązanie, które oferuje to, co najlepsze z obu światów.

Zdecentralizowane aplikacje można nawet łączyć ze sobą, a transakcje są automatycznie kierowane między nimi za pośrednictwem programowalnych inteligentnych kontraktów. Na przykład odsetki z platformy pożyczkowej można przekierować na inną, aby wygenerować jeszcze większe zainteresowanie.

Oprócz podstaw, takich jak pożyczki i pożyczki, DeFi zajmuje się również bardziej fundamentalnymi problemami w nowoczesnym systemie finansowym, takimi jak włączenie finansowe, większa płynność i niższe koszty. Według ostatnich szacunki, usługi finansowe nie są dostępne dla ponad 1,7 miliarda ludzi na całym świecie. Banki nie zawsze mogą skutecznie działać w każdym regionie, powodując nieuzasadnione wysokie opłaty bankowe, które nie są dostępne na tym obszarze. 

Projekty wywodzące się ze scentralizowanych organizacji są generalnie źle widziane w przestrzeni DeFi i chociaż Tether jest najpopularniejszym stablecoinem pod względem kapitalizacji rynkowej, nadal jest znacznie bardziej scentralizowany niż prawie jakikolwiek inny powszechnie używany token blockchain. Projekty DeFi, takie jak MakerDAO, przywróciły pewną kontrolę do sieci rozproszonych dzięki DAI, zdecentralizowanemu stablecoinowi, który nie jest powiązany z walutą fiducjarną.

Przestrzeń DeFi jest pełna innowacyjnych pomysłów i rozwiązań nowej ery dla odwiecznych problemów. Ale zdecentralizowane finanse nie zawsze były takie. Zaledwie kilka lat temu ludzie szybko zmyli DeFi jako niewykonalne, więc jego ogromny wzrost wykorzystania w ciągu ostatniego roku zwrócił na to bezprecedensową uwagę.

Jak większość zjawisk z dnia na dzień, DeFi nie było w rzeczywistości produktem krótkoterminowego postępu. Jego systemy pracują od początku 2018 roku i chociaż jest to obecnie jedna z najbardziej dochodowych aren w łańcuchu bloków, DeFi ma znacznie skromniejsze pochodzenie.

Na przekór tradycji

Zanim DeFi nazwano DeFi, krążyło kilka innych nazw, ale etykiety takie jak „Open Finance” i „Crypto Finance” po prostu nie przekazywały spójnie swoich celów. Zapoczątkowany jako ruch sprzeciwu wobec tradycyjnych systemów przez grupę firm na początku 2018 roku, nazwa utknęła podczas pierwszego spotkania Decentralized Finance w San Francisco.

Tego dnia w biurach Polychain pojawiło się ponad 150 osób, a także przedstawiciele niektórych z największych platform DeFi, takich jak Fundacja Maker, 0x, dYdX, i Złożony. Podczas gdy rozwój DeFi był niewątpliwie zależny od tych fundamentalnych platform, sieć Ethereum mogła odegrać jeszcze ważniejszą rolę.

Platforma, która była pionierem programowalnych inteligentnych kontraktów, została zbudowana od podstaw w celu obsługi zdecentralizowanych aplikacji finansowych. W swojej białej księdze współzałożyciel Vitalik Buterin przewidział nawet powstanie różnych szeroko stosowanych obecnie DApps.

Jako najpopularniejsza sieć inteligentnych kontraktów zdecentralizowane finanse w naturalny sposób przyciągały Ethereum. Jego zdolność do obsługi wielu przypadków użycia bez centralnego organu zarządzającego zmieniła przestrzeń blockchain na dobre. Od poniżej 700 milionów dolarów na początku do ponad 20 miliardów dolarów obecnie, ETH zamknięty w platformach DeFi wykazał niezwykły wzrost w ciągu ostatniego roku i wydaje się, że rozwija się.

Bitcoin mógł nam pozwolić na przeprowadzanie transakcji bez banków, ale DeFi pozwala ludziom prowadzić interesy. Dzięki niezliczonym możliwościom zysku i nowym, które pojawiają się każdego dnia, DeFi jest na najlepszej drodze, aby stać się twarzą branży blockchain.

Future Finance

Podczas gdy DeFi ukradł program dla przestrzeni blockchain, reszta świata była znacznie bardziej zaniepokojona trwającą pandemią COVID-19. Koronawirus był niszczycielski dla światowych gospodarek i w obawie przed powszechną deprecjacją inwestycji wiele osób zwróciło się do platform blockchain jako przystani.

Od systemów obstawiania po rolnictwo dochodowe, przestrzeń blockchain oferuje wiele lukratywnych sposobów na szybkie zarobienie pieniędzy. Dzięki wydobywaniu płynności handlowcy mogą nawet łączyć platformy, inwestując zyski z jednej platformy, aby uzyskać dodatkowe zwroty z innej. Może to być niesamowicie satysfakcjonujące, ale wiąże się też z dużo większym ryzykiem.

Tokeny DeFi są prawdopodobnie najbardziej niestabilnymi aktywami w branży blockchain, a wielocyfrowe zyski i całkowita deprecjacja są równie powszechnymi zdarzeniami. Dzięki temu bardziej stabilne platformy DeFi, takie jak Centryczny, który oferuje okresowe uznanie za pośrednictwem systemu dual-token, również zyskują na popularności.

Zdecentralizowane finanse mają tak duży wpływ, że wprowadziły nawet BTC do łańcucha bloków Ethereum Wrapped Bitcoin (WBTC), dostarczając płynność oryginalnej kryptowaluty do usług finansowych w DeFi. Zdecentralizowane finanse są złożone, ale nie zawsze jest to negatywne.

Otaczający nas dziś system finansowy jest skomplikowany, ale z czasem ich standaryzacja sprawia, że ​​większość technologii bankowych jest niewidoczna dla użytkownika końcowego. Ponadto zdecentralizowane finanse zapewniają funkcje, których nie można zaimplementować w tradycyjnych systemach. Chociaż blockchain umożliwia handlowcom wymianę tokenów, koncepcja zamiany akcji na jednej giełdzie na akcje innej jest nie do pomyślenia.

Banki, inwestorzy instytucjonalni i krajowe organy regulacyjne na całym świecie w końcu zwracają uwagę na blockchain, a dzieje się tak głównie ze względu na popularność, jaką stworzyło DeFi. Brak pośredników oznacza niższe koszty ogólne i wyższe zyski dla wszystkich zaangażowanych. Kryptowaluty znalazły się na końcu zarówno szumu, jak i krytyki, niektórzy nazywają to przyszłością pieniądza, a inni nazywają to nadmiernie zawyżoną bańką.

DeFi pokazało światu, że kryptowaluty i technologia blockchain zostaną tutaj. Lata rozwoju przyciągnęły popularność, a dzięki temu, jak dobrze DeFi radziło sobie w ciągu ostatniego roku, ludzie w końcu zwracają uwagę.

Zastrzeżenie Przedstawione treści mogą zawierać osobistą opinię autora i podlegają warunkom rynkowym. Przeprowadź badanie rynku, zanim zainwestujesz w kryptowaluty. Autor lub publikacja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za osobistą stratę finansową.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me