Wprowadzony w styczniu 2018 roku przez programistów Daniela Larimera i Brendana Blumera, EOS.IO to architektura oprogramowania blockchain, która obsługuje miliony transakcji na sekundę przy praktycznie zerowych opłatach transakcyjnych.
Ten stos technologii zależy od mechanizmu potwierdzania zgodności stawki, aby to wszystko się wydarzyło. Inne popularne kryptowaluty, takie jak Bitcoin, opierają się na systemie opartym na pracy, w którym komputery agresywnie przetwarzają liczby w celu rozwiązania złożonych zagadek kryptograficznych. Ale dowód stawki wyznacza następną istotę, która utworzy blok, patrząc na różne kombinacje losowej selekcji, bogactwa lub wieku.
To nowatorskie podejście do bezpiecznej wymiany wartości i danych w sposób bez zaufania rośnie w 2019 roku, a mnożenie się projektów opartych na EOS pojawiających się na scenie nie powinno być zaskoczeniem. Wiele z tych projektów miało znaczący wpływ na ostatni rok kalendarzowy, więc przyjrzyjmy się im teraz.
LiquidApps: uruchomiony w lutym 2019 r.
LiquidApps to rozwiązanie opracowane przez i dla programistów dApp, mające na celu uczynienie zdecentralizowanego tworzenia aplikacji bardziej dostępnym i przystępnym cenowo. LiquidApps stworzył swoje dApp Network jako ekosystem pielęgnujący zdecentralizowane oprogramowanie, aby było bardziej wydajne i pozyskiwało zwykłych użytkowników. Sieć dApp Network oferuje w tym celu dwa produkty: vRam i Zeus.
vRAM działa jako rodzaj niedrogiego „dysku twardego” dla programistów EOS dApp do przechowywania danych. Zeus to powiązany zestaw do tworzenia oprogramowania (SDK), którego programiści podłączają istniejące produkty LiquidApps do tworzenia własnych aplikacji dApps. Już dostępne na Github, Zeus przedstawia się jako „kompleksowy sklep dla deweloperów” dla programistów dApp.
Everipedia: uruchomiła funkcjonalność EOS w sierpniu 2018, rósł przez cały 2019 rok.
Everipedia jest jak wersja Wikipedii obsługująca łańcuch bloków. Wykorzystuje technologię blockchain EOS i powiązany token kryptograficzny o nazwie IQ, aby zachęcić ludzi do publikowania treści, jednocześnie ograniczając cenzurę na całym świecie.
Rok 2019 był rokiem rozwoju i ulepszania projektu edytowalnej encyklopedii. Zespół dodał nową funkcjonalność do współpracy i edytowania artykułów, na przykład platformę czatu do komunikacji z innymi redaktorami za pomocą produktu.
Everipedia dodała również integrację z YOLO Exchange, aby umożliwić nabycie IQ bezpośrednio na własnej platformie. Nowa obsługa języka koreańskiego sprawia, że Everipedia jest użyteczna dla wcześniej niezasłużonej populacji.
Equilibrium: uruchomiony w kwietniu 2019 r.
równowaga to wielokanałowy framework do budowania stabilnych monet zabezpieczonych aktywami i produktów DeFi. Jej flagowym produktem jest Stablecoin EOSDT, która jest powiązana z dolarem amerykańskim i wywodzi swoją wartość z nadmiernego zabezpieczenia płynnych aktywów cyfrowych użytkownika. Ten dApp ma również podobno jeden z największych balansów ze wszystkich dApps.
Firma niedawno uruchomiła pierwszy w branży kryptograficznej fundusz stabilności z 6,5 mln EOS (o wartości około 17,5 mln USD) własnego kapitału. Ta partia pieniędzy działa jako symboliczne ubezpieczenie przed wydarzeniami na rynku czarnego łabędzia – chroni użytkowników przed ekstremalną zmiennością rynku na tyle dobrze, aby zmniejszyć wymagania EOSDT dotyczące zabezpieczenia ze 170% do 130%. Stwarza to większy potencjał lewarowania aktywów cyfrowych i konsoliduje EOS jako niezawodne zabezpieczenie.
KARMA, wprowadzona na rynek w 2018 roku i rozwijająca się w 2019 roku.
KARMA to sieć społecznościowa dla dobra społecznego, napędzana przez blockchain EOS. Jego token kryptograficzny (zwany również KARMA) ma na celu zachęcanie ludzi do robienia dobrych rzeczy na świecie dla innych ludzi lub do nawiązywania korzystnych interakcji. Ludzie umieszczają te rzeczy w sieci, gdzie otrzymują polubienia i upvory, a następnie otrzymują za to KARMA. Chodzi o to, aby stworzyć społeczność wokół maksymalizacji dobra na świecie.
W 2019 r. Token KARMA został wymieniony na YOLO, dzięki czemu token był szerzej dostępny dla społeczności kryptowalut. Wprowadzono również aktualizację platformy „We Pay CPU” w październiku aby użytkownicy nie musieli już martwić się o pokrycie własnych wymagań dotyczących procesora.
Bancor zyskał wiele uwagi w 2019 roku, zidentyfikowany jako zdolny do obsługi ważnego algorytmu ustalania tokenów.
Bancor to łańcuchowy protokół płynności, który umożliwia zautomatyzowaną, zdecentralizowaną wymianę w łańcuchach bloków Ethereum i EOS. Innymi słowy, użytkownicy Bancor mogą konwertować bezpośrednio między różnymi tokenami za pośrednictwem inteligentnego kontraktu, zamiast wymieniać je na rynkach kryptowalut. Portfel Bancor Wallet umożliwia natychmiastową automatyczną konwersję tokenów w interfejsie po przewidywalnych cenach, które są odporne na manipulacje.
Rok 2019 był dla Bancor przełomowym rokiem. Twórca EOS, Dan Larimer, zaproponował algorytm ustalania tokenów, który opiera się na sieci Bancor. Larimer napisał: „Założeniem naszego algorytmu jest to, że ci, którzy chcą być nieco lewarowani w aktywach zabezpieczających (takich jak EOS), mogą zarabiać, ułatwiając działania rynkowe między EOS a wymiennymi aktywami powiązanymi (np. USD) , którego wartość ma na celu śledzenie kanału cenowego w dozwolonym zakresie odchyleń ”.
Larimer nawet wcześniej zintegrował algorytm Bancor z modelem alokacji aktywów dla EOS RAM. (Model ten działał w celu zautomatyzowania płynności na rynku pamięci RAM od czasu uruchomienia łańcucha blokowego EOS w 2018 r.) Od tego czasu Bancor został również zintegrowany z EOS Resource Exchange (REX), co pozwala użytkownikom zarabiać na wynajmowaniu ich CPU i zasoby sieciowe
Poza tym Bancor wykorzystał również rok 2019 do dodania integracji dla wielu nowych tokenów, zwiększając całkowitą liczbę obsługiwanych kryptowalut do ponad 148.
Portfel pEOS, ogłoszony w czerwcu 2019 r.
Chociaż nie jest jeszcze w produkcji, pEOS to oprogramowanie portfela, które zapewnia dodatkową warstwę ochrony prywatności w sposobie, w jaki użytkownicy EOS przeprowadzają między sobą transakcje. Powiązany token (PEOS) można wysłać zarówno na konta EOS, jak i na adresy pEOS. Co ważne, adresy pEOS są całkowicie odłączane od kont EOS – podstawowa architektura EOS.IO bierze udział tylko w przenoszeniu transakcji przez sieć.
Transakcje, które przechodzą z jednego konta EOS na drugie, są publicznie widoczne na otwartym łańcuchu bloków – łatwo jest nauczyć się sald kont i nazw kont. Ale adresy pEOS są bardziej zablokowane niż to. Wysyłanie lub odbieranie z adresu pEOS sprawia, że takie dane identyfikacyjne nie są widoczne publicznie, a jeśli transakcja przechodzi z jednego adresu pEOS na inny, wówczas osoba trzecia nie jest w stanie dowiedzieć się o niej żadnych szczegółów identyfikujących.
Projekt ma pewne opóźnienia w dojściu do działającej wersji – dosłownie wzywa do pewnych zmian jak działa EOS.IO – ale kiedy te zmiany zostaną wprowadzone, użytkownicy EOS będą mieli zupełnie nowy sposób przeprowadzania transakcji z zwiększoną prywatnością.
Sense.chat, uruchomiony w czerwcu 2019.
Sense.chat to prywatna aplikacja do obsługi wiadomości, która działa na Twoim Android lub iOS urządzenie, a prawidłowe działanie zależy od konta EOS użytkownika. Możesz go dokładnie kontekstualizować jako „komunikator EOS”.
Ponieważ jest oparty na łańcuchu blokowym EOS.IO, Sense.chat może wysyłać i odbierać wiadomości w sposób zapewniający bezpieczeństwo i obsługę kryptowalut. Podobnie jak transakcje Bitcoin zapewniają pewien stopień anonimowości i prywatności, Sense Chat zapewnia tę samą ochronę codziennym zachowaniom związanym z przesyłaniem wiadomości.
Przeprowadzanie transakcji finansowych za pomocą technologii blockchain może być wysoce niszowe i techniczne, ale prawie wszyscy w połączonym świecie używają swoich urządzeń mobilnych do komunikowania się z innymi. Teraz mogą używać łańcucha blokowego EOS, aby to zrobić z niezrównanym poziomem bezpieczeństwa.
Tak jak rok 2019 przyniósł niezrównany ruch i rozwój w EOS, z pewnością ten trend utrzyma się w 2020 roku.