STO vs IEO, jaka jest różnica i kiedy startupy powinny wybrać jeden

STO lepiej jest znany jako Oferta tokenów bezpieczeństwa reprezentują umowę inwestycyjną, która jest zabezpieczona bazowym aktywem inwestycyjnym, np. akcje, fundusze, obligacje, a nawet fundusze powiernicze. Token zabezpieczający oznacza posiadanie informacji o produkcie inwestycyjnym, które są zapisane w łańcuchu bloków. STO można postrzegać jako podejście hybrydowe do tradycyjnych pierwszych ofert publicznych (IPO) i ICO kryptowalut, ponieważ te dwie metody zbierania funduszy pokrywają się.

IEO lepiej znane jako Initial Exchange Offering to wydarzenie związane ze zbieraniem funduszy, które jest nadzorowane przez giełdę kryptowalut. W przeciwieństwie do STO, w których zespół projektowy sam prowadzi zbiórkę pieniędzy. Giełdy oferują IEO za pośrednictwem różnych starterów i pozwalają użytkownikom na zakup tokenów bezpośrednio za środki przechowywane w ich portfelach wymiany.

Krótka historia STO

ICO królowały w 2017 roku jako kryptowaluta rynek oszalał. Jednak istnienie wielu oszustw w tej przestrzeni stało się poważnym problemem zarówno wśród inwestorów, jak i organów regulacyjnych. W następnym roku 2018 byliśmy świadkami pęknięcia bańki ICO i wielu inwestorów było sceptycznie nastawionych do branży. Organy regulacyjne również wzmogły wysiłki, starając się ustanowić pewne zasady i chronić inwestorów.

Gdy fala ICO słabła, zaczęła się pojawiać inna forma pozyskiwania funduszy. Taką, która starała się zaradzić niedociągnięciom ICO, oferując tokeny, które są w pełni regulowane, co utrudnia istnienie oszustw. Regulatorzy wymusili tę zmianę głównie na przykład SEC, ponieważ starali się ustanowić prawo dotyczące papierów wartościowych dla wszystkich ofert tokenów.

Doprowadziło to do narodzin STO, które można po prostu opisać jako ICO, które są zgodne z regulatorem kraju, w którym są oferowane.

Według niedawnego raportu opublikowanego przez InWara, firmę zajmującą się analizą danych, która koncentruje się na ICO, jest mniej ICO, które pojawiają się od 2019 r. Z kolei STO rosną. W pierwszym kwartale 2019 roku STO odnotowały wzrost wzrost o 135% z ponad 45 projektami uruchomionymi w tym roku w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku.

Krótka historia IEO

ICO nie tylko zainspirowały powstanie STO, ale także IEO. Nowa forma pozyskiwania środków, w której tokeny są oferowane przez giełdy i są natychmiast na nich notowane. Pierwsze IEO odbyło się w 2017 roku, mimo że nowy model nie wzbudzał większego zainteresowania aż do początku tego roku.

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, była pionierem tej nowej formy sprzedaży tokenów za pośrednictwem nowej platformy, Binance Launchpad. Platforma obiecała obsługiwać co najmniej jeden token co miesiąc w 2019 roku i do tej pory zakończyła sprzedaż trzech tokenów, z których wszystkie odniosły duży sukces. Dzięki starterowi BitTorrent zdołał zebrać ponad 7 milionów dolarów, Fetch.Ai zebrał 6 milionów dolarów, a Celer Network zdołał zebrać 4 miliony dolarów w ciągu kilku minut.

IEO pomagają giełdom we wprowadzaniu płynności na ich platformy, a sukces Binance Launchpad zainspirował inne giełdy do przyspieszenia uruchomienia własnych platform sprzedaży tokenów. Do tej pory istnieje ponad piętnaście najlepszych giełd kryptowalut, które już uruchomiły własne platformy startowe. Aby zobaczyć pełną listę wszystkich giełd, które obecnie oferują IEO, możesz zapoznać się z tym artykułem napisanym przez Arthura Boytsova, wiceprezesa jednej z najlepszych agencji pozyskiwania funduszy Token priorytetu.

STO vs IEO: Różnice między STO a IEO

IEO są przeznaczone dla projektów, które mają na celu uruchomienie tokenów narzędziowych. Tokeny narzędziowe reprezentują jednostki rozliczeniowe dla sieci, w której zostały wydane. Wraz z rozwojem sieci, tym więcej narzędzi znajduje się w tokenie, ponieważ ich liczba jest stała. Wraz ze wzrostem wielkości sieci i liczbą transakcji rośnie zapotrzebowanie na tokeny.

Tokeny użytkowe dają posiadaczom tokena prawo do korzystania z sieci, a także prawo do korzystania z sieci poprzez głosowanie.


jednak, te żetony muszą oblać test Howey ponieważ kwalifikowałoby to je jako tokeny bezpieczeństwa.

Kiedy startupy powinny wybrać STO

Tokeny bezpieczeństwa muszą przejść Howey Test. Test wskazuje, że składnik aktywów musi spełniać następujące warunki; być inwestycją pieniędzy, być inwestycją we wspólne przedsiębiorstwo, a inwestorzy oczekują zysków z pracy promotorów i wszelkich innych osób trzecich.

Innymi słowy, token zabezpieczający reprezentuje umowę inwestycyjną z prawnym właścicielem aktywów fizycznych lub cyfrowych, takich jak nieruchomości lub fundusze ETF i wiele innych. Jednak właściciel musi zostać zweryfikowany przez blockchain.

Dzięki temu posiadacze tokenów zabezpieczających mogą wymieniać swoje tokeny na inne aktywa, używać ich jako zabezpieczenia w celu uzyskania dostępu do pożyczki i przechowywać je w różnych portfelach.

Może Ci się również spodobać: Czy 2019 rok jest rokiem STO (oferty tokenów bezpieczeństwa)?

Zalety STO

Zgodność z przepisami

Główną zaletą STO jest to, że są one zgodne z przepisami. Jeśli mają działać w USA, muszą złożyć wniosek o zwolnienia w SEC, aby w przyszłości nie musieli stawić czoła nakazom zaprzestania i zaniechania, jak miało to miejsce w przypadku wielu ICO.

Przezroczystość

STO zapewniają pełną przejrzystość swoim inwestorom, a to pozwala im mieć wgląd w wszystkie wyemitowane tokeny, obiecane nawet te, które zostały zdyskredytowane.

Ochrona

Ponieważ STO są regulowane, zachęcają do wejścia nowych inwestorów na rynek, nie martwiąc się, że zostaną oszukani.

Wartość wewnętrzna

W przeciwieństwie do tokenów użytkowych, które głównie reprezentują przyszły dostęp do usługi lub produktu emitenta, STO zwykle reprezentują podstawowy interes w podziale zysków, prawach głosu, udziałach w kapitale, dywidendach i innych korzyściach, które mogą uzyskać ich inwestorzy.

Zalety IEO

Szybkie pozyskiwanie funduszy

Projekty mogą szybko zbierać fundusze, biorąc pod uwagę cały szum, który obecnie otacza IEO. Sądząc po dotychczasowej sprzedaży tokenów, IEO ma średnio od kilku sekund do kilku minut, aby osiągnąć ustalony sztywny limit.

Zaufanie

IEO można zaufać – ponieważ giełdy kryptowalut przeprowadzają należytą staranność, sprawdzając każdy projekt, który chcą uruchomić na swojej platformie, inwestorzy nie muszą martwić się o legalność projektów.

Bezpieczeństwo

IEO oferują ochronę zarówno wystawcy tokenów, jak i inwestorom, ponieważ giełdy obsługują proces KYC i AML.

Szybkie ogłoszenie

Projekty mają pewność, że ich tokeny zostaną szybko wymienione, co ułatwia ten proces wydawcom projektów.

Wady STO

Podobnie jak wszystko, co oferuje token bezpieczeństwa, ma również swoje wady

Złożone zgodności

Mimo że znajdują się w łańcuchu bloków i mają formę tokenizowaną, tokeny zabezpieczające nadal podlegają obowiązującym przepisom dotyczącym papierów wartościowych. W związku z tym firmy prowadzące STO nadal będą musiały przestrzegać tych samych przepisów, które wprowadziłyby na giełdę. Tokenizacja pomaga w lepszym i szybszym handlu, złożoność przepisów prawnych w wielu jurysdykcjach nadal niesie ze sobą ryzyko i gdzieś utrudnia uzyskanie korzyści.

Wymagania dotyczące platformy

STO mogą być szybkie, ale ich wydanie nie jest łatwe. Jeśli chodzi o pozyskiwanie kapitału za pomocą tradycyjnych papierów wartościowych, zadanie to jest nieco łatwiejsze, ponieważ nie wymagają one platformy do prowadzenia działań związanych z pozyskiwaniem kapitału. Jednak w przypadku STO zespół projektowy musi stworzyć własne tokeny, a także platformę do zarządzania ich sprzedażą. Jest to najważniejszy aspekt STO i jeśli ta kluczowa część technologiczna jest zła, a projekt skończy się finansowym i prawnym bałaganem.

Wschodzący rynek

Będąc najnowszym podmiotem w świecie pozyskiwania kapitału, STO nie mają w sobie niczego, co zostało szeroko przetestowane w długim okresie, zwiększając ryzyko zarówno dla biznesu, jak i dla inwestorów. Chociaż istnieje ryzyko subskrypcji, większe ryzyko wiąże się z niejasną zgodnością. Chociaż nie ma zbytniego precedensu prawnego, na którym można by polegać, a organy regulacyjne mogą w dowolnym momencie zmienić zdanie i położyć temu kres.

Wady IEO

Bezpieczeństwo giełd

Chociaż bezpieczeństwo IEO jest powiązane z wymianą, giełdy te są nadal podatne na oszustwa i pompowanie & schematów zrzutu, zwłaszcza tych mniejszych, które nie przejmują się wartością marki.

Manipulacja ceną

Chociaż IEO są uważane za stosunkowo bezpieczniejsze dla inwestorów, potencjalna manipulacja ceną przez inwestorów posiadających większość monet, ten sam problem, którego doświadczyliśmy w przypadku ICO

Ograniczanie niektórych inwestorów

IEO byłby ograniczony do określonej giełdy, co utrudniałoby niektórym inwestorom udział, gdyby nie posiadali konta na tej samej giełdzie. Wymaga to dodatkowej procedury KYC i czasu na zatwierdzenie weryfikacji konta, co sprawia, że ​​jest to bardzo niewygodne dla wielu inwestorów.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector