Blockchain and Eating Cake: The Scalability Trilemma

Równoważenie wszystkich kluczowych funkcji łańcucha bloków jest trudne, ale powinien to być nawet cel?

Czy możesz dostać swoje ciasto i też je zjeść? To jest pytanie, które zadaje trylogia skalowalności blockchain i które Modex BCDB stara się rozwiązać.

Tryemmat skalowalności został po raz pierwszy przedstawiony przez Vitalika Buterina, założyciela Ethereum, kryptowaluty i zdecentralizowanego systemu oprogramowania.

Tryemmat wygląda następująco. Blockchain ma trzy definiujące cechy, które sprawiają, że jest tak atrakcyjny: decentralizacja, bezpieczeństwo i skalowalność. Problemem jest trudność w zrobieniu wszystkich trzech równorzędnie. Chociaż dowolne dwie z trzech funkcji często ładnie się ze sobą łączą, oznacza to koniecznie poświęcenie uwagi na trzecią cechę. Rzeczywiście trylemat.

Zdjęcie: Forbes

Jeśli blockchain ma zostać masowo przyjęty, programiści muszą najpierw odblokować tę blokadę. Zanim przyjrzymy się potencjalnym rozwiązaniom, przyjrzyjmy się dokładniej problemowi.

Wybierz swoją truciznę

Decentralizacja jest duszą blockchain i jest mierzona w stopniach, a nie w absolutach. Blockchain może być mniej lub bardziej zdecentralizowany, ale nigdy nie może być po prostu zdecentralizowany lub nie. 

Większa decentralizacja oznacza, że ​​władza jest w rękach ludzi, do czego pierwotnie dążył blockchain. Oznacza to również większe bezpieczeństwo, ponieważ nie ma pojedynczego punktu awarii, na który można by ukierunkować, jak ma to miejsce w przypadku naszych obecnych modeli klient-serwer.

Decentralizacja i bezpieczeństwo mogą dobrze ze sobą współgrać, ale to pomija skalowalność – zwiększona decentralizacja wpływa negatywnie na wydajność i szybkość oraz oznacza, że ​​spory muszą być rozwiązywane przez społeczność, a nie przez centralnego moderatora. Wysoki stopień decentralizacji, a co za tym idzie bezpieczeństwa, utrudnia również zamknięcie łańcucha bloków używanego do złośliwych celów, ponieważ nie ma pojedynczego punktu awarii.

Co prowadzi nas do bezpieczeństwa, zdolności łańcucha blokowego do obrony przed atakami zewnętrznymi i manipulacjami wewnętrznymi. Decentralizacja nie wystarczy, aby blockchain mógł się obronić, ponieważ istnieje wiele potencjalnych zagrożeń: atak 51%, w którym jeśli ktoś posiada ponad połowę tokenów, kontroluje łańcuch blokowy; atak Sybil, w którym napastnicy tworzą wiele tożsamości, aby zwiększyć swój udział w sieci, a co za tym idzie, kontrolować podejmowanie decyzji, lub atak Penny-wydaj, w którym atakujący wydaje bardzo małe sumy na bardzo dużą liczbę kont, aby zmarnować system przechowywanie i zasoby.

Większe bezpieczeństwo ma więc swoje oczywiste zalety. Jednak wysoki stopień bezpieczeństwa, taki jak wysoki stopień decentralizacji, zagraża skalowalności. Wydajność i szybkość zostałyby poświęcone, aby przydzielić niezbędną moc i zasoby do zabezpieczenia systemu. Nikt nie chce używać niezabezpieczonego systemu, ale nie chce też używać wolnego.

To z kolei prowadzi nas do skalowalności, czyli liczby użytkowników, których sieć może obsługiwać, a także liczby i szybkości transakcji, które może przetwarzać..

Większa skalowalność oznacza szybsze prędkości operacyjne i większą liczbę przetwarzanych transakcji. Oznacza to również, że prawdopodobieństwo awarii systemu jest mniejsze z powodu wyższego niż oczekiwano zapotrzebowania użytkowników. Jednak wyższy stopień skalowalności spowoduje większe obawy o bezpieczeństwo. Im większa sieć, tym większa trudność i koszt jej zabezpieczenia.

Obecnie istnieje kilka potencjalnych rozwiązań. Na przykład niektórzy sugerują dodanie „rozwiązań skalowalności drugiej warstwy”, zwanych również „rozwiązaniami poza łańcuchem”. W tym miejscu do głównego łańcucha bloków dodawany jest drugi łańcuch, a w tym drugim łańcuchu transakcje można przeładować na oszczędność miejsca i zmniejszenie przeciążenia sieci. Innym rozwiązaniem sugerowanym przez niektórych jest skupienie się na usprawnieniu procesu osiągania konsensusu w celu zwiększenia skalowalności i szybkości przetwarzania transakcji.

Modex BCDB

Problem nie polega na tym, że chodzi o blockchain, ale raczej o to, jak go postrzegamy i jak go wykorzystujemy. Blockchain nie jest magiczną różdżką, której można używać w ten sam sposób do różnych problemów z tym samym cudownym skutkiem. Każda sytuacja i każda firma ma inne potrzeby.

W tym miejscu pojawia się Modex BCDB (Blockchain Database). Przyjmujemy podejście modułowe, dzieląc blockchain na mniejsze części – bloki, jeśli wolisz. Następnie tworzymy niestandardowe rozwiązania typu blockchain, specjalnie dostosowane do konkretnych wymagań biznesowych, i przezwyciężamy problem skalowalności. Zamiast starać się osiągnąć wszystkie trzy czynniki w równym stopniu, osiągamy to, co chce osiągnąć klient, i stosownie oceniamy te trzy czynniki.

Modex BCDB to oprogramowanie pośredniczące, co oznacza, że ​​łączy łańcuch bloków z istniejącą bazą danych, aby stworzyć nową strukturę, która jest łatwa w użyciu i zrozumieniu dla programistów, nawet jeśli nie mają oni wcześniejszej wiedzy na temat łańcucha bloków. Dopóki programista może pracować z oryginalnym systemem bazy danych, może pracować z Modex BCDB bez konieczności uczenia się żadnych dodatkowych umiejętności. Upraszcza to i przyspiesza adopcję.

Przy minimalnych zmianach Modex BCDB może zmienić zwykłą bazę danych w zdecentralizowaną. Nie usuwamy istniejących baz danych ani ich wpisów. Zamiast tego oryginalna baza danych pozostaje nienaruszona, a integralność danych jest zapewniona dzięki przechowywaniu metadanych rekordów w łańcuchu bloków. Każda firma może utrzymywać swoją preferowaną bazę danych i nadal łączyć się z siecią opartą na blockchain. Innymi słowy, naprawdę mogą zjeść ciastko i je zjeść.

O autorze: Alin Iftemi jest szefem Modex, firma blockchain. W pełni wykwalifikowany programista, jest siłą napędową przełomowej platformy technologicznej przeznaczonej dla programistów i przedsiębiorstw zaangażowanych w świat blockchain. Pasjonat sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego, Alin jest obecnie jednym z facetów, którzy pracują nad przyjęciem rewolucji blockchain w prawdziwym życiu z realnymi wynikami. Mając prawie 20-letnie doświadczenie w pracy w dużych firmach technologicznych, widzi przyszłość jako bliski związek między technologią a ludźmi.

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me