Wykresy cen historycznych soi – historia cen soi

Soja jest popularnym składnikiem kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, ponieważ jest naturalnie bogata w białko. Mleko sojowe jest substytutem mleka krowiego, które jest zarówno wegańskie, jak i nie zawiera laktozy, a sos sojowy jest popularnym i niezbędnym składnikiem kuchni wschodnioazjatyckiej. Oczekuje się, że wartość rynkowa przetworów sojowych w Stanach Zjednoczonych osiągnie w tym roku 16,75 mld USD, z 4,6 mld USD w 2014 r..

Soja to jedne z głównych produktów z nasion oleistych i mączek białkowych. Fasola jest uprawiana w Azji Wschodniej, a także w rolnictwie zachodnim, jako źródło zarówno oleju, jak i białka. Głównymi producentami soi są Brazylia i Stany Zjednoczone, ale Chiny są światowym liderem w produkcji oleju sojowego.

W ciągu ostatnich kilku lat roczna produkcja soi w Stanach Zjednoczonych wzrosła do ponad czterech miliardów buszli. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone wyprodukowały największą ilość nasion soi spośród wszystkich krajów, wynoszącą około 123,66 miliona ton metrycznych. W latach 2018-2019 całkowity wolumen importu soi został zarejestrowany jako 153,31 mln ton metrycznych na całym świecie. Chiny były czołowym importerem nasion soi, z rocznym importem 92 milionów ton. Na ceny soi wpływa wiele czynników, w tym podaż i popyt, produkcja w USA, siła dolara amerykańskiego, popyt na rynkach wschodzących i dopłaty do etanolu.

SOYBEAN

Po co patrzeć na historyczne ceny soi?

Istnieje wiele czynników wpływających na określenie upośledzenia w uprawie soi. Zbadajmy je jeden po drugim, aby prognozować ceny soi.

Produkcja w USA:

Stany Zjednoczone są uważane za największego producenta i eksportera soi, z całkowitą produkcją 3,558 miliardów buszli w 2019 roku. Jednak produkcja w 2019 roku była mniejsza niż w roku poprzednim, która wyniosła 4,428 miliardów buszli. Szoki podażowe, takie jak niekorzystne warunki pogodowe, huragany lub susza w kluczowych amerykańskich stanach produkujących soję, mogą wpłynąć na produkcję, ograniczając tym samym ilość nasion soi dostępnych na rynku światowym, co może spowodować wzrost cen. Biorąc pod uwagę dwuletnie dane o produkcji na powyższych wykresach, można powiedzieć, że w 2019 r. Ceny wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim.

Siła dolara amerykańskiego:

Ceny soi, podobnie jak wiele innych towarów, podawane są w dolarach amerykańskich. Oznacza to, że gdy dolar amerykański jest silny, producenci soi otrzymują niższe wypłaty za swoją produkcję i odwrotnie. Niedawno łatwa polityka pieniężna Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych sprawiła, że ​​dolar amerykański był słaby, w wyniku czego ceny soi wzrosły. Amerykańscy bankierzy centralni zasugerowali, że polityka ta będzie prawdopodobnie kontynuowana przez dłuższy czas, aby wesprzeć pożyczki i wydatki konsumentów.

Popyt na wschodzący rynek:

Gospodarki wschodzące, takie jak Indie i Republika Południowej Afryki, zaczęły zwiększać wykorzystanie soi. Zapotrzebowanie na paszę dla zwierząt gospodarskich i ropę rośnie wraz ze wzrostem bogactwa krajów rozwijających się i wzrostem populacji. Zwiększony popyt może spowodować wzrost cen produktów sojowych, jeśli podaż pozostanie na stałym poziomie w najbliższych latach.


Dotacje na etanol:

Rząd USA zapewnia dotacje rolnikom uprawiającym kukurydzę w celu zwiększenia produkcji etanolu. Gdyby zniesiono dopłaty do kukurydzy, więcej rolników zdecydowałoby się na uprawę soi, aw tym przypadku podaż soi wzrosłaby, obniżając ceny i odwrotnie..

Wielkość przywozu z Chin:

Chiny są największym utylizatorem i importerem soi. W 2019 roku Chiny zaimportowały 92 MMT soi, podczas gdy globalny import soi został zarejestrowany jako 153 MMT. Brazylia jest głównym eksporterem soi, a eksport do Chin z Brazylii w 2019 roku wyniósł 20,5 mld.

Zgodnie z umową handlową fazy 1 między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, naród smoków zgodził się importować ponad 43 MMT soi w 2020 roku, aby wypełnić swoje zobowiązania handlowe. Jednak od stycznia do maja Chiny kupiły tylko 9 MMT soi z USA, podczas gdy kupiły ponad 22 MMT z Brazylii. Ponieważ znaczna część importu soi z USA do Chin nie została jeszcze zrealizowana, aby spełnić zobowiązania wynikające z umowy handlowej fazy 1 w drugiej połowie roku, ceny soi z USA wzrosną w nadchodzących miesiącach..

Koronawirus:

Rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa wpłynęło w pewnym stopniu na globalne dostawy i dystrybucję żywności, ponieważ główne obszary produkcji soi na całym świecie, polityka handlowa, czynniki polityczne i anulowanie polityk wpłynęły na rynek soi. To wszystko z kolei wpłynęło na podaż soi w Chinach. Głównym użytkownikiem soi są Chiny, które co roku zużywają 60% światowej produkcji soi. Jednak w pierwszym kwartale 2020 roku ceny soi ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa, ponieważ popyt spadł, co ostatecznie doprowadziło do niskich cen. Jednak ożywienie krajowej aktywności gospodarczej w Chinach doprowadziło obecnie do normalizacji cen rynkowych.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector