Wykresy cen historycznych USD / TRY – Historia cen dolara amerykańskiego

TRY oznacza turecką walutę, nową lirę, która jest obecnie w drugim okresie emisji. Lira turecka jest walutą narodową Turcji. Jednak nową lirę turecką można podzielić na 100 nowych monet kurusa, zwykle oznaczonych literami YTL. Z historycznego punktu widzenia nowa lira turecka została po raz pierwszy wprowadzona na początku 2005 r. Odpowiadała 1 milionowi starej liry tureckiej. Rząd usunął sześć zer z wartości waluty podczas aktualizacji wyceny w 2005 r. Dziewiąta emisja TRY została wydrukowana w 2009 r..

Pozwólcie, że wyjaśnię historię, w jaki sposób uwolnienie liry tureckiej jako waluty zostało podzielone na dwa okresy. Pierwsza lira turecka była w użyciu w latach 1923–2005 (obowiązywała i pozostawała w obiegu do końca 2005 r.). W tym samym czasie w 2005 r. Rozpoczął się drugi okres liry tureckiej. Jako waluta, TRY był powiązany z frankiem francuskim i funtem brytyjskim, a także był w swojej historii sztywny i miękki względem dolara amerykańskiego. . Nie ma już wyraźnego kołka, ale Turcja aktywnie interweniuje na rynkach walutowych i próbuje wpłynąć na wartość TRY.

Historia TRY (nowa lira turecka)

W odpowiedzi na kryzys gospodarczy w 2001 r. Lira turecka zaczęła tracić na wartości. Przedsiębiorstwa państwowe, takie jak firmy telekomunikacyjne i rafinerie ropy naftowej, zostały sprywatyzowane, a bank centralny prowadził ostrą politykę pieniężną, próbując ograniczyć wydatki i zapewnić, że inflacja nie zniszczy zysków gospodarczych. Przed tymi reformami gospodarczymi gospodarka Turcji była w dużym stopniu uzależniona od pomocy zagranicznej, ponieważ około 80% PKB Turcji stanowiło zadłużenie zagraniczne.

Główne czynniki wpływające na Para walutowa USD / TRY

Na parę walutową USD / TRY wpływają zazwyczaj czynniki wpływające na wartość dolara amerykańskiego i liry tureckiej w stosunku do siebie nawzajem oraz do innych walut. Dlatego też różnica stóp procentowych między Bankiem Centralnym Republiki Turcji a Rezerwą Federalną (Fed) ma znaczący wpływ na wartość tych walut w porównaniu ze sobą. Warto przypomnieć, że 10 sierpnia 2018 r. Lira turecka spadła o ponad 20%, osiągając rekordowo niski poziom w stosunku do dolara amerykańskiego. Przyczyną tego mogą być jednak problemy gospodarcze i geopolityczne. Oprócz szybko rosnącej inflacji i presji politycznej, aby utrzymać stopy procentowe na niskim poziomie, kraj stanął w obliczu zbliżającego się kryzysu zadłużenia, który groził dalszą presją zarówno na gospodarkę, jak i walutę.

obecny USD / TRY Cena £: $

 

USD / TRY

 

Tabela danych historycznych:

Dane historyczne dotyczące cen USD / TRY

DatePriceOpenHighLowChange%

 

Miesięczna zmiana

DatePriceOpenHighLowChange%

Czynniki wpływające na ceny USD / TRY:

Na parę walutową USD / TRY wpływają czynniki, które określają wartość dolara amerykańskiego i liry tureckiej w porównaniu do siebie nawzajem oraz do innych walut. Dlatego różnica stóp procentowych między Rezerwą Federalną (Fed) a Bankiem Centralnym Republiki Turcji wpłynie na wartość walut w porównaniu ze sobą..


CBRT i stopy procentowe:

Określenie stopy procentowej można by uznać za jedno z najważniejszych zadań CBRT. Struktura tureckiej polityki pieniężnej ma na celu utrzymanie inflacji na niskim i stabilnym poziomie. W ten sposób środowisko sztucznie niskich stóp procentowych przyczyniło się do dodatkowej ciągłej presji na lirę turecką.

 

Relacje USA-Turcja:

 

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Turcją pogarszały się w ostatnich latach, co ma tendencję do osłabiania tureckiej gospodarki i jej waluty.

Dane ekonomiczne:

Dane ekonomiczne, takie jak indeks cen konsumpcyjnych (CPI), produkt krajowy brutto (PKB), bilans handlowy, sprzedaż detaliczna, badanie siły roboczej (statystyki dotyczące bezrobocia w Kanadzie) i indeks cen przemysłowych mają duży wpływ na ceny USD / TRY.

 

Potencjalny kryzys zadłużenia Turcji:

 

Duży ciężar zadłużenia Turcji wobec innych krajów jest widoczny w niezwykle dużym odsetku jej długu denominowanego w walutach obcych. Ponieważ turecka waluta nadal osłabia, ten dług zagraniczny staje się trudniejszy i droższy w zarządzaniu dla Turcji, co dodatkowo pogarsza spadek kursu waluty. Co więcej, wyjątkowo duży deficyt na rachunku obrotów bieżących Turcji sprawia, że ​​potencjał kraju do popadnięcia w poważny kryzys zadłużenia jest jeszcze większy. Zwracam uwagę, że kredyty tureckie wynoszą 265 miliardów dolarów, czyli mniej niż 1% łącznej kwoty na świecie, według Banku Rozrachunków Międzynarodowych.

Stosunki międzynarodowe:

Stosunki między krajami mają tendencję do wzrostu lub osłabiania ich gospodarek. Zwiększają zasięg geograficzny i demograficzny konsumentów, do których docierają poprzez interakcje, takie jak import i eksport, ale pozwalają również fluktuacjom gospodarczym innych krajów wpływać na ich gospodarkę.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map