Wykresy historycznych cen gazu ziemnego – Historia cen gazu ziemnego

Gaz ziemny jest po ropie naftowej i węglu najważniejszym źródłem energii. Zużycie gazu ziemnego gwałtownie rośnie i oczekuje się, że paliwo to wyprzedzi węgiel i przesunie się na drugie miejsce do 2030 r..

Największymi producentami gazu ziemnego są Stany Zjednoczone, Rosja, Iran, Katar, Kanada i Norwegia. Jest produkowany nie tylko w tych krajach. Ze względu na obfitość wyeksportowali go również do innych krajów na całym świecie. W przypadku eksportu gaz transportowany jest rurociągami lub w postaci skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Prawie jedna czwarta zużycia energii w USA pochodzi z gazu ziemnego. Krajowa cena referencyjna jest zwykle kształtowana przez kontrakt futures na gaz ziemny Działu NYMEX, który jest sprzedawany w jednostkach 10 000 mmBtu. Wahania cen gazu ziemnego zależą od wielu czynników, w tym od strony podaży i popytu na rynku, która obejmuje produkcję gazu ziemnego w USA, produkcję ropy w USA, eksport do Meksyku, poziomy magazynów podziemnych, warunki pogodowe, eksport LNG, warunki ekonomiczne, ceny paliw alternatywnych.

Gaz ziemny – historyczne wykresy i dane cen

Gaz ziemny – historyczne wykresy cen:

Wykres 25-letni

Wykres 10-letni

Wykres 5-letni

Wykres roczny

Po co patrzeć na historyczne ceny gazu ziemnego?

Istnieje wiele czynników związanych z określeniem niedźwiedzi stronniczości gazu ziemnego. Zbadajmy je jeden po drugim, aby prognozować cenę gazu ziemnego.


Zmniejszenie popytu / konsumpcji z powodu łagodnej pogody – Gaz ziemny spadł na głównych rynkach w pierwszych miesiącach tego roku z powodu historycznie łagodnych temperatur na półkuli północnej. Według operatorów systemów przesyłowych gazu ziemnego łagodniejsza pogoda w Europie spowodowała spadek zapotrzebowania na gaz ziemny o przewidywane 2,6% w pierwszym kwartale 2020 r. W porównaniu z rokiem poprzednim. Połączenie niskiego zużycia energii związanej z ogrzewaniem i dużej generacji wiatrowej spowodowało 3% spadek zużycia gazu ziemnego przez odbiorców dystrybucyjnych oraz 5% spadek wytwarzania energii z gazu.

Wręcz przeciwnie, popyt na gaz ziemny w Stanach Zjednoczonych spadł o 4,5% w pierwszym kwartale 2020 r. W stosunku do cen z poprzedniego roku. Następnie nastąpił gwałtowny spadek popytu mieszkaniowego i komercyjnego o prawie 18%. Zmniejszyło się również zużycie gazu ziemnego na dojrzałych rynkach azjatyckich, gdyż import LNG do Japonii spadł o 3% w pierwszym kwartale tego roku. Krajowa sprzedaż gazu ziemnego w Korei również spadła o 2,5% w pierwszych dwóch miesiącach roku. Spadł również popyt w Rosji i na innych rynkach euroazjatyckich, ponieważ zużycie energii elektrycznej w Rosji w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. Spadło o 1,9%. Ten niski popyt, spowodowany mniejszym zużyciem z powodu łagodnej pogody, spowodował niedźwiedzi trend w zakresie gazu ziemnego.

Wzrost podaży – Globalny handel LNG wzrósł o 13% w I kwartale tego roku, ponieważ produkcja suchego gazu w USA wzrosła o 7%. W tym okresie Europa miała prawie 60% udziału w imporcie LNG. Wzrosły zapasy magazynów podziemnych, a import rurociągami spadł zarówno w UE, jak i w USA. Zapasy gazu ziemnego w USA wzrosły o 77% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost ten był o 17% wyższy od średniego poziomu z 5 lat. Tymczasem w Europie zapasy magazynowe wzrosły o 40%, do poziomu 80% powyżej średniej z 5 lat. Wyjątkowo niskie ceny spot wsparły wszystkie te wzrosty zapasów. W tym roku ceny spotowe gazu ziemnego Henry Hub w USA kształtowały się na najniższym średnim poziomie za I kwartał od 1999 r. Tymczasem europejska cena TTF osiągnęła najniższy poziom od czasu jej powstania w 2003 r. Rosnące wolumeny magazynowe gazu ziemnego również zaważyły ​​na ceny.

Blokady wywołane pandemią koronawirusa – Epidemia COVID-19, która osiągnęła szczyt w lutym, spowodowała ogromny spadek zużycia gazu, do poziomu bliskiego zeru. Globalne zużycie gazu ziemnego w sektorze przemysłowym i energetycznym zostało ograniczone w połowie marca z powodu ograniczeń blokujących, które zostały nałożone w celu kontrolowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nie miało to jednak wpływu na zużycie w sieci dystrybucyjnej ze względu na rozsądny popyt ze strony mieszkaniowej. W Europie popyt na gaz ziemny spadł, Niemcy odnotowały 3% spadek, a Holandia 7% spadek w stosunku do 2019 r. Jednak presja na ceny gazu ziemnego pozostaje pod presją, ponieważ obawy przed drugą falą koronawirusa są ważenie na rynku. Jednak presja będzie niska w porównaniu z marcem, ponieważ blokady zostały zniesione, a gospodarki ponownie zaczęły rosnąć. Wolniejsza aktywność gospodarcza zmniejszyła przemysłowe zużycie gazu ziemnego o 1,4 Bcf / d w lipcu w porównaniu z rokiem poprzednim, równoważąc zużycie i obciążając ceny gazu ziemnego.

Huragan Laura – Niedawno huragan Laura dotarł na ląd i zakłócił wiele operacji eksportowych LNG i rafineryjnych. Zakłóciło to eksport gazu ziemnego i wpłynęło na ceny surowca.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector