Wykresy historycznych cen ropy Brent – Historia cen ropy Brent

Brent Crude to jedna z kluczowych klasyfikacji handlowych słodkiej lekkiej ropy naftowej, która działa jako cena odniesienia dla zakupów ropy na całym świecie. Jest to lekka, słodka mieszanka, którą można łatwo przerobić na benzynę (benzynę) i produkty pokrewne. Jednak przyczyna jego lekkości i słodyczy mogła być związana z niską gęstością i niską zawartością siarki. Warto wspomnieć, że olej Brent zawiera ok. 0,37% siarki, klasyfikując go jako słodką ropę, ale nie jest słodszy od WTI. Cechą charakterystyczną oleju Brent jest to, że nadaje się on do produkcji benzyny i średnich destylatów. Jest zwykle rafinowany w północno-zachodniej Europie.

Brent Crude został po raz pierwszy odkryty na Morzu Północnym we wczesnych latach sześćdziesiątych XX wieku. Znany jest również jako London Brent, Brent Blend i Brent Petroleum. Ropa Brent jest jednym z głównych światowych wskaźników referencyjnych cen ropy naftowej w basenie Atlantyku, używanym do wyceny dwóch trzecich światowych dostaw ropy naftowej będących przedmiotem handlu międzynarodowego.

Różnica między Brent Crude a West Texas Intermediate:

Jedną z głównych różnic między Brent Crude Oil a West Texas Intermediate Oil jest to, że Brent Crude pochodzi z pól naftowych na Morzu Północnym, między Szetlandami a Norwegią, podczas gdy West Texas Intermediate jest pompowana z pól naftowych w USA. Jak już wspomnieliśmy, zarówno Brent Crude, jak i West Texas Intermediate są słodkie i lekkie, co czyni je idealnymi do rafinacji benzyny..

Brent Crude:

Brent Crude jest bardziej powszechna, a większość ropy jest wyceniana przy użyciu Brent Crude jako punktu odniesienia, podobnie jak w przypadku dwóch trzecich wszystkich cen ropy. Brent Crude jest wydobywany z morza, więc koszty transportu są na ogół niższe. Z kolei West Texas Intermediate pochodzi z obszarów pozbawionych dostępu do morza, co sprawia, że ​​koszty transportu są bardziej uciążliwe.

Zachodni Teksas dla średniozaawansowanych:

West Texas Intermediate to jeden z preferowanych modeli miar i cen w Stanach Zjednoczonych. Jest też nieco „słodszy” i „lżejszy” od oleju Brent. Cena West Texas Intermediate (WTI) jest nieco niższa niż cena Brent. Warto przypomnieć, że cena WTI wynosiła 44,84 USD za baryłkę, a Brent – 47,59 USD 26 listopada 2020 r..

obecny UKOIL Cena £: $

Główne czynniki wpływające na ropę Brent:

Istnieją trzy główne czynniki, które wpływają na ceny ropy:

1: Zaopatrzenie

2: Popyt

3: Geopolityka.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na ceny ropy naftowej, ale przyjrzyjmy się, jak jeden z najbardziej podstawowych czynników ekonomicznych, a mianowicie podaż i popyt, wpływa na ceny ropy Brent. Prawo podaży i popytu głosi, że jeśli podaż wzrośnie, ceny spadną; i odwrotnie, jeśli wzrośnie popyt, wzrosną ceny.


Dostawa:

Przez wiele dziesięcioleci Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) była postrzegana jako serce światowych platform handlu ropą, a kraje członkowskie będące producentami ropy współpracowały ze sobą w celu ustalenia cen poprzez zwiększenie lub zmniejszenie produkcji ropy naftowej. Chociaż kontrola OPEC nad rynkiem zmniejszyła się w porównaniu z poprzednimi latami, jej decyzje nadal odgrywają potężną rolę. Warto również wspomnieć, że każdy ruch OPEC jest uważnie obserwowany przez rządy, firmy naftowe, inwestorów, hedgingowych, spekulantów, decydentów i konsumentów.

Jednak na politykę OPEC wpływają głównie czynniki geopolityczne. Niektórzy z największych producentów ropy naftowej na świecie są politycznie słabi lub w konflikcie z Zachodem (problematyczne były w szczególności kwestie dotyczące terroryzmu lub przestrzegania prawa międzynarodowego). Niektórym z nich groziły nawet kary nałożone przez Stany Zjednoczone.

Na przykład w przeszłości zakłócenia w dostawach spowodowane wydarzeniami politycznymi spowodowały drastyczne zmiany cen ropy; rewolucja irańska, wojna irańsko-iracka, wojny w Zatoce Perskiej i arabskie embargo na ropę były szczególnie godne uwagi. Azjatycki kryzys finansowy i światowy kryzys gospodarczy z lat 2007-2008 również spowodowały wahania. Oprócz tego na podaż ropy naftowej wpływają również czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda, produkcja (E.&P) koszty i poszukiwania, inwestycje i innowacje.

 

Żądanie:

Produkcja przemysłowa i silny wzrost gospodarczy mają tendencję do pobudzania popytu na ropę, co widać po zmieniających się wzorcach popytu w krajach spoza OECD, które gwałtownie wzrosły w ostatnich latach, według amerykańskiej agencji Energy Information Administration. Po drugiej stronie stawu czynniki wpływające na popyt na ropę mogą być również związane z transportem (zarówno komercyjnym, jak i osobistym), wzrostem populacji i zmianami sezonowymi. Na przykład popyt na ropę jest zwykle podtrzymywany podczas ruchliwych letnich sezonów podróżniczych i zimą, kiedy zużywa się więcej paliwa do ogrzewania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector