Wykresy historycznych cen rudy żelaza – Historia cen rudy żelaza

Ruda żelaza jest jednym z najpowszechniejszych pierwiastków w skorupie ziemskiej. Ruda żelaza to skała, z której można wydobywać metaliczne żelazo. Rudy żelaza są zwykle bogate w tlenki żelaza i można je znaleźć w różnych kolorach, w tym w kolorze ciemnoszarym, fioletowym, rdzawo-czerwonym lub jasnożółtym. Głównymi rodzajami rud żelaza są hematyt i magnetyt. Takonit to gorszej jakości ruda żelaza. Żelazo samo w sobie nie jest wystarczająco mocne do celów konstrukcyjnych i do produkcji innych przedmiotów, dlatego surowe żelazo jest mieszane z innymi pierwiastkami, takimi jak mangan, wolfram, nikiel, chrom i wanad, aby uzyskać lepsze wyniki. Stal wykonana z żelaza jest wykorzystywana w produkcji, budownictwie, przemyśle samochodowym i wielu innych zastosowaniach przemysłowych.

 

Szacuje się, że Stany Zjednoczone mają 110 miliardów ton zasobów rudy żelaza, co przekłada się na 27 miliardów ton żelaza. Większość tej rudy to takonit, który znajduje się w dzielnicy Lake Superior w stanie Michigan.

 

Jak działa rynek rudy żelaza:

 

Ruda żelaza jest podstawowym składnikiem światowego przemysłu żelaza i stali. Około 98% wydobywanej rudy żelaza jest wykorzystywane do produkcji stali. Ponad 50 krajów na całym świecie wydobywa rudę żelaza, w tym Australia i Brazylia, które mają dominujący udział w rynku eksportu.

 

Kopalnie w Michigan i Minnesocie odpowiadają za większość produkcji rudy żelaza w Stanach Zjednoczonych. Warto zauważyć, że amerykańskie kopalnie wyprodukowały 48 milionów ton metrycznych rudy żelaza w 2019 roku. Australia wyprodukowała 930 milionów ton, a następnie Brazylia z 480 milionami ton. W 2019 r. Światowe ceny rudy żelaza wynosiły średnio 112,15 USD za tonę, co oznacza wzrost o 21% z 93 USD za tonę w 2018 r. Ceny wynosiły 88 USD za tonę w marcu 2020 r..

 

Jakie czynniki wpływają na ceny rudy żelaza?

 

Przyczyną załamania cen żelaza może być głównie spadek popytu na stal z Chin, którzy kupują około dwóch trzecich morskiej podaży rudy żelaza, co promuje głównych producentów, takich jak BHP Billiton (BHP), Rio Tinto (RIO) i Vale (VALE). Firmy te mają również dostęp do tanich złóż rudy żelaza i czerpią korzyści z ekonomii skali. Rynek przeszedł w nadpodaż ze względu na zwiększoną produkcję, która zmusiła kosztowne kopalnie rudy żelaza do ograniczenia produkcji lub zmniejszenia.

Zastosowania żelaza:

1: Może być stosowany do produkcji stali, jest również stosowany w inżynierii lądowej, do dźwigarów, żelbetu itp..


2: Żelazo można również stosować do produkcji stali stopowych, takich jak stale węglowe, z dodatkami takimi jak nikiel, wanad, chrom, mangan i wolfram.

3: Żelazo jest szeroko stosowane do budowy mostów, słupów elektrycznych, łańcuchów rowerowych, narzędzi tnących i luf karabinów.

4: Żeliwo zawiera 3–5% węgla. Służy do zaworów, rur i pomp.

5: Katalizatory żelazowe można stosować w procesie Habera do produkcji amoniaku.

6: Magnesy mogą być wykonane z tego metalu oraz jego stopów i związków.

 

Właściwości fizyczne żelaza:

1 Rdzewieje w wilgotnym powietrzu, ale nie w suchym.

2: Będąc metalem, ma charakter magnetyczny.

3: W temperaturze pokojowej metal ten występuje w postaci ferrytu lub formy α.

4: W temperaturze 910 ° C zmienia się w żelazo γ, które jest z natury znacznie bardziej miękkie.

5: Topi się w 1536 ° C i wrze w 2861 ° C.

6: Łatwo rozpuszcza się w rozcieńczonych kwasach.

Dlaczego uważa się, że żelazo różni się od innych pierwiastków?

Różnica polega na liczbie protonów znajdujących się w jądrze atomów. Liczba protonów sprawia, że ​​każdy element jest wyjątkowy. Te liczby służą do uporządkowania ich w układzie okresowym. Liczba protonów znajdujących się w atomach pierwiastka nazywana jest liczbą atomową. W układzie okresowym liczba ta znajduje się nad symbolem pierwiastka. Żelazo ma 26 protonów, więc jego liczba atomowa wynosi 26. Fakt, że żelazo ma 26 protonów w jądrze, czyni go żelazem. 

 

Jak produkuje się rudę żelaza? 

Produkcja żelaza obejmuje 3 etapy:

1: Ekstrakcja 

2: Rafinacja 

3: Produkcja

 

1: Ekstrakcja 

Większość rud żelaza wydobywa się w kopalniach odkrywkowych lub odkrywkowych. Zwykle ciężkie maszyny usuwają wierzchnią warstwę ziemi na dużym obszarze, odsłaniając rudy żelaza. W rzadkich przypadkach górnicy kopią szyby w ziemi z bocznymi tunelami, które pozwalają im podążać za żyłami rudy. Po usunięciu rudy z ziemi jest ona ładowana na ciężarówki, a następnie materiał jest wyrzucany do kruszarek..

 

2: Uszlachetnianie:

Maszyny do kruszenia wgłębień kruszą rudę i oddzielają żelazo od zanieczyszczeń, takich jak piasek i glina. Najlepsze gatunki rudy żelaza mają zawartość żelaza bliską 70% i zwykle wymagają mniejszego przetwarzania. 

Rudy niższej jakości rzadko wymagają dalszych metod rafinacji, określanych jako wzbogacanie: 

Dalej kruszenie i mycie rud usuwa więcej piasku i gliny.

Magnetyczny separacja służy do oddzielania żelaza od piasku i gliny

Granulowanie to proces przekształcania żelaza w granulki.

Spiekanie to proces podgrzewania rud żelaza do postaci półtopionej masy.

 

3: Produkcja:

Żelazo jest zwykle produkowane w stalowych konstrukcjach w kształcie wieży, wyłożonych cegłą, zwanych wielkimi piecami. Rudę żelaza, spieki, koks i wapień wlewa się do górnej części pieca, a gorące powietrze jest wdmuchiwane do pieca od dołu.

Gorące powietrze reaguje z węglem zawartym w koksie, tworząc tlenek węgla. Następnie tlenek węgla reaguje z rudą żelaza, tworząc czyste żelazo i dwutlenek węgla. Następnie stopione żelazo opada na dno pieca, a żużel powstały z wapienia reagującego z pozostałymi zanieczyszczeniami wypływa na górę. Żelazo i żużel są usuwane z pieca oddzielnie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector