Bańka Bitcoin

Gdy Bitcoin wyrósł z zapomnienia, sam jego rozmach zmusił zarówno świat finansów, jak i media głównego nurtu do wstania i zwrócenia uwagi. Tylko w 2017 roku cena Bitcoina (BTC) wzrosła o ponad 1700%. To taki wzrost, który krytycy nazywają bańką bitcoinową największą, jaką kiedykolwiek widzieli. Jednak jest równie wielu zwolenników pierwszej na świecie kryptowaluty, co sugeruje, że tak wysokie szczyty są dalekie od tego, co naprawdę reprezentuje jej potencjał.  

Nazywanie tego bańką bitcoinową samą w sobie jest trudne. Bańka jest często definiowana jako aktywa, które znacznie przekraczają swoją wartość wewnętrzną. Problem z aktywami takimi jak Bitcoin lub kryptowaluty, ogólnie rzecz biorąc, polega na tym, że technicznie nie mają one żadnej wartości wewnętrznej.

Zwolennicy twierdzą, że waluty fiducjarne również nie mają żadnej wartości wewnętrznej. Jednak zgodnie z prawem podatki w Stanach Zjednoczonych należy płacić w dolarach amerykańskich. Daje to walucie amerykańskiej prawdziwy poziom popytu, a tym samym prawdziwą wartość. Podczas gdy sam Bitcoin, w tym momencie, ma tylko ograniczone zastosowanie jako forma płatności. Ponieważ tacy krytycy twierdzą, że to po prostu spekulacja Bitcoin napędza ogromne zyski, co stawia go na terytorium bańki.

bańka bitcoinowa  

Bańka Bitcoin – dzienny wykres 2017

Bitcoin Bubble to nowa gorączka złota

Biorąc pod uwagę brak prawdziwej wartości, wielu ekspertów wskazuje na oczywiste porównanie między złotem, które jest znanym środkiem przechowywania wartości, a bitcoinem, który wielu postrzega jako nową cyfrową alternatywę.

Fundamentalni inwestorzy w złoto tradycyjnie używali tego metalu szlachetnego jako zabezpieczenia przed inflacją, aby chronić się przed zawirowaniami gospodarczymi. Istnieją pewne podobieństwa z Bitcoinem, ponieważ podaż jest ograniczona.

Jednak spekulanci również kupują złoto, ponieważ uważają, że cena po prostu wzrośnie z czasem. Co ciekawe, wyszukiwane hasło „Kup Bitcoin” wyprzedziło teraz „Kup złoto” w wyszukiwaniach Google, wskazując na zwiększony entuzjazm dla spekulacji Bitcoinami i przekonanie, że będzie on po prostu rósł wyżej.

Znani ekonomiści Olivier Blanchard i Mark Watson sugerują, że tego typu bańki pojawiają się, ponieważ spekulanci uważają, że ceny będą po prostu rosły w miarę upływu czasu.

I w tym miejscu bańka Bitcoin staje się bardziej widoczna. Ponieważ inwestorzy detaliczni nadal wchodzą na rynek, wielu po prostu jedzie na fali już i tak wykładniczych zwrotów. Wielu po prostu spodziewa się, że kiedyś w przyszłości będą w stanie sprzedawać po wyższej cenie. Co może się zdarzyć, ale nie musi, ponieważ jest to w rzeczywistości spekulacja Bitcoinem.

Porównanie Bitcoin Bubble i Dot-Com Boom

W ostatnim czasie jeden z największych wzrostów rynkowych, jakie widzieliśmy, miał miejsce pod koniec lat 90. w postaci boomu internetowego. Był to okres, w którym internet zmieniał sposób, w jaki wchodziliśmy w interakcje i sposób działania firm. Znalazło to odzwierciedlenie w cenie akcji technologicznych.

Kompozyt NASDAQ, wzorzec dla akcji spółek technologicznych w USA, odnotował trzykrotny wzrost w ciągu kilku krótkich lat. Jednak kiedy w końcu się rozbił, odzyskanie dawnych wysokich poziomów zajęło 15 lat. Ale to, co zobaczyliśmy, to szereg nowych biznesów, które zmieniły świat. Nazwy takie jak Google, Amazon i eBay były start-upami, ponieważ boom technologiczny był w pełnym rozkwicie, ale ukształtował naszą nowoczesną i biznesową kulturę.

Aby umieścić bańkę bitcoinową w odpowiednim kontekście, amerykańskie akcje technologiczne miały wartość prawie 1,7 biliona dolarów przed ich upadkiem. W obecnej postaci kryptowaluty kosztują obecnie około 170 miliardów dolarów, co oznacza, że ​​rynek kryptowalut wciąż może się rozwijać.


 

bańka dot com

Boom Dot-Com: Miesięczny wykres indeksu NASDAQ: 1995-2017

Czy bańka Bitcoin to w rzeczywistości bańka Blockchain?

Porównanie między obecną bańką bitcoinową a boomem dot-comów jest oczywiste. Bitcoin i kryptowaluty wyraźnie reprezentują sejsmiczną zmianę w sposobie działania walut.

Jednak może to być tylko technologia, na której są zbudowane, znana jako blockchain, która przyczynia się do wysokich wycen. Blockchain to zdigitalizowany system rejestru, który śledzi transakcje. Widzimy potencjalne zastosowania technologii blockchain w sektorze bankowym, branży ubezpieczeniowej, grach hazardowych i prognozowaniu, między innymi.

Wielu ekspertów po prostu stawia na technologię blockchain, inwestując w Bitcoin. Widzą długoterminową przyszłość, którą reprezentuje ta technologia, która przyczynia się do obecnego statusu bańki bitcoinowej. 

Podczas boomu internetowego małe spółki giełdowe wykorzystały „dot-com” do nazwy swojej firmy i odnotowały ogromny wzrost wartości swoich akcji. Widzimy teraz podobną taktykę w przypadku Blockchain. Niedawno firma o nazwie „Long Island Iced Tea” dodała blockchain do swojej nazwy i odnotowała 500% wzrost ceny akcji.

Odkrycie ceny i bańka bitcoinowa

Jeśli chodzi o czysto cyfrową walutę, Bitcoin ma wielu rywali. W ostatnim czasie inne kryptowaluty, takie jak Ethereum, Litecoin, Ripple, Bitcoin Cash i inne, zyskują na popularności.

Bańka kryptowalutowa 

Kapitalizacja rynkowa kryptowalut: grudzień 2017 r

Dynamika cen i zainteresowanie spekulacjami Bitcoin sprawiły, że działa to jako wskaźnik zastępczy dla wielu, którzy czują, że nowy świat cyfrowych walut już istnieje. Jednak jest mało prawdopodobne, że będzie miejsce na wiele kryptowalut jako czystych form płatności. Ostatecznie jeden wygra wyścig.

Dlatego wielu ekspertów nazywa bańkę Bitcoin, po prostu bańką odkrywania cen. Rynek określi cenę i ostatecznie, która kryptowaluta ma największe zastosowanie. Eksperci porównali to do bitwy między Apple i PC.

Więc jest bańka Bitcoin?

Aby naprawdę ustalić, czy istnieje bańka Bitcoin, tak naprawdę zależy od tego, po której stronie ogrodzenia siedzisz. Jeśli wierzysz w technologię i jej zastosowanie, nie tylko jako formę płatności, ale także jako przełom w grze – wtedy Bitcoin jest prawdopodobnie niedowartościowany.

Jeśli myślisz, że bańka Bitcoin jest jak akcje groszowe podczas boomu internetowego lub innego złotego błędu pompującego cenny metal, mając nadzieję, że na skrzydłach czeka kupiec po wyższej cenie, to możesz uwierzyć, że bańka Bitcoin jest najwspanialszy, jakiego kiedykolwiek widziałeś.

Podczas gdy postęp technologiczny w postaci łańcucha bloków może gwarantować obecne ceny, problem polega na tym, że sam Bitcoin może nie być ostatecznym zwycięzcą wyścigu kryptowalut. Ethereum, a nawet Cardano oferują znacznie więcej pod względem wszechstronności i zastosowania. Bitcoin został zbudowany na fundamencie bezpieczeństwa i jest trudny i kosztowny w zakupie, handlu, a nawet użyciu.

Mądrzejszą strategią może być zakup portfela wiodących kryptowalut w oparciu o ich kapitalizację rynkową i czekanie, aby zobaczyć, która z nich ostatecznie zyska najbardziej popularną atrakcyjność i funkcjonalność. Cytując Warrena Buffetta, „dywersyfikacja jest ochroną przed ignorancją”.

Ostatecznie to, czy istnieje bańka bitcoinowa, czy nie, jest tak naprawdę kwestią opinii, ale pewne jest to, że to rynek podejmie ostateczną decyzję.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector