Prognoza cen palladu na 2021 r .: Kupować spadki na zwyżkowym trendzie?

Palladium – podsumowanie prognozy

Prognoza dotycząca palladu: I półrocze 2021 r

Cena £: 2550 USD – 2600 USD

Czynniki cenowe: techniczne odbicie, złagodzenie Covid-19, bodziec CB / rządowy

Prognoza palladu: 1 rok

Cena £: 2700 USD – 2800 USD

Czynniki cenowe: mniej gołębi banki centralne, po COVID-19, wyższy popyt na auto

Prognoza palladu: 3 lata

Cena £: 3000-3200 USD

Czynniki cenowe: ożywienie gospodarcze, pozytywne nastawienie do ryzyka, post koronawirus, zaostrzona polityka pieniężna

 

W naszej poprzedniej prognozie Palladium na IV kw. 2020 r. Przewidzieliśmy dalszy wzrost, ponieważ gospodarka światowa odradzała się po recesji w II kwartale. Pallad poniósł ogromne straty podczas krachu wiosną 2020 r., Spadając z nieco poniżej 2900 USD do 2600 USD, co oznacza, że ​​stracił 1/3 swojej wartości w ciągu zaledwie kilku tygodni. Ale wkrótce potem odwrócił się w górę iw przeciwieństwie do złota, które stało się niedźwiedzie od tego czasu, pallad był byczy, osiągając niższe szczyty, ponieważ rosnący popyt przyciąga kupujących przy każdym spadku, jak bycze odwrócenie, którego byliśmy świadkami na początku lutego. , po wycofaniu w styczniu 2021 r.

Wraz ze wzrostem sprzedaży pojazdów i ostrzejszymi normami emisji spalin na całym świecie rośnie popyt na pallad. Ponieważ pallad jest preferowany w silnikach benzynowych, rosnące przepisy pomagają palladowi. Udział w rynku rośnie również od czasu skandalu związanego z emisją diesli Volkswagena w 2015 roku, który był szokiem dla branży. Z drugiej strony strona podaży nie jest zbyt elastyczna dla palladu. Prognozy mówią, że do 2024 r. Nie nastąpi znaczący wzrost podaży, pomimo rosnących cen i rosnącej sprzedaży samochodów. Analityk Standard Chartered, Suki Cooper, skomentował, że „zwiększone zainteresowanie inwestorów sprawia, że ​​rynek jest podatny na realizację zysków, ale spadki są prawdopodobnie postrzegane jako okazje do zakupu”, co potwierdza nasze nastawienie i jak dotąd okazało się prawdą.  

obecny paladium Cena £: $

Ostatnie zmiany ceny palladu

Kropka Zmień ($) Zmiana %
6 miesięcy +288 +13, 6%
1 rok -36 -8,3%
3 lata +1,246 +118,5%
5 lat +1,868 +352,3%
Od 2010 +1,984 +662,2%

 

Pallad jest wytwarzany jako produkt uboczny lub uboczny wydobycia platyny oraz jako produkt uboczny wytopu niklu. Podaż pochodzi z zaledwie kilku krajów, co sprawia, że ​​prognozy cen palladu są podatne na zakłócenia lub braki w dostawach. Produkcja jest zdominowana przez Rosję i RPA, na które przypada po nieco mniej niż 40%, następnie Kanada – 10%, Stany Zjednoczone – 5-6% i Zimbabwe – 4% całkowitej światowej produkcji palladu..

Pallad jest jednym z czterech metali w grupie metali szlachetnych. Jest uważany zarówno za towar – co sprawia, że ​​jest to aktywa ryzykowne, stąd byczy impet podczas ożywienia gospodarczego na świecie latem ubiegłego roku – i bezpieczną przystań. To rzadki towar; 30 razy rzadziej niż złoto i cenniejsze niż wszystkie inne metale szlachetne, co czyni go bezpieczną przystanią w czasach niepewności i rzeczywiście tak się zachowywało w ostatnim czasie. Skorzystał z obu tych statusów w ciągu ostatniego roku na bardzo niepewnych rynkach, które zachowywały się nietypowo, więc oczekuje się, że w 2021 r. Nadal będzie zwyżkowy..  

Wykres na żywo Palladium

 

Prognoza cen palladu na następne 5 lat

Cena palladu zależy od wielu czynników. Popyt na produkcję samochodów benzynowych w USA i Chinach oraz w mniejszym stopniu w Europie jest głównym czynnikiem, ponieważ jest głównym źródłem ich wykorzystania. Globalna gospodarka wpływa na produkcję samochodów, a tym samym na popyt, podczas gdy podaż palladu jest dość nieelastyczna, ponieważ jest uzależniona od produkcji w kopalniach Rosji i RPA, co może mieć tylko negatywne skutki, które powodują poważne zakłócenia w dostawach. Chociaż w przyszłości mogą pojawić się nowe zakłady produkujące pallad, w Australii i prawdopodobnie w Kanadzie. Ze względu na wyjątkową wrażliwość cenową, wpływ na ceny ma również recykling katalizatorów. 

Pallad działa zarówno jako metal szlachetny, jak i metal towarowy  

Jak wspomniano powyżej, pallad jest zarówno metalem szlachetnym, takim jak złoto, srebro i platyna, które są bezpieczną przystanią w niepewnych czasach, jak i metalem towarowym, który jest używany w przemyśle. Wiemy, że produkcja przemysłowa rośnie, gdy gospodarka światowa znajduje się w okresie ekspansji, a popyt na surowce rośnie. Oznacza to, że pallad przynosi korzyści w obie strony – gdy gospodarka się rozwija, a popyt na samochody rośnie, co zwiększa popyt na towary takie jak pallad, a także gdy nastroje są negatywne i istnieje popyt na bezpieczne przystanie. Ale nie nazwałbym palladu bezpieczną przystanią jako taką, ponieważ tylko około 1% jest używane w biżuterii, głównie z niższej klasy chińskiej, którzy kupują go jako substytut złota lub srebra, ale działa tak większość czas. 

Podczas wybuchu koronawirusa w Chinach w styczniu i lutym 2020 r. Nastroje stały się negatywne, a pallad wzrósł o około 950 USD, osiągając rekordowy poziom 2880 USD. To był główny powód wzrostu, ponieważ popyt na pallad spadł w wyniku niższej produkcji samochodów w Chinach w tych miesiącach, kiedy duże części kraju były zablokowane. Wielki krach, który nastąpił w marcu, był wynikiem gwałtownego spadku kursu dolara, co spowodowało, że wszystkie aktywa spadły w dół. Jednak ciągły trend wzrostowy od maja do końca 2020 r., Gdy gospodarki Chin i USA odbiły się silnie, a cena utrzymywała się do stycznia 2021 r., Pokazuje, że popyt na pallad odradza się w czasach ożywienia gospodarczego. Tak więc oczekuje się, że pallad wzrośnie, ponieważ świat pozostawi koronawirusa wiosną / latem, co powinno utrzymać popyt na ten szlachetny metal.

Prognozy podaży i popytu na pallad

Żądanie – Zarówno pallad, jak i platyna są używane głównie w konwerterach autokatalitycznych w celu zmniejszenia szkodliwych emisji spalin. Pallad jest używany w silnikach napędzanych benzyną, podczas gdy platyna ma szersze zastosowanie w pojazdach z silnikiem Diesla, które są znacznie bardziej powszechne. Inną wadą palladu w porównaniu z platyną jest to, że jeśli chodzi o fizyczny popyt na rynek biżuterii, popyt na platynę jest większy niż na pallad. Oba metale, a także większość innych rynków, doświadczyły zakłóceń w produkcji i popycie w 2020 r., Ale rok 2021 wygląda znacznie bardziej obiecująco, ponieważ produkcja rozwija się dość szybko na całym świecie..

Oczekuje się, że PKB w strefie euro będzie ujemny w I kwartale 2021 r., Co oznaczałoby recesję po kolejnym ujemnym kwartale w III kwartale, ale jest to głównie wyceniane, ponieważ przewidywano, podczas gdy według MFW prognozowany jest światowy PKB. wzrośnie o 5,4%, jak wskazała Christine Lagarde. Prognozy popytu na samochody są rekordowo wysokie w 2021 r., Na co wpływ mają dwa główne czynniki – wzrost popytu ze strony dwóch gigantów finansowych, Chin i USA..

Popyt na pallad według przemysłu

W 2020 roku byliśmy świadkami przyzwoitego ożywienia gospodarczego w Chinach, a rok 2021 ma być kolejnym mocnym rokiem. Chiny odpowiadają za jedną trzecią całkowitej światowej produkcji samochodów i oczekuje się, że wprowadzą ostrzejsze przepisy dotyczące kontroli emisji, które, jak się oczekuje, pomogą w utrzymaniu popytu krajowego. Innym powodem jest silne odbicie w gospodarce USA, zwłaszcza w produkcji, w tym samochodów. Odkąd Joe Biden objął urząd prezydenta USA, jedną z głównych polityk Partii Demokratycznej jest zielona energia, co oznacza zaostrzenie przepisów dotyczących emisji spalin, więc po przedstawieniu agresywnej zielonej agendy podczas kampanii wyborczej Joe Bidena, oczekuje się od nich bardziej zdecydowanego działania.

Nadmierna ilość gotówki wstrzyknięta do globalnej gospodarki poprzez monetarne i fiskalne programy stymulacyjne, powinna z jednej strony wspierać wzrost gospodarczy i produkcję, co również zwiększy popyt na fizyczny pallad. Z drugiej strony gotówka ta przefiltruje również rynki finansowe i zwiększy popyt na kontrakty terminowe na pallad na rynku forex, co również wpłynie pozytywnie na cenę.

Dostawa – Podaż jest znacznie mniej elastyczna niż popyt; duże wzrosty są bardzo trudne, ale można je zmniejszyć przez zakłócenia. W kwietniu i maju 2020 r. Rygorystyczne przepisy dotyczące blokad zmusiły wiele południowoafrykańskich firm wydobywczych do zawieszenia działalności na pewien czas, co spowodowało wzrost cen palladu, stąd zwyżka w lipcu ubiegłego roku..

Recykling stanowi dużą część fizycznego palladu w rocznych dostawach. Jednak według Metals Focus „Ożywienie zasobów kopalnianych w tym roku i oczekiwania dotyczące zwiększonego recyklingu nie zrównoważy wzrostu popytu, co spowoduje dziesiąty z rzędu deficyt fizyczny w 2021 r. Spowoduje to dalsze uszczuplenie zapasów naziemnych, umieszczając dodatkowa presja na wzrost ceny palladu ”.

Według brytyjskiego rafinera metali z grupy platynowców (PGM) Johnson Matthey, w 2019 r. Pallad był najbardziej zróżnicowanym pod względem geograficznym metalem, przy czym około 38% dostaw pochodziło z Republiki Południowej Afryki, około 41% z Rosji, a pozostałe 21% z innych krajów. Georgette Boele, starszy strateg ABN AMRO Group ds. FX i metali szlachetnych, spodziewa się wyższych cen palladu w 2021 r., Chociaż wzrost ten prawdopodobnie „będzie niewielki” – powiedziała. „Nadal istnieje niedobór dostaw ze względu na większe zapotrzebowanie na pallad na konwertery samochodowe, aby w przyszłości spełnić bardziej rygorystyczne normy emisji w Chinach i Europie” – powiedział Boele w notatce badawczej.

Udział podaży palladu według kraju

Globalny analityk metali szlachetnych Standard Chartered Bank, Suki Cooper, powiedział: „Rynek palladu prawdopodobnie pozostanie niedostatecznie zaopatrzony, podczas gdy platyna prawdopodobnie zmniejszy się w drugiej połowie 2021 r., Ponieważ ryzyko substytucji nabiera tempa pod koniec roku”. Pallad jest w niewielkich ilościach z powodu problemów produkcyjnych w Rosji i Afryce Południowej, a pewien czołowy producent PGM może przyczynić się do ograniczenia podaży w przyszłości.

W zakładzie Norilsk Nickel w Rosji występuje problem z wieczną zmarzliną, która może w przyszłości spowodować pewne zmniejszenie produkcji. Jeśli coś stanie się z ich infrastrukturą i będą musieli w jakiś sposób odbudować lub wzmocnić, może to spowolnić produkcję. Ralph Aldis z US Global Investors sugeruje, że przy potencjalnym wpływie na produkcję w Rosji oraz zakłóceniach obserwowanych w Afryce Południowej w 2020 r., Że odkryte niedawno złoża mogą złagodzić sytuację. Wspomniał, że projekt Chalice Gold Mines Julimar w Australii jest czymś, na co warto zwrócić uwagę.

Prognozy dotyczące palladu

Duże organizacje, w szczególności firmy zajmujące się produkcją samochodów oraz fundusze hedgingowe inwestujące w firmy motoryzacyjne, przeprowadzają własne analizy i prognozy dotyczące surowców używanych do produkcji samochodów. Jednym z takich materiałów jest pallad, który przyciąga uwagę dużych korporacji. Przedstawiliśmy niektóre ich prognozy na I kwartał i cały 2021 rok.    

Organizacja I kwartał 2021 r IV kwartał 2021 r ŚREDNIO 2021
ABN Amro 2000 2,161 2000
ANZ Bank 2,332 2,205 2,110
BOCIL 2300 2,250 2,325
BofAML 2,750 2500 2500
CPM Group 2,232 2,210 2,171
Grupa CRU 2,100 2,157 2,240
Capital Econ 2,175 2,252 2,100
Citigroup 2400 2650
Commerzbank 2,200 2,200 2,200
E D & F Man 2,150 2300 2,350
EIU 2,292 1,802 1,193
ETFS Capital 2500
Fastmarkets 2,380 2400
GoldCore 1,950 2.115 2,221
Intesa Sanpaolo 2,200 2,200 2,150
Investec 2,314
JP Morgan 2450 2450 2,163
Jefferies 2,200 2,250
Macquarie Group 2500 2400 2500
Źródło: Inwestowanie

Stosunek złoto-pallad i korelacja XPD / USD

Stosunek złoto-pallad (XAU / XPD) uwzględnia wartość każdego metalu w stosunku do drugiego. Wskaźnik ten przez większość czasu znajdował się powyżej parytetu (1). Oznacza to, że złoto było droższe od palladu, co potwierdza cena w historii wykresów dla obu metali. Tylko dwa razy pallad był droższy od złota, raz od 1998 do 2002 roku, a drugi raz teraz. Wskaźnik ten od 2009 r. Znajduje się w trendzie spadkowym, aw 2019 r. Spadł poniżej parytetu. Po odbiciu na początku pandemii koronawirusa, która spowodowała, że ​​złoto osiągnęło rekordowe maksima i spowodowało, że stosunek XAU / XPD zbliżył się do 1, trend spadkowy powrócił, gdy pallad wznowił zwyżkowy trend, podczas gdy złoto stało się niedźwiedzi od tego czasu. Jest więcej miejsca na spadki w porównaniu z dołkiem z 2001 roku i jeszcze kilka lat, zanim wróci powyżej 1, co wskazuje na dalszy wzrost wartości palladu, jeśli złoto nie spadnie zbyt szybko.  

Od 2014 do 2016 roku indeks USD wzrósł, jak pokazano na poniższym wykresie DXY. W tym samym okresie kurs XPD / USD spadł, co oznacza, że ​​wzrost kursu dolara miał negatywny wpływ na cenę palladu. Od 2016 do 2018 roku DXY stał się niedźwiedzi, spadając z 103 punktów do 88 punktów, a XPD / USD wzrósł z 480 USD do 1140 USD. Podczas szoku z pierwszej połowy marca 2020 roku DXY wzrósł z 94 punktów do 103 punktów, podczas gdy pallad spadł niżej, by sytuacja uległa zmianie w nadchodzących miesiącach. Tak więc, handlując palladem w nadchodzących miesiącach, musimy mieć oko na DXY.

20-cotygodniowa SMA obniża DXY

Analiza techniczna palladu – średnie kroczące wciąż rosną

Jak wspomniano powyżej, pallad jest hossy od 2008 r., A hossy nabiera tempa od 2016 r. Po załamaniu na początku 2020 r. Zwyżkowy trend powrócił. Do końca lat dziewięćdziesiątych osiągnął wartość około 200-300 USD, kiedy to zrobił silny ruch zwyżkowy, częściowo napędzany zwiększonym wykorzystaniem w branży komputerowych dotcomów, które gwałtownie wzrosły w tym okresie. Po raz pierwszy przekroczył wysoki poziom rundy na poziomie 1000 USD, ale powrócił do swojego normalnego zakresu na początku XXI wieku. Podczas kryzysu w 2008 r. Pallad nie zyskał tak bardzo, jak złoto, i był przedmiotem powolnego, ale stabilnego trendu wzrostowego do 2008 r., Co oznaczało, że zyskiwał na wartości jako surowiec, gdy gospodarka światowa odbijała się od 2008 r. 09 kryzys gospodarczy. Ale taryfy handlowe między USA i Chinami sprawiły, że od 2008 r. Wzrosły, gdy stało się jasne, że toczy się wojna handlowa. Oznaczało to, że pallad działał jako bezpieczna przystań, stając się wyjątkowo byczy w niepewnych czasach. Zostało to zweryfikowane, gdy kurs XPD / USD wzrósł w styczniu i lutym 2020 r., Gdy epidemia koronawirusa uderzyła w Chiny. Drżał w marcu i kwietniu, ale w lipcu wznowił swój wzrost, co potwierdza status bezpiecznej przystani. 20 SMA (szary) wykonał świetną robotę jako wsparcie na wykresie miesięcznym, podnosząc cenę w górę. W styczniu widzieliśmy spadek, ale ta średnia ruchoma ponownie utrzymała się jako wsparcie i cena odbiła w górę.

 Ethereum nadal znajduje wsparcie na 20 SMA

Przechodząc do wykresu tygodniowego, wskazuje również na pallad. Cena wzrosła ponad wszystkie średnie kroczące w tym przedziale czasowym, a po szybkim spadku w zeszłym roku wróciła powyżej tej wartości i pozostała na tym poziomie po odbiciu się od 100 SMA (zielony) w marcu 2020 r. 50 SMA (żółty) ma zmienił się w ostateczny wskaźnik wsparcia dla XPD / USD od tamtego czasu, który utrzymał się ponownie w ostatnim tygodniu stycznia, po czym w pierwszym tygodniu lutego odnotowaliśmy silne odbicie. Sugeruje to silną presję zakupową na poziomie 50 SMA, więc kupujący pozostają u władzy w palladzie. 

Na wykresie tygodniowym wydaje się, że powrót się skończył

Palladium Live Rate

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me