Prognoza cen palladu na drugie półrocze 2020 r .: Zarówno podstawy, jak i dane techniczne zwracają uwagę

Pallad zachowywał się w 2020 roku w absolutnie gorączkowy sposób, ale z drugiej strony był wielkim atutem inwestycyjnym, dającym wiele możliwości. Pallad to kolejny lśniący metal, który jest uważany zarówno za towar, a więc czasami aktywa ryzykowne, jak i bezpieczną przystań. Znajduje zastosowanie w szerokiej gamie produktów w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym oraz w biżuterii, co oznacza, że ​​zarówno popyt, jak i cena rosną, gdy gospodarka światowa dobrze sobie radzi. Z drugiej strony jest to towar rzadki, 30 razy rzadszy niż złoto, co czyni go bezpieczną przystanią w czasach niepewności i rzeczywiście tak się zachowywał w ostatnim czasie. W rzeczywistości poziom palladu wzrósł w górę w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku, gdy epidemia koronawirusa wybuchła w Wuhan, wzrosła o prawie 1000 USD, przekraczając cenę złota i zbliżając się do poziomu 2900 USD, z około 1900 USD na końcu Tak więc ogólnie rzecz biorąc, pallad zyskał na wartości – czy to w czasach boomu gospodarczego, czy ekonomicznej zagłady – zarówno jako towar, na który popyt będzie nadal wzrastał, jak i jako bezpieczna przystań. Pallad był fundamentalnie wielką inwestycją, kiedy zaczęła się opłata celna między USA i Chinami, była to świetna inwestycja latem ubiegłego roku, przed wielkim wzrostem, i była to dobra inwestycja technicznie na początku tego miesiąca. po wycofaniu się z fali. Ale niesamowite możliwości handlowe nie wydają się kończyć na palladzie, więc zaczniemy aktywnie handlować XPD / USD.

Przeczytaj najnowszą aktualizację w Prognoza cen palladu na 2021 rok

 

Kropka 3 dni 1 tydzień 1 miesiąc 3 miesiące 6 miesiąc
Zmiana +2,7% +9,1% +16,7% +13, 6% -11, 3%

 

Palladium kosztowało około 200-300 USD do końca lat 90., kiedy to zrobił silny ruch zwyżkowy, częściowo napędzany zwiększonym wykorzystaniem w branży komputerowych dotcomów, które gwałtownie wzrosły w tym okresie. Następnie po raz pierwszy przekroczył dużą okrągłą liczbę 1000 USD, ale powrócił do swojego normalnego zakresu na początku XXI wieku. Podczas kryzysu w 2008 r. Pallad nie zyskał tak bardzo, jak złoto, i sprzedawał się w powolnym, ale stabilnym trendzie wzrostowym do 2008 r., Co pokazało, że jego wartość jako surowca, na który jest popyt, rośnie, w miarę jak gospodarka światowa odbijała się od kryzys gospodarczy z lat 2008-09. Ale taryfy handlowe między USA i Chinami sprawiły, że wzrosły one od 2018 r., Ponieważ stało się jasne, że trwa wojna handlowa. Palladium zaczął działać jako bezpieczna przystań, stając się wyjątkowo byczy w niepewnych czasach. Okazało się to szczególnie prawdziwe, ponieważ XPD / USD gwałtownie wzrósł w styczniu i lutym 2020 r., Kiedy pandemia koronawirusa uderzyła w Chiny. Drżał w marcu i kwietniu, ale wznowił swój wzrost w lipcu, potwierdzając status bezpiecznej przystani. Tak więc, kiedy handlujemy palladem, powinniśmy najpierw potwierdzić, czy zachowuje się on jak towar, czy jako bezpieczna przystań – chociaż jest to zmiana długoterminowa, więc nie musimy podejmować żadnych szybkich decyzji.

Prognoza palladu: IV kwartał 2020 r Prognoza palladu: 1 rok Prognoza palladu: 3 lata
Cena: 2500-2600 USD

Czynniki cenowe: Covid19, sentyment do ryzyka, kwestie techniczne

Cena: 2800-3000 USD

Czynniki cenowe: Nastroje związane z ryzykiem, rosnący popyt, napięcia geopolityczne

Cena: 3500-4000 USD

Czynniki cenowe: Nastroje związane z ryzykiem, różnica popytu / podaży,

Prognoza cen palladu na następne 5 lat

Podobnie jak w przypadku większości aktywów finansowych w tej chwili, istnieje nowe środowisko handlowe dla palladu, które w perspektywie krótko- i średnioterminowej niewiele się zmieni. Na takie aktywa wpływa pandemia koronawirusa i codzienne komunikaty prasowe, które wciąż mieszają się z nastrojami na rynkach finansowych. Od jakiegoś czasu dolar notuje spadki, co zapewnia dobrą ofertę aktywów ryzykownych i bezpiecznych przystani, a pallad ponownie zyskał na wartości w lipcu. Ale sytuacja może się zmienić bardzo szybko. Gospodarka amerykańska skurczyła się najbardziej podczas blokady, ale od maja dobrze się odbija, chociaż pojawiają się usterki i niepewność. Ale jeśli te usterki znikną, USD prawdopodobnie zmieni się w zwyżkę, co będzie negatywnym czynnikiem dla XPD / USD. Nastroje związane z ryzykiem wciąż się zmieniają, podczas gdy napięcia geopolityczne i handlowe prawdopodobnie zapewnią bezpieczne przystanie, takie jak pallad w ofercie. Oczekuje się również wzrostu popytu, szczególnie w branży motoryzacyjnej, a wykresy tygodniowe i miesięczne wskazują wyżej, więc długoterminowa analiza palladu wydaje się pozytywna.  

 

Pandemia COVID-19 – sentyment do ryzyka 


Kryzys COVID-19 miał poważne konsekwencje dla metali z grupy platynowców. Zarówno podaż, jak i popyt zostały poważnie dotknięte przez powszechne blokady, które zostały nałożone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, co miało ogromny wpływ na światową gospodarkę. Gwałtowne rozprzestrzenianie się COVID-19 w Europie, USA, na Bliskim Wschodzie, w Chinach i reszcie Azji spowodowało spadek cen palladu o ponad 10%. Blokady wpłynęły na globalny łańcuch dostaw i sektor motoryzacyjny na całym świecie, ostatecznie wpływając na ceny palladu. Jednak sentyment dotyczący palladu był pozytywny przez większą część ostatniej dekady, a ceny gwałtownie wzrosły w 2019 i 2020 r. Oraz o prawie 80% w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, osiągając rekordowy poziom ponad 2800 USD za uncję. Od początku roku inwestorzy zwrócili się w stronę bezpiecznych przystani i ten sentyment się utrzymał ze względu na obawy przed drugą falą koronawirusa. W rezultacie globalny rynek akcji często spada, podczas gdy handel w bezpiecznych przystaniach, takich jak dolar amerykański i pallad, pozostaje zwyżkowy..

Jak wszyscy wiemy, długo oczekiwana umowa handlowa między USA a Chinami, która została podpisana na początku tego roku, również wpłynęła na wzrost cen. Handlowcy oczekują, że ta umowa pomoże złagodzić presję na globalny wzrost gospodarczy i spowolnić spadek sprzedaży chińskich samochodów. Ale na razie pandemia koronawirusa to wielki, zły wilk, więc dopóki się nie skończy, inne problemy nie będą miały tak dużego znaczenia – będą miały wpływ na sentyment do ryzyka tylko wtedy, gdy koronawirus ustąpi.   

Czy wzrośnie popyt na pallad?

Stosowanie palladu ma się zintensyfikować w pojazdach z silnikami spalinowymi, ponieważ producenci samochodów starają się przestrzegać bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących emisji w Europie i Chinach, poprzez zwiększenie zawartości palladu, platyny i rodu o co najmniej 30% w trójdrożnych katalizatorach w większości głównych pojazdów rynki. Zwiększyłoby to popyt do ponad 10 milionów uncji, pomimo spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego i spadku sprzedaży samochodów na kluczowych rynkach, takich jak Europa, Stany Zjednoczone i Chiny. W rezultacie ceny prawdopodobnie pozostaną wysokie, ponieważ podaż nie nadąży za popytem. Poza tym 14% wzrost wykorzystania palladu w pojazdach z silnikami spalinowymi zwiększył jego popyt do rekordowego poziomu 9,7 mln uncji w zeszłym roku..

Po stronie podaży podstawowe dostawy z produkcji górniczej mogą nieznacznie spaść w wyniku racjonalizacji w kopalniach RPA i wyczerpywania się materiałów powierzchniowych bogatych w pallad w Rosji. Jednak wysokie ceny palladu będą nadal napędzać wtórne odzyskiwanie z recyklingu, ale nie wystarczy to do zmniejszenia deficytu w jakikolwiek znaczący sposób. Brakujący deficyt podaży prawdopodobnie wpłynie na ceny ze względu na krótko- i średnioterminową niepewność rynkową w wyniku szybkiego rozprzestrzeniania się COVID-19 z Chin do USA i reszty świata. Krótkoterminowy negatywny wpływ na sprzedaż samochodów w 2020 r. Ze względu na spowolnienie gospodarcze może również wpłynąć na ceny palladu.

Napięcia geopolityczne i handlowe prawdopodobnie będą się utrzymywać

Przyczynę wysokiego stopnia niepewności na rynku można również przypisać przedłużającym się napięciom geopolitycznym i handlowym między Stanami Zjednoczonymi a pozostałymi gospodarkami światowymi. Należą do nich Unia Europejska (UE), Wielka Brytania i Chiny. Co więcej, każda aktywność, która nasila bójkę między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, prawdopodobnie spowoduje, że ceny palladu osiągną rekordowo wysoki poziom. W międzyczasie Chiny i Stany Zjednoczone nałożyły na siebie nowe sankcje w toczącym się konflikcie. Oba kraje wydaliły wielu dyplomatów z przeciwnego kraju w wyniku wzajemnych oskarżeń o szpiegostwo. Chiny również próbują przejąć Hongkong, podczas gdy USA zwiększyły swoją obecność wojskową na Morzu Wschodniochińskim, więc sytuacja nie jest wcale taka spokojna, pomimo fałszywych uśmiechów fotografów. To spowodowało, że futures na pallad osiągnęły najwyższy poziom w całym życiu, ponieważ bezpieczne przystanie zapewniają schronienie w czasach niepewności. Faza pierwsza umowa między dwoma krajami nie oznacza również zakończenia wojny handlowej – bójka między gigantami gospodarczymi utrzyma popyt na bezpieczne przystanie w nadchodzących latach, nawet po ustąpieniu koronawirusa, jeśli pandemia zakończy się w tym roku.

Krach na giełdzie

Niedawny krach na amerykańskiej giełdzie w 2020 roku nie ograniczał się tylko do Stanów Zjednoczonych. Był to raczej krach na globalnej giełdzie, który rozpoczął się 20 lutego 2020 r. 12 lutego Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite i S&Indeks P 500 zakończył się na rekordowych poziomach (podczas gdy NASDAQ i S&P 500 osiągnął kolejne rekordy 19 lutego). Od 24 do 28 lutego rynki akcji na całym świecie odnotowały największy tygodniowy spadek od kryzysu finansowego w 2008 r. 9 marca większość światowych rynków odnotowała poważne spadki, głównie wywołane pandemią COVID-19 i wojną cenową ropy między Rosją a kraje OPEC, na czele z Arabią Saudyjską. Stało się to nieformalnie znane jako Czarny Poniedziałek. W tamtym czasie był to najgorszy spadek zapasów od czasu Wielkiej Recesji w 2008 roku. Relacja między cenami palladu a rynkami akcji jest odwrotna. Przeważnie ceny palladu spadną, gdy rynki akcji będą dobrze radzić sobie i odwrotnie. Podobnie, gdy załamuje się giełda, rośnie popyt na pallad, ponieważ coraz więcej inwestorów szuka bezpieczniejszych opcji. Chociaż w tej chwili USD szybko spada, co utrzymuje zarówno bezpieczne przystanie, jak i popyt na ryzykowne aktywa, a pallad korzysta z obu.  

Korelacja XPD / USD

Korelacja między USD a palladem nie jest tak silna, jak w przypadku złota lub innych aktywów ryzykownych, niemniej jednak istnieje korelacja, ponieważ jest kwotowana w USD. Oczywiście pallad ma własny umysł, przechodząc z bezpiecznej przystani do towaru, ale głównie czerpie korzyści z obu, ponieważ cena rośnie od 2009 roku. Podczas gdy pallad podążał swoją ścieżką przez większość czasu, w niektórych okresach USD był kierowcą XPD / USD. Od 2014 do 2016 roku indeks USD wzrósł, jak pokazano na poniższym wykresie DXY.

DXY najpierw zmienia się w bycze, a potem niedźwiedzie

DXY najpierw zmienia się w bycze, a potem niedźwiedzie

XPD / USD najpierw stał się niedźwiedzi, a potem zwyżkowy

XPD / USD najpierw stał się niedźwiedzi, a potem zwyżkowy

W tym samym okresie cena XPD / USD spadła, co oznacza, że ​​wzrost kursu dolara miał negatywny wpływ na cenę palladu. Od 2016 do 2018 roku DXY stał się niedźwiedzi, spadając ze 103 punktów do 88 punktów, a XPD / USD wzrósł z 480 USD do 1140 USD. Podczas szoku z pierwszej połowy marca 2020 roku DXY wzrósł z 94 punktów do 103 punktów, podczas gdy pallad spadł niżej, by sytuacja uległa zmianie w nadchodzących miesiącach. Tak więc, handlując palladem w nadchodzących miesiącach / latach, musimy mieć oko na DXY, szczególnie podczas wyborów w USA pod koniec tego roku.    

Analiza techniczna – czy odbije się od 20 SMA jako ostatnie?

Pallad zmienił się w niedźwiedzie po zejściu do 20 SMA na wykresie miesięcznym

Pallad zmienił się w niedźwiedzie po zejściu do 20 SMA na wykresie miesięcznym

W latach 90-tych cena palladu wahała się od 200 do 400 dolarów, ale pod koniec lat 90-tych przekroczyła 1000 dolarów. Ostatecznie cena ponownie spadła na początku XXI wieku, ale ten ruch powyżej poziomu 1000 USD był psychologicznym punktem zwrotnym, a sentyment do palladu ostatecznie stał się byczy. Trend dla palladu był uparty i stabilny, od 2006 do września 2018, kiedy XPD / USD gwałtownie wzrósł, ponieważ handlowcy palladem zdali sobie sprawę, że taryfy handlowe między USA a Chinami będą czymś więcej niż zwykłymi potyczkami, a globalna gospodarka będzie się poruszać cierpieć z powodu skutków. Kurs XPD / USD wzrósł z 900 USD do ponad 1620 USD do marca 2019 r., Ale największy wzrost miał dopiero nadejść, począwszy od września 2019 r., Kiedy pallad, który był sprzedawany po 1500 USD, podskoczył do 2880 USD, przy największym wzroście w styczniu i lutym 2020 r. Ostatecznie w marcu, podobnie jak w przypadku większości aktywów, zaobserwowaliśmy odwrotną sytuację, która utrzymywała się również w kwietniu. 20 SMA (szare) zostało przebite na miesięcznym wykresie XPD / USD, ale cena wróciła powyżej tego poziomu w tym samym miesiącu, więc nie liczyła się jako przerwa. Ta średnia ruchoma utrzymywała się dobrze w maju i czerwcu, potwierdzając się jako wskaźnik wsparcia w tym przedziale czasowym. Nawiasem mówiąc, świeczniki z poprzednich dwóch miesięcy zamknęły się jako doji, które są byczymi sygnałami odwrócenia, a bycze odwrócenie już trwa, teraz w lipcu. Cena wzrosła w tym miesiącu z 1880 USD do 2208 USD, co oznacza wzrost wartości o 15%. Zgodnie z tym miesięcznym wykresem, pallad powinien kontynuować zwyżkowy wzrost, teraz, gdy powrót jest zakończony, a SMA 20 utrzymuje się jako wsparcie.

SMA 150 zmieniło się z oporu we wsparcie dla XPD / USD

 SMA 150 zmieniło się z oporu we wsparcie dla XPD / USD

Oprócz wykresu miesięcznego skierowanego w górę, wykres tygodniowy wskazuje również na pallad. Cena wzrosła powyżej wszystkich średnich kroczących w tym przedziale czasowym, a 150 SMA zamieniła się we wsparcie natychmiast po jej zerwaniu. Wszystkie ostatnie trzy świece opierały się na tej średniej ruchomej jako wsparciu. Poprzednie dwie cotygodniowe świece zamknęły się jako dojis, które w tym przypadku są niedźwiedziami sygnałami odwrócenia po wzroście, ale 150 SMA utrzymało się jako wsparcie, aw tym tygodniu cena ponownie wzrosła, tworząc dość zwyżkową świecę. Tak więc analiza techniczna na obu wykresach ram czasowych wskazuje na to, a podstawy są również głównie byczy dla palladu, co sprawia, że ​​jest to dobra inwestycja zakupowa.  

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector