Prognoza cen ropy naftowej WTI na 2020 r .: Czego można się spodziewać po ropie naftowej w IV kwartale

Ceny ropy [[WTI]] nieznacznie się zmieniły, ponieważ nadal utrzymują się w szerokim przedziale handlowym, na poziomach od 40,50 do 4,50. Rosnący popyt zachęcił OPEC + do rozpoczęcia odwracania cięć produkcji, które zapowiadano na początku tego roku. Kartel składający się z 23 krajów produkujących ropę, na czele z Arabią Saudyjską i Rosją, potwierdził, że od początku sierpnia zmniejszy wielkość produkcji do 7,7 miliona baryłek dziennie, co zwiększy dzienną produkcję o prawie 2 miliony baryłek. poziomy. Oprócz danych dotyczących PKB w UE, USA i Hongkongu. WTI Crude pozostawał na stabilnym poziomie 41,25, podczas gdy Brent utrzymywał się na poziomie 43,26.

Przeczytaj najnowszą aktualizację w Prognoza ceny ropy WTI w 2021 r

 

WTI Cena ropy naftowej teraz: $

Ostatnie zmiany ceny ropy WTI

Kropka Zmień ($) Zmiana %
30 dni +2.51 +6,48%
6 miesięcy -10 -20,10%
1 rok -20 -32,35%

Czarny pęknięcie jest efektem byczej korekty / zniesienia, ponieważ zamknął dwa pozytywne miesiące jeden po drugim, dodając wzrost cen o ponad 170%. Przyjrzyjmy się prognozie cen ropy naftowej WTI.

Prognoza USOIL: IV kwartał 2020 r Prognoza USOIL: 1 rok Prognoza USOIL: 3 lata
Cena: 44,76 USD

Sterowniki cenowe: Chiny kończą blokadę i wznawiają popyt, zniesienie 61,8% Fibonacciego kończy się na 44,76 USD, gołębia polityka pieniężna Fed może pobudzić sektor produkcyjny.

Cena: 60-62 $

Sterowniki cenowe: Odzyskiwanie COVID19, spodziewane zniesienie blokad na całym świecie, cięcia w produkcji OPEC +, opór malejącej linii trendu na poziomie 62 USD w ramach czasowych M1.

Cena: 29-30 $

Sterowniki cenowe: Po recesji COVID19, niedźwiedzi korekta poniżej 60 USD, wojna handlowa między USA a Chinami może zaszkodzić popytowi na ropę

 

Wykres w czasie rzeczywistym dla ropy naftowej WTI

WTI

 

Typowe czynniki wpływające na ceny ropy naftowej

Ceny ropy naftowej WTI znacznie spadły w 2020 r. W wyniku pandemii COVID-19 i wojny cen ropy naftowej Rosja-Arabia Saudyjska w 2020 r. 20 kwietnia po raz pierwszy w historii wartość kontraktów terminowych na ropę WTI spadła poniżej 0 USD.

1: COVID-19 – pandemia koronawirusa:

Ceny ropy naftowej WTI znacznie spadły w 2020 r. Z powodu pandemii Covid-19, powodując ogromny spadek na giełdzie. Zgodnie z raportem IHS Market „szok popytowy na Covid-19” reprezentował większy spadek niż ten, który miał miejsce podczas Wielkiej Recesji pod koniec 2000 i na początku 2010 roku. W rezultacie popyt na ropę spadł do 4,5 mln baryłek dziennie poniżej prognoz, w wyniku eskalacji napięć między członkami OPEC. Podczas spotkania OPEC w Wiedniu (6 marca) główni producenci ropy nie byli w stanie dojść do porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy w odpowiedzi na globalną pandemię COVID-19. W rezultacie cena spot ropy WTI Benchmark Crude Oil na NYM w dniu 6 marca 2020 r. Spadła do 42,10 USD za baryłkę..

Następnie wojna cenowa ropy naftowej rozpoczęła się 8 marca, a ceny ropy, które spadły o 30%, stanowiły najbardziej znaczący jednorazowy spadek od czasu wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Musimy zrozumieć, że bardzo niewiele firm energetycznych było w stanie produkować ropę, gdy cena ropy wynosiła około 30 dolarów za baryłkę. Arabia Saudyjska, Iran i Irak miały najniższe koszty produkcji w 2016 r., A najwyższe – Wielka Brytania, Brazylia, Nigeria, Wenezuela i Kanada.

Następnie Arabia Saudyjska i Rosja zgodziły się 9 kwietnia na cięcia ropy naftowej. Jak donosi Reuters, „Gdyby Arabia Saudyjska nie zdołała ograniczyć produkcji, senatorowie Stanów Zjednoczonych zwróciliby się do Białego Domu o nałożenie sankcji na Rijad, wycofując amerykańskie wojska z pustynne królestwo i ustanowienie ceł importowych na saudyjską ropę ”. W dniu 20 kwietnia cena przyszłej dostawy amerykańskiej ropy w maju stała się ujemna, głównie z powodu nadmiernego zapotrzebowania na magazynowanie dużych ilości nadwyżki produkcji. To pierwszy taki przypadek, odkąd giełda New York Mercantile Exchange rozpoczęła handel w 1983 roku.

2: Rosja-Arabia Saudyjska wojna cen ropy:

Spadające ceny ropy naftowej mogą być również związane z wojną cenową Rosji z Arabią Saudyjską w 2020 r. Była to wojna gospodarcza, która rozpoczęła się w marcu 2020 r., Gdy Arabia Saudyjska odpowiedziała na odmowę Rosji zgody na zmniejszenie wydobycia ropy w celu utrzymania ceny ropy na umiarkowanym poziomie. W wyniku tego konfliktu ceny ropy spadły wiosną 2020 roku.

W tym samym miesiącu Arabia Saudyjska rozpoczęła wojnę cenową z Rosją, umożliwiając 65% kwartalny spadek ceny ropy. W pierwszym tygodniu marca ropa naftowa spadła o 26%, a ropa Brent o 24%. Główną przyczyną wojny cenowej może być zerwanie dialogu między Organizacją Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) a Rosją na temat proponowanych cięć w produkcji ropy podczas załamania COVID-19. Rosja wycofała się z porozumienia, powodując upadek porozumienia OPEC +. Jednak wojna cenowa jest jedną z głównych przyczyn i skutków trwającego globalnego krachu na giełdzie, który obecnie przysparza niektórym inwestorom bólu głowy..

3: Seria wydarzeń 

Oprócz wszystkich ilościowych katalizatorów, 8 marca Arabia Saudyjska ogłosiła nieoczekiwane obniżki cen od 6 do 8 USD za baryłkę klientom w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych, co wywarło znaczną presję na spadek cen ropy. West Texas Intermediate, forma ropy naftowej stosowana jako punkt odniesienia w wycenie ropy, spadła o 20%. Po jednym dniu giełdy na całym świecie odnotowały poważne straty w uznaniu połączenia wojny cenowej i obaw o pandemię koronawirusa. Jednak skutki tej zapowiedzi były odczuwalne także poza cenami ropy i giełdami. W rezultacie rosyjski rubel spadł o 7%, do 4-letniego minimum w stosunku do dolara amerykańskiego.

Z drugiej strony spadki cen ropy wzmocniły również ostrzeżenia prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu wsparcia militarnego USA, gdyby OPEC i jego sojusznicy nie ograniczyli wydobycia ropy naftowej, po znacznej presji wewnętrznej, nazywany księciem Arabii Saudyjskiej i de facto władca Mohammed bin Salman.

4: Gwałtowny wzrost wartości dolara amerykańskiego – korelacja 

Od początku pandemii COVID-19 dolar był traktowany jako bezpieczna przystań. Inwestorzy czuli się bezpiecznie inwestując w dolara amerykańskiego, ponieważ Chiny zgłaszały ogromną liczbę przypadków COVID-19, a także kilka innych krajów na całym świecie. W rezultacie dolar amerykański był stabilny przez cały czas trwania pandemii, co również utrzymywało ceny ropy na niższym poziomie, ponieważ cena ropy jest odwrotnie proporcjonalna do ceny dolara amerykańskiego. Gwałtowny wzrost kursu dolara spowodował, że ropa denominowana w dolarach stała się droga dla obcych krajów i zostały one zmuszone do obcięcia niepotrzebnych żądań.

Prognoza cen ropy na nadchodzące lata

Ropa WTI Crude może być bardzo niestabilna i podlegać drastycznym wahaniom, szczególnie w okresie pięciu lat. Na przykład cena ropy Brent spadła z 125 USD za baryłkę w 2012 r. Do zaledwie 30 USD za baryłkę w styczniu 2016 r. Dlatego pomimo zawirowań na rynkach w 2019 r. I 2020 r. Nadal może wystąpić bardzo nietypowy wynik. w cenie do 2025 roku.

Niemniej jednak te same decydujące czynniki nadal będą prawdopodobnie odgrywać swoją rolę, jeśli chodzi o kształtowanie się cen ropy naftowej. Podstawowe czynniki definiujące popyt i podaż ropy naftowej prawdopodobnie nie zmienią się przez następne pięć lat, ale ich skutki będą się znacznie różnić. Podczas prognozowania cen ropy naftowej należy zawsze brać pod uwagę następujące czynniki:

  1. OPEC (polityki, umowy & Decyzje produkcyjne)
  2. Kraje spoza OPEC produkujące ropę
  3. Globalne wyniki gospodarcze
  4. Alternatywne źródła energii
  5. Siła dolara amerykańskiego
  6. Spekulacja rynkowa

Zgodnie z prognozą EIA do 2025 roku średnia cena baryłki ropy Brent wzrośnie do 79 USD / b. Do 2030 r. Światowy popyt spowoduje wzrost cen ropy naftowej do 98 USD / b. Do 2040 roku ceny będą wynosić 146 USD / b. Przyczyny tego mogą być związane z oczekiwaniami OOŚ, że popyt na ropę będzie się wyrównywał, ponieważ zakłady użyteczności publicznej będą bardziej polegać na gazie ziemnym i energii odnawialnej. Zakłada się również, że gospodarka rośnie średnio o około 2% rocznie, podczas gdy zużycie energii rośnie o 0,4% rocznie. Jednak moim zdaniem w ciągu najbliższych kilku lat świat będzie cierpieć z powodu recesji po koronawirusie. Wojna handlowa między Chinami a USA może mieć długoterminowy wpływ na konsumpcję ropy naftowej w Chinach, w związku ze spadkiem eksportu do sektora amerykańskiego. Spadek eksportu może skutkować spadkiem produkcji, a ostatecznie mniejszą konsumpcją i niższym popytem na ropę naftową ze strony największego konsumenta ropy na świecie. Spójrzmy na techniczną stronę rynku, zwłaszcza pod kątem cen ropy naftowej WTI.

Analiza techniczna – czy możemy spodziewać się byczej korekty na ropie WTI??

WTI Crude Oil jest notowany z tendencją zwyżkową, na poziomie 41,15 USD. Biorąc pod uwagę stronę techniczną, prognoza cen ropy naftowej sugeruje, że cena ropy naftowej WTI zmierza na północ, aby zakończyć zniesienie 61,8% Fibonacciego, aż do poziomu 44,89 USD. Poprzednie dwie miesięczne świece były solidnie zwyżkowe i istnieje duże prawdopodobieństwo, że następna świeca za lipiec również będzie hossy. Jeśli tak się stanie, stanie się to „Trzech Białych Żołnierzy”, co potwierdza duże szanse na wzrost cen ropy naftowej, co pomoże w utrzymaniu cen ropy do poziomu 44,89 USD. Bycze wybicie na tym poziomie mogłoby również wydłużyć ceny ropy do psychologicznego poziomu 50 USD, z oporem przedłużonym o 50 okresów EMA.

Ropa naftowa WTI - potencjalni trzej biali żołnierze sugerują zakup

Ropa naftowa WTI – potencjalni trzej biali żołnierze sugerują zakup

Jeśli chodzi o prognozę roczną, wzór Trzech Białych Żołnierzy sugeruje silne nastawienie inwestorów na wzrost, a jednocześnie spadek stopy procentowej Fed może również wpłynąć na ceny ropy, prowadząc ich do 53,20 USD i 60 USD..

Ropa WTI - wykres miesięczny

Ropa WTI – wykres miesięczny

Prognoza ropy naftowej WTI na 2023 r. – Możemy oczekiwać, że ceny ropy spadną poniżej poziomu oporu 60 USD, aby zakończyć zniesienie 38,2% Fibonacciego do 40,72 USD. Poniżej tego, rynek prawdopodobnie pójdzie po poziomie zniesienia Fibonacciego 61,8% na poziomie 29,40. W każdym razie, jeśli fundamenty będą nadal wspierać wzrostowy trend, wybicie na poziomie 60 USD może otworzyć dalsze pole do zakupów, aż do 74,5 USD i 107 USD. Przygotujmy się na drugą połowę roku i trzymajmy bliżej oko na fundamentalną stronę rynku.

Powodzenia!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me