Prognoza cen ropy WTI na 2021 r .: Czy trend wzrostowy zakończy się na 50 USD?

Duża świeca doji wskazywała na zwyżkę w kwietniu

Ropa naftowa zanotowała niezwykły wzrost w 2020 roku, stając się spadkowa w I kwartale z powodu koronawirusa, a amerykański WTI Oil spadł do -40 USD do kwietnia, z wielu powodów, które wyjaśnimy w tym artykule. Zmniejszenie produkcji OPEC + o 7,7 mln baryłek w grudniu 2019 r. Nie poprawiło sytuacji nabywców ropy. W naszej poprzedniej analizie we wrześniu pozostawiliśmy ropę w konsolidacji na poziomie około 40 USD, po imponującym odwrocie od kwietnia do września. Byczy trend na ropie naftowej powrócił w listopadzie, pomimo nowych ograniczeń koronawirusa w Europie i Ameryce Północnej. Ropa pozostaje dość zwyżkowa na koniec grudnia 2020 r. Dzieje się tak w czasie, gdy gospodarki w Europie i innych krajach, takich jak Kanada i Australia, ponownie spadają, co wskazuje na dalsze zyski w 2021 r., Jeśli sytuacja koronawirusa się unormuje, a West wraca do normy.   

obecny WTI Cena £: $

Ostatnie zmiany ceny ropy WTI

Kropka Zmień ($) Zmiana %
6 miesięcy +3.47 +7,7%
1 rok 10.27 27,1%
3 lata -13.46 -21,8%
5 lat +10,56 +27,8%
Od 200 +20,95 +74, 8%

 

OPEC dokonał jednej z największych cięć pod koniec 2019 r., Co ucieszyło saudyjskiego ministra energetyki księcia Abdulaziza bin Salmana Al Sauda, ​​jakby przewidywał, co nastąpi w 2020 r. Ubiegły rok był dość okropny dla fundamentów na całym świecie, zwłaszcza w pierwszych dwóch kwartałach z powodu koronawirusa, ale ropa odzyskała siły po katastrofie. Popyt wzrósł, gdy latem gospodarka światowa wyszła z recesji. Podczas gdy Zachód przechodzi kolejny okres wzmożonych środków dotyczących COVID-19, chińska gospodarka nadal rozwija się z dużą prędkością, co utrzymuje wysoki popyt na ropę.

Rosnący popyt zwiększył presję na OPEC +, aby rozpocząć cofanie zapowiedzianych w ubiegłym roku cięć produkcyjnych, które są powoli zniesione. Pozostaje to jednak bitwa między wpływem koronawirusa a wolą powrotu do normalności, jak ma to miejsce w przypadku większości towarów. Ale sądząc po niesłabnącym zwyżkowym tempie od kwietnia, dłużej faworyzujemy wzrost, zwłaszcza że w przyszłym roku świat pozostawi koronawirusa w tyle..

Ropa naftowa – podsumowanie prognozy

Prognoza dla ropy naftowej w USA: I półrocze 2021 r Prognoza dla ropy w USA: 1 rok Prognoza dla ropy naftowej w USA: 3 lata
Cena: 55 USD – 60 USD

Sterowniki cenowe: 

Koniec COVID-19 ?, ekspansja gospodarcza Chin, mniej gołębie banki centralne

Cena: 60-65 USD

Sterowniki cenowe: 

Po wyzdrowieniu z powodu COVID-19, wyższa inflacja, polityka USA, dolar amerykański

Cena: 40 – 50 USD

Sterowniki cenowe:

Polityka międzynarodowa, gospodarka światowa, przyjęcie czystej energii

   

Wykres w czasie rzeczywistym dla ropy naftowej WTI

 

 

Prognoza cen ropy naftowej WTI na następne 5 lat

Koronawirus był głównym elementem kształtowania się cen ropy w 2020 roku, zwłaszcza w pierwszych dwóch kwartałach. Światowa gospodarka i nastroje rynkowe, które były napędzane przez pandemię COVID-19, szczególnie w drugim kwartale, spowodowały spadek kontraktów terminowych WTI Crude Futures poniżej 0 USD po raz pierwszy w historii, 20 kwietnia. Koronawirus wciąż istnieje, ale sentyment do ropy się poprawił. Dolar amerykański był kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu cen ropy w 2020 r., Chociaż spadek kursu dolara mógł się skończyć i możemy spodziewać się odwrócenia w 2021 r. Jednak popyt na ropę w Chinach jest wysoki, co zmieniło prognozę. dla ropy naftowej dodatni w 2021 r. Jednak przy alternatywnych biopaliwach i przejściu na samochody elektryczne i czystą energię, długoterminowa analiza fundamentalna nie wydaje się tak jasna dla ropy naftowej.

Czy producenci spoza OPEC będą skłonni do dalszego zwiększania produkcji??

Ze względu na spadek cen ropy naftowej w 2019 r. Kartel OPEC + złożony z 23 krajów produkujących ropę, na czele z Arabią Saudyjską po stronie OPEC i Rosją w przypadku krajów spoza OPEC, obniżył wydobycie ropy o 9,6 mln baryłek dziennie. Ale ponieważ przychody z ropy są głównym źródłem dochodu dla większości tych krajów, a ropa odwróciła się wyżej po krachu w kwietniu 2020 r., Zdecydowano się na złagodzenie cięć produkcji do 7,7 mln baryłek od początku sierpnia, co dodało prawie 2 miliony baryłek do dziennych kwot produkcyjnych. Nie miało to większego wpływu na ceny ropy naftowej, co było pozytywnym sygnałem, ponieważ oczekuje się, że cena ropy spadnie wraz ze wzrostem produkcji.

Ponieważ rynek dość dobrze przyjął ten wzrost produkcji, a ceny nadal rosną powyżej sierpniowych maksimów, członkowie OPEC + nie mogą się doczekać większego rozluźnienia kwot narzuconych przez porozumienie. W grudniu 2020 r.OPEC + ledwo uniknął niepowodzenia swoich spotkań, które trwały przez kilka dni, ponieważ istniały liczne spory co do tego, jak w przyszłym roku będą działać partnerzy spoza OPEC pod przewodnictwem Rosji i OPEC, biorąc pod uwagę, że koronawirus nadal zmniejsza popyt na benzyna paliwo prawie na całym świecie poza Chinami. Wielu członków sojuszu spoza OPEC, w tym Rosja, chciało, aby od stycznia ponownie wzrosły kwoty wydobycia ropy, ale Arabia Saudyjska miała zamiar utrzymać status quo. 

Ostatecznie zdecydowali się zwiększyć kwoty produkcyjne łącznie o 500 milionów, jak ogłosił Mohammad Sanusi Barkindo, co jest dalekie od 2 milionów baryłek dziennie, które zamierzała osiągnąć Rosja. To sprowadziłoby cięcia do 7,7 miliona baryłek dziennie. Jednak to jeszcze nie koniec, ponieważ oczekuje się, że Rosja będzie wymagać kolejnego wzrostu produkcji o 500 mln. Tak więc kwoty będą nadal się rozluźniać w miarę ożywienia światowej gospodarki w 2020 r., Ale na razie kupujący ropę to ignorują, a ceny wzrosną do 50 USD..

Globalna gospodarka na rozdrożu z powodu COVID-19 

Gospodarka chińska przeszła recesję w I kwartale tego roku, po wybuchu koronawirusa pod koniec 2019 roku, ale główne skutki w gospodarce pojawiły się na początku 2020 roku. Wirus rozprzestrzenił się w Europie kilka miesięcy później, a Światowa gospodarka przeszła w II kwartale głębszą recesję. Zwłaszcza usługi przeszły ogromny skok, wpadając w najgłębszą recesję w historii, ponieważ wszystkie zostały zmuszone do zamknięcia, z wyjątkiem podstawowych biznesów. Podróże były również w większości zawieszone, zarówno w kraju, jak i za granicą, co ma duży wpływ na ceny ropy.

Spór naftowy między Arabią Saudyjską a Rosją, dotyczący kwot produkcyjnych, spowodował, że ropa WTI Crude Oil spadła do -40 USD w kwietniu, ale potem ropa cofnęła się i napędzana przez odbicie gospodarcze latem, od tego czasu jest zwyżkowa. Ale gospodarki Europy, Kanady i Australii ponownie zwolniły na wiosnę, a ochłodzenie przyspieszyło pod koniec 2020 r., Gdy wzrosły ograniczenia dotyczące koronawirusa, co spowodowało, że niektóre sektory, takie jak usługi, ponownie się skurczyły. Podróże międzynarodowe są nadal bardzo minimalne, więc popyt na ropę nie rośnie.

Z drugiej strony na początek końca możemy zmierzać z koronawirusem, który poprawiłby nastroje na rynkach finansowych, z korzyścią dla towarów ryzykownych, takich jak ropa i gaz. Globalna gospodarka również zaczęłaby wracać do normalności, co pomogłoby zwiększyć popyt. Chiny już wracają na właściwe tory, a ekspansja gospodarcza nabiera tempa. Rosnący popyt ze strony Chin był również silnym czynnikiem wpływającym na wzrost cen ropy naftowej. Jesteśmy więc na rozdrożu, jeśli chodzi o gospodarkę światową; w tej chwili zwalnia, ale może się bardzo szybko zmienić, jeśli ograniczenia dotyczące koronawirusa złagodzą. Ropa naftowa również znajduje się w ważnej strefie, około 50 dolarów, ponieważ próbuje zdecydować, w jakim kierunku pójść.

 

Korelacja Ropa / USD Niedźwiedź USD pomógł ropie naftowej

W pewnym momencie kwietnia wydawało się, że amerykańska ropa WTI się skończyła, ponieważ spadła do -40 USD, ale wzrosty od tamtego czasu były imponujące, a oprócz powodów zwyżkowego tempa, które wyjaśniliśmy powyżej, spadek kursu dolar amerykański pomógł wzrosnąć cenom ropy, podobnie jak większość innych aktywów w dolarach. Po początkowym skoku pod koniec lutego, dolar amerykański stał się bessy i od tego czasu spada, co nie jest aż tak rozsądne, biorąc pod uwagę, że gospodarka amerykańska radzi sobie lepiej niż wszystkie inne główne gospodarki poza Chinami. Ale zakładam, że zmiany polityczne i społeczne, jakie tam zachodzą, obciążają tę sytuację.    

W przypadku dolara spadki zatrzymały się we wrześniu i październiku, co znalazło również odzwierciedlenie w cenach ropy, które w ciągu tych dwóch miesięcy umocniły się w przedziale od 43,5 do 36 USD. Trwało to do dnia wyborów prezydenckich w USA na początku listopada, kiedy to ponownie nastąpił powrót do spadku, a ropa zwyżkowała, przyspieszając wraz z eskalacją spadku kursu dolara..  

FED trzykrotnie obniżył stopy procentowe w marcu 2020 r., A także poluzował politykę pieniężną, podczas gdy, podobnie jak większość krajów, rząd USA wprowadził pakiet pomocy na koronawirusa. Tak więc przez rynki krążyło mnóstwo dolarów amerykańskich, a Kongres Stanów Zjednoczonych ogłosił kolejny pakiet stymulacyjny o wartości 2,3 miliarda dolarów. Chociaż w takich czasach tego rodzaju pakiet stymulacyjny miał pozytywny wpływ na walutę, mając na celu przywrócenie gospodarki na właściwe tory.  

Analiza techniczna – decydujący czas dla ropy WTI za 50 USD?

Patrząc na miesięczny wykres ropy naftowej u góry tego artykułu, widzimy, że długoterminowy trend był niedźwiedzi od czasu wielkiego odwrócenia podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 r. 200 SMA (fioletowa) zatrzymało spadek na początku. z 2019 r. na poziomie około 32,50 USD, a do 2014 r. obserwowaliśmy korektę wyższą, przy czym 100 SMA (zielony) działał jako wsparcie. SMA 100 zostało ostatecznie złamane, a cena spadła do 26,50 USD, chociaż cena zdołała zamknąć się powyżej najniższego poziomu z 2009 roku, który wynosił 32,50 USD, co stanowiło ważne wsparcie, po ponownym odwróceniu ceny pod koniec października. WI kwartale 2020 roku nastąpiła krach koronawirusa, ale po ogromnym świeczniku młotkowym w marcu cena zaczęła ponownie rosnąć.

Teraz Oil stoi przed 100 SMA (zielony) i 200 SMA (fioletowy)

Na wykresie tygodniowym świeca młotkowa wygląda na jeszcze większą. To wyraźna oznaka zwyżki po wielkim krachu, w wyniku którego cena spadła do -40 USD. Odwrócenie nastąpiło zaraz po tej świecy i od tego czasu ropa w USA była zwyżkowa. SMA 50 działała przez jakiś czas jako opór, ale została przełamana po tym, jak cena odbiła się od strefy wsparcia około 33 USD, a teraz ropa zmierza w kierunku oporu powyżej 50 USD, gdzie czeka 100 i 200 SMA..

50 SMA popycha ropę w kierunku 50 SMA

Współczynnik żywotności oleju

Na dziennym wykresie, 20 SMA zapewniła opór w pierwszych kilku miesiącach 2020 r., Gdy cena spadła, ale potem nastąpiło zwyżkowe odwrócenie, a średnie kroczące zmieniły się we wsparcie. 100 i 200 SMA utrzymywało się jako wsparcie podczas cofania we wrześniu i październiku, kiedy dolar zyskał nieco na sile, ale potem dolar ponownie wznowił spadkowy trend, a ropa powróciła do zwyżkowego trendu. Cena wzrosła powyżej średnich kroczących, aw ostatnich tygodniach 2020 r. Wsparciem udzieliła 20 SMA, pokazując, że presja zakupowa jest silna. Amerykański program stymulacyjny, który został przyjęty przez Kongres pod koniec grudnia, powinien być pozytywny dla wszystkich aktywów ryzykownych, a więc także dla ropy naftowej. Ale może to również spowodować wzrost kursu USD, zwłaszcza jeśli gospodarka USA poprawi się po dodatkowej gotówce, która wkrótce będzie w obiegu.  

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map