Prognoza cen złota na 2020 r .: Czy złoto będzie nadal rosnąć w czwartym kwartale?

Ceny złota z metali szlachetnych rosną w zawrotnym tempie od początku 2020 roku. ZŁOTO otworzył rok na poziomie 1517, dodając ponad 2800 pipsów, aby przekroczyć poziom cen 1800. Inwestorzy na rynku Forex handlują nastrojami wolnymi od ryzyka, które w tej chwili są głównie napędzane przez pandemię COVID19. W tej aktualizacji będziemy prognozować ceny złota nie tylko na ten rok, ale także na kolejne lata.

Przeczytaj najnowszą aktualizację w Prognoza ceny złota w 2021 r

 

obecny ZŁOTO Cena £: $

Ostatnie zmiany ceny złota

Kropka Zmień ($) Zmiana %
30 dni +63.10 +3,62%
6 miesięcy +250,20 +16,07%
1 rok +381,90 +26,80%
5 lat +673,60 +59,44%
Od 2000 roku +1519,10 +527,83%

Ceny złota są na dobrej drodze do szóstego tygodniowego wzrostu, po raz pierwszy od ponad roku. Niemniej jednak zwyżkowa dynamika utknęła w martwym punkcie, z cenami spot w poprzednim tygodniu i nieznacznym wzrostem o 0,5%. To z kolei rodzi pytanie: skoro przekroczono już 1800 $, czego możemy się spodziewać dalej?

Prognoza złota: IV kwartał 2020 r Prognoza złota: 1 rok Prognoza złota: 3 lata
Cena: 1896 USD

Sterowniki cenowe: Druga fala COVID19, podwójny najwyższy opór, gołębia polityka monetarna Fed, zwiększyła atrakcyjność bezpiecznej przystani.

Cena: 1720 USD & 1618 $

Sterowniki cenowe: Odzyskiwanie COVID19, podwójny najwyższy opór, niedźwiedzie zniesienie w wykupionym złocie.

Cena: 2160 USD

Sterowniki cenowe: Odzyskiwanie COVID19, podwójny najwyższy opór, niedźwiedzi powrót w wykupionym złocie.

 

Wykres na żywo złota

ZŁOTO

 

Typowe czynniki wpływające na ceny złota

To był trudny rok dla akcji, ale wręcz przeciwnie, był to wyjątkowy rok nie tylko dla fizycznego złota, ale także dla inwestorów w złoto. Jak większość z Was wie, żółty metal jest często używany jako bezpieczna przystań, ponieważ w okresach niepewności cena złota często gwałtownie rośnie. Istnieje wiele czynników wpływających na ustalenie byczego nastawienia w złocie. Zbadajmy je jeden po drugim, aby określić prognozę cen złota.


  • Dolar & Polityka pieniężna FED (obniżki stóp ujemnych):

Złoto i dolar amerykański są ze sobą ujemnie skorelowane prawie w dwóch trzecich przypadków (gdy jeden zyskuje, drugi spada i odwrotnie). Podczas gdy globalnym inwestorom udaje się biec z dolarem amerykańskim przez okresy niepewności, ten rodzaj ruchu był stłumiony w porównaniu z poprzednim rokiem, pomimo wojny handlowej z Chinami. Woleli iść ze złotem.

W tym roku największy wpływ na ceny złota miała polityka monetarna USA, która jest kontrolowana przez Rezerwę Federalną. Stopy procentowe znacząco wpływają na ceny złota ze względu na czynnik znany jako „koszt alternatywny”. Koszt alternatywny to idea rezygnacji z niemal gwarantowanego zysku w jednej inwestycji, aby osiągnąć większy zysk w innej. Zgodnie z prognozą historyczną istnieje silna ujemna korelacja między stopami procentowymi a cenami złota.

Jednak gwałtowny wzrost cen złota można przypisać niskim stopom procentowym wszystkich banków centralnych na całym świecie, które zostały obniżone w celu zahamowania spowolnienia gospodarczego wywołanego blokadami wywołanymi pandemią koronawirusa. Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła swoje stopy procentowe z 1,75% do 1,25% w marcu, co spowodowało gwałtowną sprzedaż dolara amerykańskiego i wywołało bycze nastawienie dla cennego metalu, złota. Później, biorąc pod uwagę masowy wybuch COVID19, Rezerwa Federalna zdecydowała 16 marca jeszcze bardziej obniżyć stopę procentową z 1,25% do 0,25%, co sprawiło, że złoto stało się jeszcze bardziej zwyżkowe w tym roku.  

  • Krach na giełdzie

Niedawny krach na amerykańskiej giełdzie w 2020 roku nie ograniczał się tylko do Stanów Zjednoczonych. Był to raczej krach na globalnej giełdzie, który rozpoczął się 20 lutego 2020 r. 12 lutego indeksy Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite i S&Indeks P 500 zakończył się na rekordowych poziomach (podczas gdy NASDAQ i S&P 500 osiągnął kolejne rekordy 19 lutego). Od 24 do 28 lutego rynki akcji na całym świecie odnotowały największe tygodniowe spadki od kryzysu finansowego w 2008 r. 9 marca większość światowych rynków odnotowała poważne spadki, głównie wywołane pandemią COVID-19 i wojną cenową ropy między Rosją a kraje OPEC, na czele z Arabią Saudyjską. Stało się to nieformalnie znane jako Czarny Poniedziałek. W tamtym czasie był to najgorszy spadek zapasów od czasu Wielkiej Recesji w 2008 roku.

W rezultacie większość inwestorów była ostrożna i zwróciła się ku bezpiecznym inwestycjom, takim jak złoto, ponieważ żółty metal jest znany jako jedna z najbezpieczniejszych opcji inwestycyjnych, ponieważ prawdopodobieństwo utraty jego wewnętrznej wartości jest prawie zerowe. . Ceny metali szlachetnych mogą się wahać, ale nigdy nie spadną do zera. Z tego właśnie powodu ceny złota gwałtownie rosną w czasach kryzysu gospodarczego lub wysokiego poziomu niepewności. Dlatego nie można zaprzeczyć, że handlowcy woleliby raczej uciekać się do bezpieczniejszych opcji niż trzymać się tych, które są wrażliwe na kilka czynników ekonomicznych i geopolitycznych.

Relacja między cenami złota a rynkami akcji jest odwrotna. Przeważnie ceny złota spadną, gdy rynki akcji będą dobrze radzić sobie i odwrotnie. Podobnie, gdy załamuje się giełda, rośnie popyt na złoto, ponieważ coraz więcej inwestorów szuka bezpieczniejszych opcji.

  • Dane ekonomiczne & Złoto

Kolejny czynnik wpływający na ceny złota może być związany z danymi gospodarczymi z USA. Dane ekonomiczne, takie jak raporty z rynku pracy, dane o płacach, dane dotyczące produkcji, sprzedaży detalicznej i wzrost PKB – wszystkie one mają wpływ na decyzje polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, a to wpływa bezpośrednio na ceny złota. Pandemia COVID-19 wpłynęła na społeczeństwa i gospodarki u ich podstaw, powodując wzrost ubóstwa i nierówności w skali globalnej.

W rezultacie słabszy wzrost zatrudnienia, rosnące bezrobocie, słabe dane o produkcji, zmniejszona sprzedaż detaliczna i osłabienie wzrostu PKB tworzą gołębi scenariusz Fed dotyczący stóp procentowych, powodujący wzrost cen złota. W kwietniu ceny metali szlachetnych wzrosły o ponad 1600 pipsów, osiągając maksimum na poziomie około 1746, w wyniku gorszych niż oczekiwano liczby bezrobotnych w USA. W kwietniu liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła o rekordowe 6,6 miliona, zwiększając liczbę ostatnich bezrobotnych do 10 milionów, ponieważ walka o ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa wstrząsnęła gospodarką. W ten sposób ceny złota wzrosły w kwietniu o ponad 10%.

  • COVID19 – pandemia koronawirusa 

Epidemia COVID19, która po raz pierwszy została zidentyfikowana w Chinach, zaraziła ludzi w 188 krajach i miała znaczący negatywny wpływ na światowe gospodarki, zwiększając w ten sposób popyt na bezpieczną przystań na rynku i powodując rekordowo wysokie ceny złota. Według danych z Uniwersytetu Johna Hopkinsa liczba pacjentów z COVID-19 na całym świecie zbliża się do 14,5 miliona, a ponad 600 000 osób zmarło. Pełną czwartą przypadków i prawie jedną czwartą zgonów zgłoszono w USA; w tym kraju liczba ofiar śmiertelnych w wyniku pandemii w USA osiągnęła właśnie 140 000.

Od początku roku inwestorzy zwrócili się ku metalowi bezpiecznej przystani i ten sentyment się utrzymał, ze względu na obawy przed drugą falą koronawirusa. W rezultacie globalny rynek akcji często spada, podczas gdy handel w bezpiecznych przystaniach, takich jak dolar amerykański i złoto, jest zwyżkowy..

  • Napięcia geopolityczne

Przyczynę wysokiego stopnia niepewności na rynku można również przypisać przedłużającym się napięciom geopolitycznym między Stanami Zjednoczonymi a pozostałymi gospodarkami światowymi. Należą do nich Unia Europejska (UE), Wielka Brytania i Chiny. Co więcej, każda aktywność, która nasila wojnę między USA a Chinami, powoduje wzrost cen złota do rekordowych poziomów. W międzyczasie Chiny i Stany Zjednoczone nałożyły na siebie nowe sankcje w trwającym konflikcie, który spowodował, że kontrakty terminowe na złoto osiągnęły najwyższy w życiu poziom.

 

Złoto – prognoza cen XAU / USD na następne 5 lat

Zanim zaczniemy, wyjaśnijmy jedną rzecz: większość prognoz cen nie jest wartych więcej niż parasol podczas huraganu, ponieważ jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, tak wiele zmiennych, które ciągle się zmieniają, że nawet najbardziej inteligentna prognoza zwykle nie trafia w cel.

Jednak większość traderów kieruje się głównie prognozami na podstawie jednego punktu. „Stopy procentowe wzrosną, więc złoto spadnie”. Cóż, jest kilka innych czynników, które moim zdaniem wpłyną na cenę złota w tym roku:

1: dolar amerykański 

2: Popyt inwestycyjny 

3: Kupowanie przez bank centralny 

4: Wolumeny handlowe na COMEX 

5: Wskaźniki techniczne 

6: Nowa dostawa z kopalni 

7: Przyszłe czynniki gospodarcze i monetarne.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, cena złota osiągnie rekordowy poziom w ciągu najbliższych 6-9 miesięcy. „Istnieje jednak 30% prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych 3-5 miesięcy przekroczy 2000 USD”.

  • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych 2020

Największym politycznym wydarzeniem roku 2020 będą wybory prezydenckie w USA 3 listopada. Przypomnę, jak dobry był pan Trump dla Wall Street w swojej dotychczasowej kadencji. W tej chwili Trump stoi w obliczu dochodzenia w sprawie impeachmentu i są szanse, że je wygra. Ale przed wyborami w listopadzie jest daleki od zwycięstwa, a sondaże są bardziej skłonne do kandydata Demokratów, Joe Bidena.

Donald Trump na różne sposoby atakował Chiny w ramach swojej kampanii wyborczej, a to będzie dobre dla Wall Street. Jak wspomniano powyżej, akcje mają ujemną korelację z cenami złota, a to oznacza, że ​​wszystko, co jest dobre dla Wall Street, jest złe dla złota i odwrotnie.

Jeśli Trump wygra nadchodzące wybory w listopadzie, jest szansa, że ​​amerykańskie akcje wzrosną, a ceny złota spadną. Jeśli jednak jego konkurent Joe Biden wygra wybory, wówczas akcje amerykańskie ucierpią, a złoto prawdopodobnie wzrośnie.. 

  • Inflacja – CPI (indeks cen konsumpcyjnych)

Inflacja to wzrost cen towarów i usług, a wyższy poziom inflacji ma tendencję do podnoszenia cen złota, podczas gdy niższa inflacja, czyli deflacja, odbija się na cenach złota. Inflacja jest prawie zawsze oznaką wzrostu gospodarczego i ekspansji. Zawsze, gdy gospodarka rośnie i rozwija się, Rezerwa Federalna ma tendencję do zwiększania podaży pieniądza. 

Ta zwiększona podaż pieniądza osłabia każdy istniejący banknot w obiegu, przez co kupowanie aktywów, które są uznanym źródłem wartości, takich jak złoto, jest droższe. To dlatego zwiększa się podaż pieniądza, gdy wprowadza się programy luzowania ilościowego i programy skupu obligacji, a ceny złota stają się dodatnie w odpowiedzi..

Niedawno, kiedy pandemia koronawirusa dotkliwie dotknęła światową gospodarkę, wszystkie duże gospodarki wprowadziły więcej luzowania ilościowego i zwiększyły programy skupu obligacji, co z kolei zwiększyło podaż pieniądza i inflację, a ostatecznie pomogło to podwyższyć ceny złota.

  • Ruchy walutowe

Innym silnym czynnikiem wpływającym na ceny złota są zmiany kursów walut, w szczególności dolara amerykańskiego, ponieważ cena złota jest denominowana w dolarach. Jak wiemy, dolar amerykański ma ujemną korelację z cenami złota, a kiedy dolar amerykański staje się mocny, głównie z powodu rozwijającej się gospodarki amerykańskiej, ceny złota cierpią. Wręcz przeciwnie, gdy dolar amerykański spada, ma tendencję do podnoszenia cen złota w miarę wzrostu wartości innych walut i towarów..

 

Analiza techniczna – czy możemy spodziewać się niedźwiedziej korekty w złocie – XAU / USD? 

Mówiąc o technicznej stronie rynku, złoto jest notowane z solidnym byczym nastawieniem, osiągając poziom 1806. W miesięcznych ramach czasowych metal szlachetny uformował formację świecową „Trzech białych żołnierzy”, co sugeruje prawdopodobieństwo kontynuacji zwyżkowego trendu. Poza tym wskaźniki wyprzedzające, takie jak MACD i RSI, utrzymują się odpowiednio powyżej 0 i 50, co świadczy o upartym nastawieniu na złocie.

XAU / USD Trzech białych żołnierzy, RSI, MACD i 50 EMA - wszyscy sugerują zakup

XAU / USD Trzech białych żołnierzy, RSI, MACD i 50 EMA – wszyscy sugerują zakup

Na wykresie miesięcznym wykładnicza średnia krocząca z zerowymi okresami sugeruje silne bycze nastawienie, ale jednocześnie sugeruje solidne szanse na niedźwiedzia korektę, ponieważ jej wartość utrzymuje się na poziomie 1408, czyli daleko od obecnego. cena rynkowa 1,808.

Zniesienie Fibonacciego XAU / USD

Zniesienie Fibonacciego XAU / USD

Mówiąc o prognozach cen złota, możemy spodziewać się, że ceny złota będą kontynuowały zwyżkowy handel, tworząc podwójny najwyższy poziom oporu na poziomie 1916. Poniżej poziomu 1916, wykupiony metal szlachetny, złoto, może odetchnąć i wywołać niedźwiedzi powrót do poziomu 1729, co oznacza poziom 23,6% Fibonacciego. Poniżej tego, następne wsparcie można znaleźć w okolicy 38,2% poziomu Fibonacciego na poziomie 1,630. I odwrotnie, bycze wybicie na poziomie 1916 może spowodować wzrost nastawienia do poziomu 2160, być może, w nadchodzącym roku. Przygotujmy się na drugą połowę roku i przyjrzyjmy się fundamentalnej stronie rynku. 

Powodzenia!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector