Prognoza cen złota na 2021 r .: czy zmienił się trend w złocie?

Kiedy opublikowaliśmy naszą długoterminową analizę dla domeny ZŁOTO, cena znajdowała się w środku niezwykle zwyżkowego trendu. Nastroje na rynkach finansowych były bardzo negatywne, co zapewniało bezpieczne schronienie popytowi. Od tamtego czasu sytuacja fundamentalna niewiele się zmieniła: rozwinięte gospodarki wciąż borykają się z problemami, koronawirus wciąż się kręci, świat przechodzi wielkie zmiany polityczne i gospodarcze, ale popyt na towary stanowiące bezpieczne schronienie spadł. W rezultacie złoto stało się niedźwiedzi w drugim tygodniu sierpnia 2020 r. I spodziewamy się, że ten niedźwiedzi impet utrzyma się.

obecny ZŁOTO Cena £: $

Ostatnie zmiany ceny złota

Kropka Zmień ($) Zmiana %
6 miesięcy +37 +1,9%
1 rok +111 +6,3%
3 lata +396 +28, 3%
5 lat +812 +77,6%
Od 2000 roku +1,623 +662,2%

Złoto znajdowało się w trendzie zwyżkowym od połowy 2018 r., A w 2020 r. Przyspieszyło w wyniku wszystkiego, co wydarzyło się w ciągu roku. Wybuch koronawirusa na Zachodzie spowodował, że złoto wzrosło, a latem nastąpił kolejny wzrost, ponieważ dolar nadal spadał. Ale wszystko odwróciło się w drugim tygodniu sierpnia i od tego czasu złoto zaczęło spadać.

Trend nie był szczególnie silny, ale dzieje się tak pomimo faktu, że dolar był w tym roku wyjątkowo bessy. Co więcej, nastroje inwestorów pozostały negatywne, ale towary z bezpiecznej przystani, takie jak złoto i srebro, spadają. Sugeruje to, że będą one spadać szybciej, jeśli światowa gospodarka się poprawi, a nastroje się odwrócą, a dolar stanie się byczy, co może nastąpić po przyjęciu pakietu stymulującego gospodarkę Senat USA..

Złoto – podsumowanie prognozy

Prognoza złota: I półrocze 2021 r

Cena £: 1600 $ – 1650 $

Czynniki cenowe: wycofanie techniczne, druga fala COVID-19, odwrót do bezpiecznej przystani

Prognoza złota: 1 rok

Cena £: 1350 USD – 1400 USD

Czynniki cenowe: po COVID-19, jastrzębie banki centralne, odwrócenie kursu dolara, pozytywne nastawienie do ryzyka

Prognoza złota: 3 lata

Cena £: 2000 $

Czynniki cenowe: ożywienie gospodarcze, koronawirus po koronawirusie, zaostrzona polityka pieniężna, wyższe zyski z obligacji

 

Wykres na żywo złota

 

Prognoza ceny złota na następne 5 lat


Złoto było wyjątkowo zwyżkowe w ciągu ostatnich dwóch lat ze względu na eskalację wojny handlowej między USA a Chinami, która utrzymywała negatywne nastroje na rynkach finansowych, o czym wspominaliśmy w Prognoza cen złota na 2020 rok. Trend wzrostowy nabrał tempa dopiero po wybuchu koronawirusa w Europie w marcu, ale przerwa, którą mieliśmy latem i związane z tym odbicie gospodarcze, sprawiły, że nastroje na rynkach finansowych były pozytywne, a negatywne dla bezpiecznych przystani. To zmieniło się w złoty niedźwiedź, a trend utrzymywał się do końca 2020 r., Pomimo nowych ograniczeń dotyczących COVID-19. Sugeruje to dalszy bessy dla złota w 2021 r., Gdy świat wraca do zdrowia po tym, co wydarzyło się w 2020 r.

Utracono ujemną korelację dolara amerykańskiego

Relacja do dolara amerykańskiego jest ważna dla towarów, ponieważ są one głównie przedmiotem obrotu w USD. Dolar amerykański i złoto są przez większość czasu ujemnie skorelowane, tak że gdy USD rośnie, złoto spada i odwrotnie. W 2020 roku dolar był bardzo słaby, a złoto rosło aż do sierpnia. Były inne czynniki wpływające na silny wzrostowy ruch, takie jak globalny krach gospodarczy, koronawirus itp., Które przeanalizujemy poniżej, ale korelacja USD odegrała swoją rolę w napędzaniu zwyżkowego ruchu..

Ale sytuacja zmieniła się od drugiego tygodnia sierpnia, zmieniając złoty i srebrny niedźwiedź. Kurs dolara pozostał niedźwiedzi, z wyjątkiem lekkiego odreagowania we wrześniu i październiku, ale metale te nadal spadały. Wskazuje to na dalszy niedźwiedzi ruch, gdy spadek kursu dolara kończy się i ostatecznie staje się zwyżkowy. Istnieją przesłanki, że nastąpi to kiedyś w I kwartale 2021 roku, prawdopodobnie raczej wcześniej niż później, jak wyjaśnimy poniżej, więc trend spadkowy na złocie prawdopodobnie będzie kontynuowany w 2021 roku..

Podczas gdy globalnym inwestorom udaje się biec z dolarem amerykańskim przez okresy niepewności, ten rodzaj ruchu był stłumiony w porównaniu z poprzednim rokiem, pomimo wojny handlowej z Chinami. Woleli iść ze złotem.

W tym roku największy wpływ na ceny złota miała polityka monetarna USA, która jest kontrolowana przez Rezerwę Federalną. Stopy procentowe znacząco wpływają na ceny złota ze względu na czynnik znany jako „koszt alternatywny”. Koszt alternatywny to idea rezygnacji z niemal gwarantowanego zysku w jednej inwestycji, aby osiągnąć większy zysk w innej. Zgodnie z prognozą historyczną istnieje silna ujemna korelacja między stopami procentowymi a cenami złota.

Jednak gwałtowne wzrosty cen złota można przypisać niskim stopom procentowym wszystkich banków centralnych na całym świecie, które zostały obniżone w celu powstrzymania spowolnienia gospodarczego wywołanego blokadami wywołanymi pandemią koronawirusa. Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła swoje stopy procentowe z 1,75% do 1,25% w marcu, co spowodowało gwałtowną sprzedaż dolara amerykańskiego i wywołało bycze nastawienie dla cennego metalu, złota. Później, 16 marca, Rezerwa Federalna zdecydowała się jeszcze bardziej obniżyć stopę procentową z 1,25% do 0,25%, biorąc pod uwagę masowy wybuch COVID-19, który sprawił, że złoto stało się jeszcze bardziej zwyżkowe w tym roku..

Polityka monetarna Rezerwy Federalnej i nadchodzący pakiet stymulacyjny USA

Bezpieczne przystanie i niskie stopy procentowe mają również długą historię negatywnej korelacji. Kiedy Rezerwa Federalna (FED) obniża stopy procentowe, cena złota rośnie. Jednym z powodów jest nadmiar wolnych środków pieniężnych w gospodarce i na całym świecie, gdyż działania FED wpływają na całą gospodarkę światową. Część tej gotówki przemieni się w złoto. Innym powodem jest spadek rentowności obligacji skarbowych, które generują niższe zyski, zmuszając inwestorów do powrotu do bezpiecznych przystani.

FED agresywnie obniżył stopy procentowe w marcu 2020 r., Co utrzymywało bezpieczne przystanie, jak na złoto, na które jest duży popyt. FED utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie na dolnej granicy między 0,00% a 0,25%, ale mimo to od sierpnia złoto spada. To nie jest pozytywny znak, zwłaszcza jeśli FED zdecyduje się w pewnym momencie zacząć zmieniać się w jastrzębia.

Ostatnie oświadczenie FOMC z 18 grudnia i konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Jerome’a ​​Powella sugerują, że FED porzucił dramat. Większość głównych banków centralnych i rządów przeżyła naprawdę dramatyczne chwile w 2020 r. W wyniku gospodarczego załamania, ale ostatnie posiedzenie FED sprawiło wrażenie, że FED nie staje się już bardziej gołębi i widzą trochę światła na końcu tunelu.

Nie sugerowali odwrócenia polityki pieniężnej w najbliższym czasie, ale może to nastąpić, jeśli gospodarka amerykańska, która dobrze utrzymuje tempo ożywienia w porównaniu z Europą, będzie się dalej poprawiać. Jak pokazały dane, fundamenty amerykańskiej gospodarki pozostają solidne, a oczekiwany pakiet stymulacyjny będzie stymulował dalsze wydatki amerykańskiego konsumenta, co jeszcze bardziej poprawi gospodarkę. Tak więc, choć sytuacja może wyglądać teraz ciemno, FED może zacząć brzmieć mniej gołębi i coraz bardziej jastrzębie w nadchodzących miesiącach, co będzie negatywnym czynnikiem dla złota..

Nastroje rynkowe i gospodarka światowa powinny być pozytywne dla złota

Jak wiemy, surowce są bardzo wrażliwe na nastroje na rynkach finansowych. Towary o podwyższonym ryzyku, takie jak ropa, gaz, miedź itp., Mają tendencję do wzrostu, gdy nastrój jest pozytywny, co oznacza, że ​​inwestorzy i inwestorzy chcą podejmować większe ryzyko, inwestując w nie. Kiedy nastroje na rynku są negatywne, towary będące bezpiecznymi przystaniami, takie jak złoto i srebro, zwykle zyskują na wartości, ponieważ inwestorzy traktują je jako bezpieczne miejsce do przechowywania gotówki. To był powód, dla którego złoto było wyjątkowo byczy w pierwszej połowie 2020 roku, aż do sierpnia.

Ale jak wspomnieliśmy, wtedy trend się zmienił. Światowa gospodarka zaczęła mocno odreagowywać w III kw., Jak pokazują dane z końca lipca i sierpnia, co poprawiło nastroje rynkowe. Prawdopodobnie od tego właśnie wtedy zaczęło się odwrócenie. Kupcy myśleli, że ekonomiczne ciemności wynikające z zamknięć dobiegły końca i zaczęli oddalać się od bezpiecznych przystani.

Ale nastroje ponownie się pogorszyły późną jesienią, a światowa gospodarka również zaczęła słabnąć. Gospodarka strefy euro poszła w dół, szczególnie w zakresie usług, które od września znajdują się w recesji, podczas gdy zaufanie konsumentów spadło głębiej na ujemne terytorium. Gospodarka Wielkiej Brytanii prawdopodobnie zmierza również w kierunku kolejnej recesji, przynajmniej w zakresie działalności usługowej, która w listopadzie spadła poniżej wartości neutralnej. Z drugiej strony chińska gospodarka kwitnie i utrzymuje pozytywne nastawienie do ryzyka, z pomocą drugiej rundy programów stymulacyjnych UE, rządu USA, po tym, jak prezydent USA Donal Trump podpisał ustawę o wartości 900 USD. , FED, EBC i inne główne banki centralne. Jest to niekorzystne dla bezpiecznych przystani i jest kolejnym czynnikiem, który utrzymywał złoty niedźwiedź w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Oczekuje się, że sentyment poprawi się w 2021 r., Co powinno zatrzymać złoto.

Czy koniec COVID-19 oznaczać będzie koniec, czy też wyzwoli zwyżkowy bieg w złocie?

Wybuch COVID-19 miał ogromny wpływ na wszystko, nie tylko na rynki finansowe. Miało to wpływ na globalną politykę, biznes, życie społeczne, oczywiście, z całym dystansem społecznym, i oczywiście złoto nie było wyjątkiem. Pierwszą reakcją, gdy koronawirus wybuchł w Europie, był spadek o 250 USD, z 1700 do 1450 USD, ale był to raczej ruch w USD, ponieważ handlowcy zamienili się w dolara amerykańskiego podczas początkowej paniki.

Potem rynki opamiętały się i do połowy marca zamienili się w bezpieczne przystanie. Złoto stało się bardzo zwyżkowe, a trend wzrostowy nadal nabierał tempa aż do sierpnia, ale potem koronawirus wycofał się na Zachód latem, a świat ponownie otworzył się w czerwcu, co widać po wynikach gospodarczych w sierpniowych danych. To był początek końca hossy na złocie, jak wspomniano powyżej. Jednak koronawirus po raz kolejny odrodził się w Europie i Stanach Zjednoczonych, a ograniczenia wzrosły, ale złoto nie zwraca na to uwagi. Od sierpnia trend utrzymuje się na bessie, a powrót do wyższych poziomów nastąpił w okresach, gdy dolar był wyjątkowo słaby. To pokazuje, że rynki przyzwyczajają się do koronawirusa, więc nie ma już tak dużego wpływu na złoto.

Analiza techniczna – czy powrót się skończył, czy jest to odwrócenie trendu?

Patrząc na tygodniowy wykres, widzimy, że złoto zaczęło zwyżkować latem 2018 r., Gdy nasilała się wojna handlowa między USA a Chinami. Cena rozpoczęła odwrócenie od 1160 USD i od tego czasu wzrosła o ponad 900 USD. Złoto przesunęło się powyżej średnich kroczących na tym wykresie, gdzie pozostawało do niedawna, kiedy spadło poniżej 20 SMA (szary) w październiku 2020 r. 50 SMA (żółty) było ostatecznym wsparciem dla złota na tym wykresie ram czasowych . Odbył się podczas pierwszego spadku na początku marca tego roku, kiedy wybuchł koronawirus, i utrzymał się ponownie w listopadzie, po zerwaniu 20 SMA. Cena odbiła się od 50 SMA, ale wydaje się, że 20 SMA może teraz przekształcić się w opór, ponieważ odrzuciła cenę w pierwszej próbie. Jeśli grudniowa świeca zamknie się, jak doji lub młotek, co wydaje się prawdopodobne, byłby to niedźwiedzi sygnał, który może zwabić nas do krótkiego kursu złota w dłuższej perspektywie.

złota analityka techniczna

50 SMA nadal działa jako wsparcie na wykresie tygodniowym

Na dziennym wykresie złoto utworzyło wsparcie na poziomie 1450 USD, które utrzymywało się podczas początkowej katastrofy koronawirusa. Od tego czasu cena rośnie w górę, a średnie kroczące na zmianę zapewniają wsparcie. Mniejsze z nich podniosły cenę, gdy tempo zwyżkowego trendu wzrosło, ale teraz, gdy cofnięcie jest znacznie głębsze, ich kolej zajęły większe MA, takie jak 200 SMA (fioletowe). Złoto odbiło się od tej średniej ruchomej na początku grudnia, poruszając się powyżej 50 SMA, ale 100 SMA (zielony) zamienił się w opór. Teraz złoto jest wykupione na wykresie dziennym, a wzór wskazuje na niedźwiedzi odwrócenie, więc zobaczmy, czy nadejdzie niedźwiedzi odwrócenie i trend spadkowy z ostatnich kilku miesięcy będzie kontynuowany, czy też przekroczy 100 SMA i wznowi większy trend zwyżkowy.

złota analityka techniczna

Na wykresie dziennym odbicie wydaje się zakończone

Kurs złota na żywo

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector