Indeks dominacji Bitcoin 101: definicja, znaczenie i jego wskaźniki

Minęło dziesięć lat, odkąd programista (lub być może grupa programistów) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto opublikował dokument opisujący strukturę technologiczną Bitcoin, która w ciągu ostatniej dekady zapoczątkowała nową erę technologii blockchain i zdecentralizowanych walut cyfrowych. Ale przez większą część tego okresu Bitcoin był jedyną istniejącą walutą. Było to po narodzinach Ethereum, które dało platformę dla innych projektów do wypuszczania swoich monet, a to powoli zaczęło zmniejszać wkład Bitcoin, wzywając potrzebę indeksu dominacji Bitcoin..

Wzrost Altcoin i pochodzenie indeksu dominacji Bitcoin

Przez największą liczbę lat od 2009 roku Bitcoin był najbardziej dominującą kryptowalutą, a jego dominacja wyniosła prawie 100%. Ale wraz z wprowadzeniem Ethereum wiele projektów otrzymało platformę do wypuszczenia swoich monet. Doprowadziło to do narodzin mnóstwa monet mających na celu rozwiązanie różnych istniejących problemów, których Bitcoin nie mógł rozwiązać. Rozwój tych altcoinów powoli zaczął kwestionować dominację Bitcoin i doprowadził do powstania indeksu dominacji Bitcoin.

Z definicji, co jest bardzo dobrze wyrażone Jimmy Song (samozwańczy edukator Bitcoin, programista i przedsiębiorca) w swoim medium Poczta,

Indeks dominacji Bitcoin został pierwotnie stworzony, aby zilustrować, jak duże znaczenie dla całej gospodarki kryptograficznej miał Bitcoin, pierwsza waluta cyfrowa do skalowania. Indeks jest stosunkiem kapitalizacji rynkowej Bitcoin do reszty rynków kryptowalut.

Zastosowania i znaczenie indeksu dominacji Bitcoin

Chociaż zasadniczo stosunek ten określa tylko dominację Bitcoin nad innymi altcoinami na rynkach kryptowalut, w ciągu ostatnich kilku lat lub odkąd handel kryptowalutami wzrósł, handlowcy używali tego współczynnika / indeksu do różnych celów.

Niektórzy handlowcy uznali za przydatne uzyskanie wglądu w rynek, a dokładniej, nastroje traderów, jeśli jest on nachylony w kierunku głównego Bitcoina lub innych alternatywnych monet (altcoinów). Biorąc pod uwagę indeks dominacji jako wskaźnik nastrojów rynkowych, niektórzy handlowcy stworzyli udane strategie przenoszenia pieniędzy z altcoinów na bitcoiny i odwrotnie, biorąc pod uwagę to, co wskazuje wskaźnik dominacji.

Wielu traderów ponownie ma część swojej strategii oceny, wykorzystując ten indeks do skutecznego mierzenia popytu na Bitcoiny w stosunku do popytu na altcoiny próbujące uzyskać odpowiednią cenę bitcoinów. Ponieważ rynki kryptowalut dość dobrze uzasadniły, że ceny kryptowalut są czystą funkcją popytu i podaży, te orientacyjne strategie były dla nich pomocne. Zwykły człowiek może łatwo ocenić, że jeśli wartość altcoinów zaczyna spadać, a Bitcoin znacznie lepiej radzi sobie z utrzymaniem swojej wartości, jasne jest, że inwestorzy kupują Bitcoiny.

W przypadku niektórych handlowców mogą również skorzystać z indeksu, aby wywnioskować rynkową awersję do ryzyka. W niektórych momentach Bitcoin funkcjonował jako bezpieczna przystań, służąc jako silny magazyn wartości podczas zawirowań makroekonomicznych. Działając jak cyfrowe złoto, Bitcoin przyciągnął wielu inwestorów w tych trudnych czasach.

Wskaźnik dominacji jest również używany przez wielu badaczy i podstawowych analityków do oceny, ile innowacji dzieje się na rynku ogółem, a konkretnie, gdzie ta innowacja ma miejsce. Aby wyjaśnić na przykładzie, pod koniec 2016 i na początku 2017 roku dominacja rynkowa Bitcoina spadła do najniższego w historii poziomu. Dzieje się tak, ponieważ Ethereum, z tym, co wtedy było pierwszym w swoim rodzaju inteligentnym Blockchainem z fabrykami tokenów, stawało się coraz bardziej wściekłe. W tym okresie bardzo oczywiste jest, że nastąpił wysoki poziom innowacyjności; konkretnie, pochodzący z Ethereum:

dominacja procentowa całkowitej kapitalizacji rynkowejŹródło: Magazyn Altcoin

Krytyka wskaźnika dominacji

Chociaż było wielu handlowców i konsumentów zadowolonych z indeksu Bitcoin, była też inna grupa ludzi, którzy tak naprawdę nie popierają Indeksu. Jedną z głównych zarzutów pod adresem Bitcoin Dominance Index jest to, że uczestnicy rynku mogą łatwo zmniejszyć ten konkretny środek, tworząc własne monety, a także przechowując airdropy, co ma miejsce, gdy członkowie społeczności kryptowalut i blockchain otrzymują bezpłatne jednostki waluty cyfrowej.

Innym powodem, dla którego ludzie uważają, że wskaźnik dominacji nie jest prawdziwym wskaźnikiem, jest to, że wierzą, że wiele giełdowych limitów altcoinów zostało zmanipulowanych. Według Jimmy Song Ripple, oto najlepszy przykład. Wyraźnie stwierdza na swoim blogu, że Ripple – XRP to moneta, w której wszystkie monety utworzyły forhend i upubliczniły je tylko po trochu naraz. Dodaje, że istnieje ogromna liczba Ripples, które są utrzymywane w rezerwie, więc faktyczny float (czyli kwota dostępna publicznie do handlu) pozostaje stosunkowo niewielka. Wiele wstępnie wydobytych monet robi dokładnie to samo, manipulując nie tylko ceną, ale także limitami rynkowymi. Jedynie niewielka część monet jest w rzeczywistości przedmiotem handlu, podczas gdy duża rezerwa znajduje się po stronie należącej do ich twórców, aby utrzymać wysoki limit rynkowy monet. Z tak dużą ilością XRP w rękach niewielu z pewnością może dojść do manipulacji kapitalizacją rynkową.

Może ci się spodobać również: Prognozowana analiza Ripple na lata 2019 i 2020

Ponadto, aby dodać do kwestii manipulacji kapitałem rynkowym, wiele altcoinów ma bardzo niską płynność i nie ma w nich zainwestowanych tak dużo pieniędzy, pomimo dużej kapitalizacji rynkowej. Te altcoiny nie zabierają Bitcoinowi niczego tak bardzo, jak same się pompują.

Kolejna kwestia, która sprawia, że ​​ludzie uważają, że indeks dominacji jest mniej zależny, ponieważ wiele z tych Altcoinów to w rzeczywistości subcoiny Ethereum, a większość kapitalizacji rynkowej może być liczona podwójnie, chyba że zostanie podzielona na inne monety MainNet.

Wniosek

Biorąc pod uwagę wszystkie punkty przedstawione z punktów widzenia, indeks dominacji Bitcoin jest nadal bardzo prymitywną miarą i niestety bardzo łatwą do manipulowania. Chociaż daje sporo wskazówek na temat tego, jak zachowuje się Bitcoin w porównaniu z innymi altcoinami, zdecydowanie potrzebuje trochę więcej czasu i surowości, aby stać się lojalnym narzędziem traderów.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me