Blockchain w energetyce?

Od czasu eksplozji ceny Bitcoin, rozmowa o blockchain i energii koncentruje się na Proof of Work. Lwia część wydobycia bitcoinów znajduje się w Chinach ze względu na mocno dotowany system energetyczny i powszechne stosowanie zimnych elektrowni. Od dawna ma to złą reputację w branży blockchain w obliczu rosnącej presji ze strony grup ekologów na bardziej ekologiczny rynek.

Jednak eksperci branżowi od dawna rozumieją, że blockchain może w rzeczywistości zwiększyć wydajność sektora energetycznego. Rynek z natury jest podzielony na wiele stron w łańcuchu dostaw, takich jak zespoły poszukiwawcze, ekstraktory, dystrybucja, infrastruktura i wiele innych. Zostało to zidentyfikowane jako potencjalne pole zakłóceń dla firm blockchain, które chcą usprawnić logistykę i śledzić skomplikowany system dostaw. Istnieje wiele powiązań, w których może się to zdarzyć, od handlu towarami energetycznymi, śledzenia i transportu do równorzędnego rynku energii elektrycznej.

Jaki jest stan rynku energii?

energia

Sektor energetyczny działał w zasadzie w ten sam sposób przez ostatnie czterdzieści lat. Składa się on z trzech części: najpierw dostawcy wyższego szczebla, którzy przetwarzają surowce na energię, gaz, ropę, energię słoneczną, wiatr itp. Następnie mamy dostawców, którzy pobierają energię i przybliżają ją konsumentom. Wreszcie mamy wytwórców niższego szczebla, którzy muszą dystrybuować energię do konsumentów detalicznych. Branża, podzielona na te trzy proste części, wydaje się bardzo prosta, ale jest to dalekie od prawdy.

Odbiorca końcowy nigdy nie kupuje energii od producenta energii, w większości zachodniego świata główny producent sprzedaje ją firmom posiadającym sieć elektroenergetyczną, które następnie dostarczają energię do lokalnej firmy dystrybucyjnej. Firma dystrybucyjna korzysta następnie z dalszych filii, które dzielą rynek na stany, miasta, miasteczka, a nawet dzielnice. Rezultatem są niewielkie wzrosty ceny dla każdej ze stron, które dokonują cięcia, i ogromny poziom złożoności, który prowadzi do marnotrawstwa i nieefektywności. Co więcej, pierwotny producent energii jest ogniwem w łańcuchu dostaw surowców energetycznych. Ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel itp., Których używa, są również dostarczane do elektrowni z innego miejsca, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i komplikacjami.

Większość surowców energetycznych do produkcji pochodzi spoza głównych krajów zużywających energię. Ropa i gaz przemierzają setki kilometrów drogą morską, aby dotrzeć do portów w dziesiątkach krajów. Bardzo niewiele z nich jest samowystarczalnych energetycznie i muszą polegać na rozległej branży firm żeglugowych i handlujących towarami, aby kupować surowce.

Wreszcie istnieje złożona sieć podatków, zachęt i dotacji rządowych, które określają ostateczną cenę. Średni rachunek za prąd dla rodziny jest wyceniany inaczej niż w strefie przemysłowej czy centrum handlowym. Blockchain może nie tylko poprawić zarządzanie w tym aspekcie, ale na wiele innych sposobów.

To artykuł zawiera pełne informacje o tym, jak blockchain pozytywnie wpływa na rząd narodów.

Wszystkie wyżej wymienione ogniwa w łańcuchu dostaw energii są gotowe do zakłócenia łańcucha bloków. Od dawna rozumie się, że łańcuchy dostaw są jednym z najbardziej obiecujących przypadków użycia blockchain na świecie. Rozproszona księga doskonale nadaje się dla wielu stron potrzebujących śledzenia towarów na duże odległości, a inteligentne kontrakty mają możliwość zautomatyzowania pobierania rachunków, wdrażając lepsze polityki pomocnicze dla kluczowych branż.

Aby uzyskać pełne wyjaśnienie wydobywania kryptowalut i jego kosztów, przeczytaj to artykuł.

Jak dotychczas blockchain wpłynął na branżę?

Obecnie istnieje ponad sto czterdzieści projektów bezpośrednio zajmujących się energetyką w świecie blockchain. Oba są budowane w sieciach publicznych, takich jak Etehreum, lub w zamkniętym łańcuchu blokowym przedsiębiorstw różnych branż.

Głównym celem tych projektów są takie rzeczy, jak systemy rozliczeń i płatności, wykorzystanie tokenów do inwestycji, handel towarami energetycznymi, rynek certyfikatów węglowych dla zanieczyszczających, zarządzanie siecią elektryczną, śledzenie łańcucha dostaw, certyfikacja zielonej energii i wiele innych w przyszłości..


Branża zwróciła na to uwagę i projekty te otrzymują zarówno wsparcie ze strony przemysłu, jak i rządu, ponieważ obiecana przez nie zmiana jest dodatnim wynikiem netto dla wszystkich zaangażowanych stron. Rynek znajduje się w kluczowym punkcie, ponieważ zewnętrzna presja na zmiany klimatyczne zmusza nas do zmiany naszych praktyk i lepszej produkcji energii.

Co teraz robi blockchain?

Handel towarami jest jednym z pierwszych obszarów, na które blockchain wywiera wpływ. Istnieje duży rynek surowców energetycznych, który jest zmonopolizowany przez kilka dużych firm handlowych. W tym przypadku blockchain może przynieść nową przejrzystość i płynność w sektorze gospodarki, często zasłoniętym i trudnym do zrozumienia. Istnieje również możliwość handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla i zielonymi certyfikatami, które są walidowane przez blockchain.

Usprawnienie łańcuchów dostaw to kolejna wielka szansa. Taki, który jest wykorzystywany przez token ION, standard ERC-20 przeznaczony do użytku w katalońskim regionie Hiszpanii. Token będzie stanowić zachętę dla lokalnego przemysłu energetycznego, jednocześnie umożliwiając wydajniejszy łańcuch dostaw i dystrybucji dla lokalnej ludności.

Rynek energii peer to peer to jedna z wielkich obietnic blockchain. Zużycie energii nie jest równe we wszystkich sektorach populacji. Sezonowo niektóre branże i konsumenci odnotowują wzrost zapotrzebowania na energię w wyniku spowolnienia gospodarczego. Zwykle system centralny próbuje sobie z tym poradzić, ale wiąże się to z dużymi stratami. Electrify Asia to rynek energii elektrycznej typu peer-to-peer, na którym uczestnicy mogą sprzedawać nadwyżkę energii i kupować ją na przejrzystym rynku wtórnym. Ta firma z siedzibą w Singapurze przyciągnęła wiele uwagi podczas ICO w 2018 roku i ma już platformę roboczą dla regionu APAC.

Sektor energetyczny może zostać zakłócony przez branżę blockchain. Jest to prawdopodobnie jeden z sektorów, który zostanie najbardziej przekształcony w tej gospodarce i doprowadzi do powszechnego stosowania kryptoekonomii. Wydaje się to prawie pasujące, ponieważ wydobycie zawsze było przedmiotem kontrowersji dla twierdzeń krytyków, co jest systemem marnotrawnym. Korzyści, jakie blockchain przyniesie na rynek, odkupią go w oczach opinii publicznej.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector