Blockchain – co musisz wiedzieć

Pierwotnie zaprojektowany jako księga publiczna dla Bitcoin, Blockchain rozwinął się w coś znacznie bardziej złożonego – i znacznie bardziej rewolucyjnego. Jest to nowa technologia w jej najbardziej interesującej, dynamicznej – i potencjalnie zmieniającej świat. Ostatnie szacunki wskazują, że wartość Bitcoina wynosi około 9 miliardów dolarów (chociaż jego fortuny ostatnio nieco się wahały). Cena bitcoina wzrosła o oszałamiające 1327% w 2017 roku, co czyni ją największą kryptowalutą w obiegu.

Każda transakcja Bitcoin musi gdzieś zostać zarejestrowana. I tu właśnie pojawia się Blockchain.

Co to jest blockchain?

Blockchain to zdigitalizowana, otwarta księga publiczna wyszczególniająca wszystkie transakcje kryptowalutowe. „Blok” to ostatnia zarejestrowana transakcja, więc łańcuch bloków to seria transakcji, które wyznaczają przebieg transakcji kryptowalutowej od początku do końca. To niezatarty i całkowicie bezpieczny zapis – i na tym polega jego siła.

Łańcuchy bloków wykorzystują sieć węzłów, a nie centralny punkt przechowywania danych, a za każdym razem, gdy dochodzi do transakcji, każdy punkt w sieci jest aktualizowany. Jest to znane jako „technologia księgi rozproszonej” (DLT) i jest używane głównie do weryfikacji transakcji. Możliwe jest jednak zawarcie prawie dowolnej ilości informacji w bloku, co czyni go interesującym i bardzo różnym sposobem przetwarzania i dystrybucji danych, niezależnie od tego, czy są to dane finansowe, czy nie.

Bitcoin nie jest regulowany centralnie, więc ma się rozumieć, że jego księga również powinna być niescentralizowana. To, co robi blockchain, to dowód transakcji w cyberwalucie (głównie Bitcoin). Ponieważ każdy blok jest zaszyfrowany, jest efektywnie bezpieczniejszy i bardziej niezawodny niż inne metody przenoszenia danych, więc można go przenosić, ale nie kopiować.

Jest jednak pewna wada – wtedy łańcuch bloków rośnie do punktu, w którym może zacząć stwarzać problemy z przechowywaniem i synchronizacją. Dzięki temu krótsze łańcuchy bloków są łatwiejsze w zarządzaniu, można je szybko rozpowszechniać i nie zajmują zbyt dużo miejsca na dysku.

Blockchain – wschodząca technologia z przyszłymi zastosowaniami

Udostępnianie informacji to podstawa Internetu, ale autostrady mogą łatwo zostać zatkane zbędnymi danymi. Większość tras jest również patrolowana przez hakerów, którzy mogą łatwo przedrzeć się do strumienia danych i dowolnie przechwytywać poufne informacje. Różnica między blockchainem polega na tym, że dane są przesyłane w mniejszych pakietach, bez żadnego organu centralnego regulującego transfer między węzłami. Eliminuje potrzebę przechowywania lub przetwarzania danych przez strony trzecie, dzięki czemu doskonale nadaje się do transakcji w cyberwalutach.

Jak zatem można zastosować tę technologię w innych obszarach? Odpowiedź brzmi: stosunkowo łatwo. Informacje, niezależnie od tego, czy są to szczegóły transakcji Bitcoin, dotyczące poufnych notatek wewnętrznych w firmie, są po prostu strumieniem kodu. System blockchain umożliwia wszystkim węzłom w sieci otrzymanie kopii łańcucha bloków i wszystkich zawartych w nim danych. Wyobraź sobie zatem folder wypełniony po kolei wszystkimi wyciągami bankowymi i natychmiast dostępny dla każdego, kto ma dostęp do tej konkretnej sieci. To właśnie jest blockchain, ale bez możliwości uzyskania dostępu do twoich informacji przez kogoś spoza sieci.

Bezpieczne i bezpieczne

To dużo bezpieczniejsze niż się wydaje. Tak bezpieczne, że istnieje wiele branż zainteresowanych przeforsowaniem metody blockchain do przenoszenia danych do swoich istniejących sieci. Otwarta księga elektroniczna to nie tylko lista transakcji finansowych. Może być dobrze wykorzystany w różnych sytuacjach, od sieci urządzeń Internetu rzeczy, ubezpieczenia i sprzedaży diamentów. Jego elastyczny elektroniczny system księgi mógłby być nawet zastosowany w systemach głosowania, chociaż jego wdrożenie może zająć trochę więcej czasu.

Technologia DLT upraszcza operacje biznesowe, zwłaszcza jeśli Twoja firma przekracza granice międzynarodowe. Zaczął już zastępować skrzypiący, przestarzały wewnętrzny system księgowy i płacowy używany w sektorze finansowym, nie tylko dlatego, że jest to „najnowsza rzecz”, ale także dlatego, że może również oznaczać znaczne oszczędności finansowe dla przedsiębiorstw. Sugeruje się, że Blockchain może zaoszczędzić operatorom giełdowym w USA do 6 miliardów dolarów na kosztach księgowych każdego roku, po prostu poprzez usprawnienie i optymalizację systemów używanych do przesyłania pieniędzy – od transakcji brokowanych po listy płac.

Blockchains – solidna inwestycja


Bitcoiny miały ostatnio trochę złej prasy, ale prawda jest taka, że ​​cyberwaluta może być przyszłością finansów. Z dystansem od tradycyjnych metod zakupów (poważnie, kiedy ostatnio płaciłeś za coś gotówką?) I wobec transakcji elektronicznych, cyberwaluta stanowi realną alternatywę dla tradycyjnych przelewów bankowych. Nie ma pośrednika, który odciąga, ale transakcje (dzięki łańcuchom bloków) są w pełni rozliczalne i możliwe do śledzenia.

Nowe firmy technologiczne intensywnie inwestują w łańcuchy bloków, od pożyczek Bitcoin po przechowywanie w chmurze w oparciu o sieć opartą na blockchain. DLT może służyć do przechowywania i dystrybucji zaszyfrowanych informacji, dzięki czemu idealnie nadaje się do przesyłania umów. Nawet wielkie marki, takie jak Microsoft, dostrzegają potencjał łańcuchów bloków, oferujących oparte na chmurze, środowisko z jednym punktem wejścia dla programistów i klientów.

Istnieją pewne przeszkody, zanim blockchain stanie się podstawowym systemem przenoszenia danych z otwartej księgi. Wciąż istnieje wiele programów zaplecza, które pozwalają łączyć łańcuchy bloków z istniejącymi sieciami biznesowymi i szczerze mówiąc, nadal trzeba coś przekonać, aby przekonać niektóre firmy, że to droga naprzód.

Internet 3.0

Po ustanowieniu łańcucha blokowego inwestowanie w niego może być dobrym sposobem na wyprzedzenie kolejnego poziomu oprogramowania biznesowego online. To jest Internet 3.0, który od samego początku napędza biznes.

Według raportu opublikowanego przez amerykańską firmę Software-as-a-Service, NASDAQ Private Market, ilość kapitału venture kierowanego zarówno do Bitcoina, jak i, co ważniejsze, do blockchain, szacowana jest na około 1 miliard USD i rośnie. Firmy obsługujące własne, prywatne łańcuchy bloków mogą być inwestycją polegającą na zakupie, niskiej sprzedaży i zaawansowanej technologii, ze znacznie mniejszą szansą na pęknięcie bańki, zanim zostanie osiągnięty pełny potencjał początkowej inwestycji.

Boom Bitcoin / blockchain – czy jesteś gotowy do inwestowania?

Oczywiście nie ma czegoś takiego jak pewny zakład, ale startupy typu blockchain są z pewnością wartościowym dodatkiem do każdego powstającego portfolio skoncentrowanego na technologii. Możliwość stworzenia firmy, która jest elastyczna i bezpieczna (o ile szyfrowanie jest bezbłędne) sprawia, że ​​inwestowanie w boom Bitcoin / Blockchain jest ekscytującą propozycją. Mnóstwo małych firm odwraca teraz swoją uwagę od tworzenia aplikacji (tak było w zeszłym roku) i kieruje się ku technologii blockchain. Nie jest to jednak przemijająca moda, ale solidna i dobrze przetestowana technologia, która może zmienić sposób, w jaki wszyscy prowadzimy działalność w internecie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector