Przewodnik po inteligentnych umowach dla dostawców usług online

Internet zrewolucjonizował sposób prowadzenia biznesu. Wzrost szybkości, wydajności i niezawodności ustąpił miejsca zróżnicowanemu krajobrazowi firm internetowych oferujących swoje usługi ogółowi społeczeństwa. Startupy i korporacje online w dużym stopniu polegają na automatyzacji, aby ułatwić sobie życie i dać im możliwość rozwoju. Czy blockchain może być kolejną rewolucją technologiczną w automatyzacji biznesu? Inteligentne kontrakty przetworzyły już ponad 6 miliardów dolarów w ramach finansowania blockchain w 2018 roku. Mogą jednak obniżyć koszty i zautomatyzować procesy dla firm internetowych w różnych sektorach. Ponieważ Internet usług (IOST) przygotowuje się do wydania platformy blockchain dla usług online, przyglądamy się, jak inteligentne kontrakty mogą zmienić branżę.

Co to są inteligentne kontrakty?

Inteligentne kontrakty to kolejna wielka rzecz w automatyzacji. Oparte na technologii blockchain, często na platformie Ethereum, są to programy komputerowe, które przechowują i egzekwują warunki umowy za pomocą instrukcji IF / THEN. Przykład – gdyby strona A korzysta z aplikacji przez ponad pięć dni następnie strona B otrzymuje X dolarów. Płatność byłaby zamrożona lub „w depozycie” w łańcuchu bloków, dopóki umowa nie otrzymałaby wyzwalacza, którego potrzebowała (strona A korzystałaby ze swojego oprogramowania przez ponad pięć dni) do uwolnienia środków. Ten prosty przykład inteligentnych kontraktów zapewniłby szybką płatność po okresie próbnym oprogramowania, ponieważ fundusze są generowane „z góry”. Oznacza to również, że nie jest potrzebny zewnętrzny procesor płatności, co zmniejsza opłaty, a bezpieczeństwo transakcji jest gwarantowane przez blockchain. Inteligentne kontrakty można zaprogramować tak, aby przyjmowały wiele wyzwalaczy, w tym podpisy, hasła, pokwitowania płatności i kody kreskowe.

Historia

Termin „inteligentne kontrakty” został po raz pierwszy użyty przez innowatora technologii blockchain Nick Szabo w 1996 roku. Szabo stworzył Bit Gold – opisany jako „gigant, na którego ramionach siedzi Bitcoin”- i był kluczową postacią w krótkiej historii blockchain. Jednak „cyfrowy automat sprzedający”, który opisał Szabo, nie stał się powszechnie używany, dopóki zespół Ethereum nie opracował go do działania na swojej platformie. Inteligentne kontrakty są szeroko wykorzystywane do pozyskiwania funduszy w przestrzeni blockchain od 2017 roku, a ponad 11 miliardów dolarów zebranych za pośrednictwem ICO (początkowe oferty monet) od 2017 roku. Kontrakty ICO przyjmują płatności od inwestorów, a następnie przekazują je firmie, gdy ich wstępnie zaprogramowany cel finansowania zostanie osiągnięty. Witryny crowdfundingowe zarządzałyby tym procesem za opłatą, ale inteligentne kontrakty mogą to robić automatycznie z lepszym zabezpieczeniem, niż mógłby zagwarantować strona internetowa. Firmy z różnych sektorów postrzegają sukces inteligentnych kontraktów w przestrzeni inwestycyjnej jako oznakę ich obietnicy w innych dziedzinach.

Inteligentne kontrakty: korzyści

Inteligentne kontrakty oferują firmom szereg korzyści. Umożliwiają zaufanie po obu stronach umowy, ponieważ warunki można zapisać w ich kodzie. Zapewniają bezpieczeństwo; Blockchain jest nie do złamania, więc nikt nie może przechwytywać ani szczypać funduszy kontraktowych. Ale ich największe praktyczne zalety to wydajność i koszt. Inteligentne kontrakty są samowykonalne, co utrudnia stronom kontraktu dotrzymanie słowa. Jeśli firma ma do czynienia z wieloma opóźnionymi lub nieodebranymi płatnościami od klientów, inteligentne kontrakty mogą być wykorzystane do wyegzekwowania płatności po spełnieniu warunków umowy. Eliminują również potrzebę angażowania kosztownych stron trzecich w różnorodne procesy. Nie tylko podmioty obsługujące płatności, ale również usługi depozytowe, prawnicy i banki mogą zostać ominięte, gdy zwykle kluczowa jest weryfikacja przez stronę trzecią. W przypadku samych nieruchomości usługa depozytu może zająć do 2% w transakcji dotyczącej nieruchomości – oszczędności mogą sięgać tysięcy.

Inteligentne kontrakty dla dostawców usług online

Wielu dostawców usług internetowych boryka się z podobnymi problemami, jeśli chodzi o zarządzanie aktywami i płatności. Automatyczne płatności na rzecz pracowników, dostawców i innych partnerów mogą być dużą zaletą, zwłaszcza gdy kwoty zależą od czynników zewnętrznych, takich jak wyświetlenia wideo lub zakupy produktów. Microsoft już testuje inteligentne kontrakty, które płacą tantiemy w odpowiednich kwotach twórcom gry. Ale to nie koniec – ta sama umowa może również sygnalizować producentowi, aby utworzył nową kopię gry po dokonaniu zakupu lub uruchomić kolejną umowę na przeniesienie kopii do określonej lokalizacji, jeśli są dostępne. Firmy takie jak Alibaba i IBM już korzystają z inteligentnych kontraktów w swoich łańcuchach dostaw. Dla firm korzystających wyłącznie z technologii cyfrowych może to przynieść ogromne korzyści. Gdy dana funkcja jest wykorzystywana przez oprogramowanie lub aplikację internetową, można wykorzystać inteligentne kontrakty, aby przydzielić jej więcej zasobów – lub mogą przyznać twórcy filmu środki na stworzenie nowego, gdy osiągnie określoną liczbę wyświetleń. Gdy ludzie zaczną tworzyć bardziej złożone umowy i korzystać z wielu inteligentnych umów razem, mogą zautomatyzować aktywa, płatności, a nawet zasoby ludzkie dla całych zdecentralizowanych firm internetowych.

Przyszłość

Na razie największą przeszkodą w szerokim wykorzystaniu inteligentnych kontraktów jest skalowalność. Przetwarzanie danych dla tysięcy firm internetowych wymagałoby znacznej mocy obliczeniowej. W przypadku Ethereum pojemność i prędkość są ograniczone. Ale przyszłość blockchain jest tuż za rogiem. Ponieważ projekty takie jak Internet rzeczy (IOTA) i Internet usług (IOST) przynoszą imponujące wyniki, wydaje się, że pojemność i szybkość wkrótce przestaną być problemem. Może to oznaczać, że całe zdecentralizowane firmy działają w oparciu o technologię inteligentnych kontraktów – przetwarzając płatności, przenosząc aktywa i zarządzając codzienną wydajnością w bezpieczny i rozproszony sposób. Grupa badawcza Gartnera z pewnością tak uważa. W ich rocznym raporcie oszacowano, że do 2022 r. Inteligentne kontrakty będą używane w ponad 25% globalnych organizacji. Być może nadszedł czas, aby zacząć badać, jak inteligentne kontrakty mogą działać dla Twojej firmy.

O autorze:

Simon Manka służy jako lider wzrostu w Internet of Services Foundation (IOST), infrastrukturze blockchain nowej generacji, która jest zdecentralizowana, otwarta i neutralna. Jest entuzjastą blockchain od 2013 roku i jest zaangażowany w tworzenie tętniącej życiem zdecentralizowanej gospodarki. Możesz znaleźć Simona na Świergot.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector