Czy projekty DeFi przywracają reputację tokenów użytkowych?

Tokeny użytkowe straciły wiele ze swojego blasku po szaleństwie ICO w 2017 roku, ponieważ wiele tokenów pozbawionych solidnej propozycji wartości ostatecznie zniknęło. Zamiast zapewniać prawdziwą wartość posiadaczom tokenów, wiele z nich zostało zaprojektowanych po prostu w celu zbierania funduszy dla zespołów projektowych, w krótkotrwałej zdobywaniu gotówki.

Pomimo złego rapu, tokeny użytkowe nadal mają niesamowity potencjał – coś, co wydaje się szybko odradzać ekosystem DeFi.

Platformy DeFi, z ich nieodłączną potrzebą zdecentralizowanego zarządzania i kontroli, przedstawiają ostateczny przypadek użycia tokenów użytkowych. Doprowadziło to do niedawnego wzrostu Żetony DeFi ze starannie zaprojektowaną ekonomią, przypadkami użycia i emisją, w sposób zapewniający długoterminową wartość zarówno dla posiadaczy tokenów, jak i zespołów projektowych.

Co zatem oddziela dobry token użyteczności od złego?

Uczciwa i zrównoważona dystrybucja tokenów

Sposób, w jaki odbywa się sprzedaż tokenów narzędziowych, jest niezwykle istotny dla powodzenia projektu.

Ekonomika sprzedaży żetonów musi być starannie skonstruowana, nagradzając kupujących żetony proporcjonalnie do podejmowanego przez nich ryzyka. Należy również wziąć pod uwagę zachęty, aby zachęcić inwestorów do długoterminowego posiadania lub używania tokenów. 

Oto kilka sposobów efektywniejszego zarządzania dystrybucją tokenów narzędziowych:

Blokowanie tokenów

Blokowanie tokenów jest dość oczywiste – tokeny należące do założycieli projektów i wczesnych inwestorów są „blokowane”, zwykle za pośrednictwem inteligentnego kontraktu, na określony czas. Zapobiega to porzucaniu tokenów na otwartym rynku we wczesnych etapach projektu. 

Opłaty za mosty

Opłatę za token bridge najlepiej opisać jako opłatę ponoszoną przez wczesnych inwestorów, jeśli próbują sprzedać w określonych ramach czasowych. Ma to charakter podobny do blokady tokenów, w tym sensie, że odstrasza inwestorów i członków zespołu na wczesnych etapach sprzedaży ich tokenów. Jednak zamiast bezpośredniego zablokowania jest to zniechęcane przez opłatę.   

Klejenie krzywych

Krzywe wiązania są zwykle używane jako sposób sprzedaży tokenów po niższych cenach dla wczesnych inwestorów i stopniowo wyższych cen dla późniejszych inwestorów. 


To rekompensuje wczesnym inwestorom dodatkowe ryzyko, a także zachęca do udziału w sprzedaży.

Model hybrydowy

Idealnym sposobem skonstruowania sprzedaży tokenów użytkowych byłoby zaimplementowanie kombinacji powyższych mechanizmów. Plutus DeFi – agregator platform pożyczkowych DeFi skupiający się na prywatności – dokonał dokładnie tego, co nazywają „krzywa hybrydowego wiązania mostu”. Zaczyna się od użycia funkcji opłaty pomostowej dla inwestorów z rundy początkowej, a następnie obejmuje wykładniczą krzywą wiązania dla późniejszych inwestorów.

Łącząc zarówno opłaty za przejazd mostem, jak i cechy krzywej wiązania, cena tokena PLT Plutus DeFi jest tak stabilna, jak to tylko możliwe na wczesnych etapach projektu, podczas gdy późniejsi inwestorzy są chronieni przed inwestorami na wczesnym etapie, którzy wyrzucają tokeny.

Namacalna użyteczność i wartość

Niektóre z pierwszych iteracji tokenów użytkowych miały jedną funkcję: były wymagane jako płatność za dostęp i korzystanie z platformy lub usługi. 

Ta jednowymiarowa natura stwarza bariery w korzystaniu z platformy dla każdego, kto nie może łatwo uzyskać tokena, i nie zapewnia żadnej innej wartości posiadaczom tokenów.

Dzięki DeFi zaczynamy widzieć, jak tokeny narzędziowe ewoluują, stając się bardziej wielowymiarowymi, oferując więcej wartości niż tylko dostęp do platformy. 

Oto kilka propozycji wartości, które można dodać do standardowego tokena narzędziowego:

Zarządzanie i głosowanie

Platformy DeFi wymagają zdecentralizowanego zarządzania, jeśli mają z czasem się dostosowywać i ewoluować. Zdecentralizowane zarządzanie wymaga tokenów z prawem głosu, aby sprawiedliwie wpływać na zmiany w protokole, takie jak obsługiwane aktywa, funkcje i parametry, takie jak opłaty.

Prawa głosu są niezwykle ważne dla głównych użytkowników lub interesariuszy, ponieważ decyzje te mają na nich bezpośredni wpływ. Najbardziej znanym przykładem tokena z prawami do zarządzania jest Token MKR producenta, który służy do głosowania na zmiany w protokole Maker.

Kontrola zasilania przez oparzenia

Innym sposobem na dodanie wartości do żetonu użyteczności jest zmniejszenie podaży w wyniku spalenia tokena. Aave – bardzo popularny Pożyczki DeFi platforma – to dobry przykład platformy, która wypala tokeny, które są finansowane z jej opłat. 

Przez alokacja 80% swojego udziału w opłatach platformowych za kupowanie i spalanie natywnych tokenów LEND, Aave powoli zmniejsza całkowitą podaż tokenów, podnosząc wartość pozostałych tokenów. 

Dzielenie się zyskami z posiadaczami tokenów

Dzielenie się zyskami z posiadaczami tokenów to doskonały sposób na podniesienie wartości tokena użytkowego. Łatwym sposobem na to jest przekierowanie części opłat za platformę z powrotem do posiadaczy tokenów za pośrednictwem mechanizmu obstawiania.

Wspomniany powyżej Aave wkrótce przejdzie od modelu wypalania tokenów do dzielenia się zyskami bezpośrednio z posiadaczami tokenów za pośrednictwem mechanizmu obstawiania. 

Zapewnianie rabatów za symboliczną opłatą

Bardzo przydatnym posunięciem jest również przejście od egzekwowania WSZYSTKICH płatności, które mają być dokonywane za pomocą tokena, na zachęcanie do korzystania z tokena poprzez udzielanie rabatu na płatności dokonywane w tym tokenie.

Eliminuje to bariery w korzystaniu z platformy lub usługi, umożliwiając łatwiejszy dostęp i szersze zastosowanie. Token nadal ma wiele zastosowań, jednak takie użycie jest raczej zalecane niż wymuszone. 

Wniosek

Tokeny DeFi mogły znaleźć „idealne miejsce” dla tokenów użytkowych, łącząc w końcu konkretne przypadki użycia z silnymi modelami ekonomicznymi sprzedaży tokenów. Ułatwiając tworzenie wartości zarówno dla posiadaczy tokenów, jak i zespołów projektowych, token użytkowy może powrócić dzięki DeFi – i lepiej niż kiedykolwiek.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector