Rok 2020 kończy się wejściem banków do DeFi, startupy DeFi naśladują banki

Reklama Phemex

Pogląd, że Bitcoin pewnego dnia wyrwie kontrolę z branży bankowej i zapewni jednostce suwerenność finansową, krążył po cypherpunkowych forach internetowych wkrótce po wprowadzeniu protokołu w 2009 roku. Następnie lato 2020 roku zapoczątkowało narodziny zdecentralizowanych finansów ( defi), a idea autonomicznej kontroli finansowej nabrała rozpędu, przeskoku i skoku bliżej realizacji. 

Jednak powoli wkrada się do sektora kryptowalut – a defi w szczególności – to tradycyjna branża finansowa, która odmawia upadku bez walki. Zamiast być przerażonym wzrostem i wzrostem popularności najnowszych produktów kryptowalut, tradycyjne finanse (tradfi) przyjęły wiele sztuczek, do których doprowadził Defi. Nawet gdy rynek Defi doświadczył boomu w 2020 roku, w którym wprowadzono na rynek nowe, przełomowe produkty, wskaźniki użytkowników wzrosły, a całkowita wartość zablokowana w (TVL) osiągnął 12,4 mld USD, tradfi poruszał się w podobnym tempie.

Crypto poprawia finanse

W tym samym czasie, gdy firmy fintech przyjmowały produkty narodzone w dziedzinie kryptowalut, firmy kryptowalutowe również udoskonalały niektóre z podstawowych elementów istniejącej branży finansowej.. 

Na przykład wymiana na poziomie instytucjonalnym AAX niedawno wprowadzono plik produkt oszczędnościowy gdzie użytkownicy mogą zarabiać odsetki od postawionych środków bez z góry określonego okresu blokady, jednocześnie naliczając odsetki od ich stawki z każdą mijającą minutą. Przenosząc takie defi-centryczne funkcje obstawiania z powrotem na scentralizowane platformy, giełdy, takie jak AAX, również próbują dopracować niektóre idee defi, podobnie jak branża fintech.

Zamiast handlować w wysoce niestabilnych #cryptocurrency rynek obarczony wysokim ryzykiem, #AAX oszczędności pozwalają na rozbudowę portfela w mniej ryzykownym środowisku.

Rozwijaj swoje #crypto holdingi jako inwestycja długoterminowa przy niewielkim wysiłku, dowiedz się, jak to zrobić tutaj: https://t.co/QBt4Dgn3fh pic.twitter.com/dh31CMFqMM

– AAX (@AAXExchange) 25 października 2020 r

Tymczasem platformy kryptograficzne, takie jak Wirex i Revolut zbiegły się z neobankami, oferując mobilne doświadczenie, które odzwierciedla to drugie. Podczas gdy usługi bankowości cyfrowej, takie jak Monzo nie obsługują kryptowalut, doświadczenie użytkownika jest teraz praktycznie nie do odróżnienia. Ponieważ PayPal dodał opcję dla użytkowników do kupowania i sprzedawania kryptowaluty w swojej aplikacji, trudno jest określić, gdzie kończy się tradfi, a zaczyna krypto. Dalsze zatarcie linii między dwoma sektorami jest Monolit, których karta defi pozwala użytkownikom na samodzielne przechowywanie aktywów przed przekształceniem ich w zwykłe aktywa za naciśnięciem jednego przycisku, do wykorzystania w dowolnym miejscu akceptacji karty Visa.

Crypto: Pionier ze strzałą w plecach?

Ostatnia dekada rozwoju w przestrzeni kryptowalut skutecznie służyła jako poligon doświadczalny dla większej branży finansowej. W ciągu zaledwie pięciu lat od premiery Bitcoin, wszystkie główne aplikacje do płatności mobilnych, które dominują na zachodnim rynku (Apple Pay, CashApp, Samsung Pay) zostały ogłoszone i udostępnione publicznie. Rozwój mobilnych pożyczek opartych na kryptowalutach opartych na blockchain w 2017 roku i trzy lata rozwoju, które upłynęły od tego czasu, dały jeszcze więcej pomysłów rozwijającej się branży fintech, która odmawia przyjęcia aksjomatu, że musi używać łańcucha blokowego, jeśli chce czerpać korzyści. owoce.

Było to świadkiem wzrostu liczby banki pretendentów, takie jak z siedzibą w Danii Księżycowy, która niedawno zebrała 104 miliony dolarów w postaci finansowania zalążkowego dla swojej aplikacji bankowości mobilnej. Pod koniec 2020 r. Nagłe rozprzestrzenianie się konkurencyjnych banków, wyposażonych w mobilne aplikacje bankowe, które nie są powiązane z żadnym konkretnym bankiem, stało się powszechny widok widzieć.  


Nawet jeśli banki konkurencyjne niekoniecznie reprezentują tradycyjny sektor finansowy (w końcu z nim konkurują), działają na podobnych zasadach. Licencje bankowe są wymagane przez te aplikacje w dowolnej jurysdykcji, a ich kontrola i zarządzanie są nadal nadzorowane przez jedną lub więcej zaufanych stron.

Nie jest to jednak tylko gra w banku pretendentów. Weźmy na przykład DBS, największy i najbardziej chwalony bank Singapuru, uruchomienie giełdy kryptowalut z obietnicą dostarczenia doświadczenia w handlu kryptowalutami, usług powierniczych, a także ofert tokenów bezpieczeństwa.

Niezaprzeczalne jest to, że sektor fintech przechodzi własną rewolucję przy braku blockchaina, nawet jeśli niektóre z jego pomysłów były nim inspirowane. Firma europejska Klarna niedawno wzrósł do wyceny na 10,65 mld USD, co czyni ją największą firmą fintechową na kontynencie. I podobnie jak wielu jej konkurentów, już teraz wdraża pomysły, z których większość branży Defi byłaby dumna. Typowa wśród nich jest koncepcja Kup-Teraz-Zapłać-Później (BNPL), w której aplikacje umożliwiają użytkownikom dokonywanie zakupów w zerowych ratach od głównych sprzedawców internetowych, jednocześnie uzyskując zwrot gotówki za terminowe spłaty..

Kiedyś oczekiwano, że defi zniszczy tradycyjną branżę finansową. Teraz, zaledwie kilka miesięcy po jego pojawieniu się na scenie globalnej, coraz trudniej jest odróżnić aplikacje oparte na blockchain od ich odpowiedników spoza łańcucha bloków. Autonomiczna kontrola finansowa to wciąż marzenie dla cypherpunków i krypto-anarchistów. W międzyczasie tradycyjna branża finansowa z przyjemnością bierze od kryptowalut i odwrotnie.

Aby śledzić aktualizacje DeFi w czasie rzeczywistym, sprawdź nasz kanał informacyjny DeFi Tutaj.

PrimeXBT

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector