Yuan kontra renminbi: jaka jest różnica?

Jeszcze dwie dekady temu niewielu zwykłych ludzi wiedziało lub chciało wiedzieć, czym jest chińska waluta. Chiny były dużym eksporterem, więc główni importerzy z reszty świata mieli kontakt z chińską walutą, ale w ciągu ostatniej dekady Chiny stały się supermocarstwem. Teraz każdy ma w swoich domach towary wyprodukowane w Chinach, a wszystkie kraje na świecie prowadzą interesy z Chinami. Tak więc wielu ludzi jest w pewnym sensie zaznajomionych z chińską walutą, zwłaszcza po tym, jak obecny prezydent USA Donald Trump uderzył w Chiny podczas swojej kampanii na rzecz manipulowanie chińską walutą, co sprawia, że ​​towary chińskie są naprawdę konkurencyjne cenowo w stosunku do towarów produkowanych na Zachodzie i jest to do pewnego stopnia prawdą.

Yuan kontra Renminbi: Jaka jest różnica?

Renminbi Vs Yuan

Chińska waluta staje się coraz potężniejszą walutą międzynarodową, ale mimo wszystko ludzie nadal nie potrafią odróżnić Renminbi RMB i Chiński juan CNY lub, jak to jest skracane w Hongkongu, CNH. Krótko mówiąc, nie ma różnicy w wartości między renminbi a juanem. Są odpowiednikiem Funt brytyjski GBP i Sterling £. Chociaż jest to terminologia, istnieje różnica: podczas gdy renminbi jest oficjalną walutą Chin, gdzie działa jako środek wymiany i jest uważany za zwykły pieniądz, juan jest jednostką rozliczeniową systemu gospodarczego i finansowego kraju i jest używany kiedy pieniądze są rozpatrywane w kategoriach ilości.

Yuan kontra Renminbi: Jaka jest różnica?

Renminbi jako pieniądze krajowe

Renminbi to nazwa Chińskiej Republiki Ludowej. Jest uważany za „walutę ludową”. Został wyemitowany przez Ludowy Bank Chin i został wprowadzony przez komunistyczny rząd ChRL po raz pierwszy jako oficjalna waluta w 1949 r. Chociaż, jak wyjaśniono powyżej, renminbi jest po prostu określany jako pieniądz kiedy mówi się o kraju w Chinach. Dobrym przykładem jest sytuacja, w której ludzie odnoszą się do bogatych ludzi, ponieważ mają dużo pieniędzy. Ale mówiąc o określonej kwocie, musisz wyrazić ją w juanach. Więc Renminbi to środek wymiany. Ale w pewnym momencie powinien stracić żywotność. Kiedy pieniądz, reprezentowany przez walutę, nie jest już dłużej opłacalny jako środek wymiany, jego jednostek pieniężnych nie można już dokładnie wycenić. Konsumenci tracą zdolność planowania budżetów i nie ma już sposobu na dokładne zmierzenie podaży i popytu.

Yuan jako jednostka rozliczeniowa i jako pieniądz za granicą

W przeciwieństwie do renminbi, który jest uważany za środek wymiany, rozszerzenie Jednostką rozliczeniową jest juan dla chińskiej waluty. Jednostka rozliczeniowa, zwana także numeraire, to termin księgowy lub ekonomiczny, który reprezentuje jednostkę chińskiej waluty, w której mierzone są ceny. Jednostka rozliczeniowa to wartość bazowa całego indeksu lub rynku waluty. Jednostka rozliczeniowa dla uncji złota o wartości 35 USD była kiedyś dolarami amerykańskimi. Wszystkie / większość innych walut wyrażała swoją wartość w odniesieniu do USD. USD jest nadal jednostką rozliczeniową dla większości towarów, zwłaszcza ropy naftowej, która jest zawsze wyrażana w dolarach amerykańskich. Poniżej znajduje się przykład różnicy między juanem a renminbi, gdy ludzie w Chinach odnoszą się do nich w życiu codziennym.

Yuan kontra Renminbi: Jaka jest różnica?

Przykład:

Klient: Ile pieniędzy / renminbi kosztuje butelka wody?

Właściciel sklepu: Butelka wody kosztuje 3 juany (co odpowiada wartości 50 centów / pensów).

Klient: Widzę, oto pieniądze / renminbi (oferujący banknot 5 juanów)

Właściciel sklepu: Oto zwrot 2 juanów, dziękuję


Chociaż juan ma szersze zastosowanie / odniesienie niż renminbi, ponieważ jest również międzynarodowym środkiem wymiany i jednostką rozliczeniową dla chińskiej gospodarki. Wynika to również przede wszystkim z tego, że obcokrajowcy nie są zbyt przyzwyczajeni do chińskiej waluty, dlatego skracają ją tak, jak zrobiliśmy na początku tego artykułu i używają tylko juana do wszystkiego, ponieważ łatwiej jest mierzyć i porównywać ceny. W Hongkongu juan jest skracany jako CNH, podczas gdy w pozostałych częściach świata jest znany jako CNY. Wraz ze wzrostem wielkości gospodarki chińskiej i ciągłym wzrostem jej udziału w całkowitym globalnym PKB w zadowalającym tempie, chińska waluta staje się jedną z głównych walut międzynarodowych, aw tym przypadku to juan zajmuje główne miejsce..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector