Token2049 – Wywiad z założycielem Lisk, Maxem Kordkiem

Max Kordek, założyciel Lisk opowiada swoją historię o tym, jak ICO pomogło mu jako młodemu przedsiębiorcy uzyskać fundusze w naszym wywiadzie dla Token2049. Obejrzyj wideo, aby dowiedzieć się więcej.

 

Jesteśmy tutaj z Maxem, założycielem Lisk. Dziękuję Ci bardzo za Twój czas!

Nie ma za co!

Jesteśmy na Token2049 i chcemy tylko dowiedzieć się więcej o Lisk. Byliście oczywiście jednym z przełomowych ICO, w którym zebrałeś 6 milionów w 2016 roku i od tamtej pory odnosisz wielkie sukcesy. Oczywiście od tamtej pory było wiele ICO, chcemy tylko poznać Wasze ogólne przemyślenia i poglądy na temat ICO jako mechanizmu finansowania oraz jak postrzegacie rynek rozgrywający się w następnym roku lub dwóch pod względem ICO?

Myślę, że fundusze ICO to niesamowicie świetny pomysł. Wtedy, kiedy to zrobiliśmy, otworzyło nam to wiele możliwości. Studiowałem elektrotechnikę w Niemczech i nie znałem nikogo w tej branży. Nie znałem żadnych VC, nigdy nie mogłem zebrać żadnych pieniędzy, ale zrobiłem to ICO i ludzie mi uwierzyli. To pokazało i nadal pokazuje potencjał ICO. Możesz inwestować w pomysły, w które wierzysz i w osoby, w które wierzysz. Nie musisz mieć dużych rund finansowania, gdybyś tylko podróżował po świecie, aby porozmawiać z inwestorami. Myślę, że to świetny mechanizm demokratyzacji inwestycji.

Myślę, że rzeczy, które mówisz, naprawdę docierają do mnie, zwłaszcza gdy przygotowywaliśmy się do rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której czujesz, że jest to sposób na wsparcie młodych przedsiębiorców pomysłami, którzy nie mają tradycyjnych koneksji. Czy uważasz, że regulacja odgrywa jakąkolwiek rolę w tej przestrzeni dla ICO? Niedawno nastąpił przypływ kapitału i wiesz, z całym szacunkiem, nie każdy pomysł jest tak dobry jak Twój, i nie każdy zespół wykonuje tak ciężko, jak Twój. Co o tym sądzisz? Czy regulacja powinna odgrywać większą rolę w tej przestrzeni?

Jeśli mówimy o samym pomyśle, myślę, że bardzo trudno jest oddzielić dobry pomysł od złego. Myślę, że to bardziej jak eksperyment, ludzie mają taką mentalność, dajmy temu szansę, wypróbujmy to. Jeśli chodzi o przepisy, myślę, że to niezwykle ważne, myślę, że to musi się wydarzyć, ale bardziej w sensie zabezpieczenia inwestorów, aby ludzie nie uciekali z funduszami. Pod koniec dnia uważam, że to, co właściwe, to bardzo lekkie rozporządzenie, nic zbyt ciężkiego, nic zbyt szalonego, abyśmy jako przedsiębiorcy nie doznali kontuzji. Nie powinno się stawiać przed nami muru tylko dlatego, że rząd może obawiać się, że ich obywatele nie zostaną oszukani. Myślę, że powinno to polegać na tym, że osoby, które zbierają pieniądze na ICO, mogą zarejestrować się w oficjalny sposób, ale trzeba to zrobić bardzo szybko i musi zostać przetworzone w ciągu dni, w przeciwnym razie znowu jest to ściana przed przedsiębiorca. Nic więcej, powinni po prostu upewnić się, że osoba wykonująca ICO jest publiczna, jest to osoba znana każdemu, kto się nim opiekuje i nic więcej.

A więc rodzaj podstawowej ochrony dla inwestorów, ale w żaden sposób nie przeszkadza kreatywności i generowaniu świetnych pomysłów i wielkich firm.

Tak, dokładnie. ICO to świetne narzędzie do wypróbowywania rzeczy, jak dobrze wiesz, i to właśnie miałem na początku na myśli, mówiąc o dobrych i złych pomysłach. Ostatecznie nie chodzi tak bardzo o pomysł, chodzi bardziej o wynik, ponieważ pomysły zmieniają się cały czas w trakcie opracowywania pomysłu. Przekonasz się, że to nie działa i to działa, a może pomysł, który na początku nie brzmiał tak dobrze, jak będzie wynik, to nie jest problem. Problem polega na tym, że ktoś bierze pieniądze i wydaje je na fajny samochód, fajny zegarek lub po prostu z nim ucieka.

Wiesz, myślę, że jedna rzecz, która naprawdę działa ze mną w domu, to, w porównaniu z wieloma innymi projektami ICO, po zebraniu pieniędzy bardzo wyraźnie powiedziałeś, że tak naprawdę nie koncentrujesz się na cenie i zwrotach, ale naprawdę skupiłeś się na budowaniu produktu i strategie i budowanie bibliotek oraz chodzenie na konferencje rozwojowe próbujące rekrutować CTO. Jak skupiasz się na wykonaniu? Oczywiście przez ostatnie kilka miesięcy było to bardzo spekulacyjne środowisko, jak pozostać na tej ścieżce? Jaka jest Twoja strategia na przyszłość?

Koncentracja może być jednym ze specjalnych talentów mojego partnera i mnie. Po prostu nie dajemy się wciągnąć w tę pulę monetarną i świat finansów, w którym sprawdzamy CMC co 10 minut i byliśmy bardzo szczęśliwi, jeśli cena pójdzie w górę i super smutna, jeśli cena spadnie. Po prostu czerpiemy z zasady, w której zależy nam tylko na technologii. Stąd się wzięliśmy. Byliśmy wczesnymi użytkownikami Bitcoina i innych blockchainów i czujemy, że cena nie ma znaczenia, zwłaszcza na tym etapie. Jesteśmy tak wcześnie. Jeśli ktoś przyjdzie i powie: „tak, ale chcę zarabiać pieniądze wcześnie”, to tak, trochę pohandluj, ale nie o to chodzi. Chodzi o umożliwienie programistom w przyszłości budowania własnych technologii blockchain. Cena prawdopodobnie będzie wyższa niż obecnie za 5-10 lat i ludzie skorzystają na tym finansowo. Ale dlaczego miałoby to być priorytetem numer jeden? Priorytetem numer jeden powinno być to, że technologia przynosi korzyści ludziom. Na tym właśnie codziennie koncentrujemy się. Kiedy cena rośnie, ludzie wpadają w euforię. Wszystko dzieje się wokół nich tak szybko iw tak dobrym świetle, że często zapominasz o pracy, ale jeśli cena spada, to często jest odwrotnie. Ludzie się boją i myślą, że muszę teraz popracować, aby znowu wzrosnąć. Te pierścienie cenowe są całkiem dobre, jeśli chodzi o skupianie się i wkładanie dużo wysiłku w rozwój, ponieważ jeśli idzie w górę, dostajesz całe to euforyczne uczucie i motywację, które naprawdę sprawiają, że jest to świetna zabawa. Ale jeśli spadnie, to teraz myślisz: „Muszę pracować ciężej niż kiedykolwiek”. Jednym z najbardziej [godnych uwagi] przypadków, przez które przeżyłem, jest dwuletni okres w 2013 roku, w którym wszyscy bardzo ciężko pracowali i w pewnym sensie to mi się po prostu przylgnęło. Ta mentalność ciężkiej pracy i skupienia się – nie patrzeć na cenę, ponieważ i tak spadała codziennie, aw 2017 r. I tak rosła każdego dnia, więc po co na to patrzeć? Nie musisz tego wiedzieć na co dzień.

Ze swojej strategii i ścieżki realizacji jasno wynika, że ​​starasz się uzyskać szybkie i powszechne przyjęcie tego rozwiązania poprzez zachęcenie większej liczby programistów do rozwijania go. Jaki jest Twój barometr sukcesu? Jak mierzysz szybkość adopcji? Czy masz określone cele lub wskaźniki, które próbujesz osiągnąć w przyszłym roku? Jak definiujesz sukces?

Sukces definiuję, kiedy pomagam ludziom. Pomoc można uzyskać na wiele różnych sposobów. Mam narzędzia, które budujemy w Lisk, albo ceny idą w górę, a ktoś w Afryce mógłby wreszcie kupić samochód, ponieważ zainwestował wcześnie w Lisk. Te historie istnieją i wiele z nich słyszałem. To dla mnie sukces i cieszy mnie, gdybym mógł komuś pomóc. Jeśli chodzi o metryki i parametry, wspaniałą rzeczą jest to, że łańcuch bloków jest przejrzysty, więc możesz tam wszystko śledzić. Istnieją świetne statystyki dotyczące samego łańcucha bloków: liczba kont, liczba transakcji dziennie / miesiąc / rok, przyspieszenie nowych kont i tak dalej. Możesz użyć tych statystyk, aby dowiedzieć się, jakie jest Twoje tempo wzrostu, aw zależności od tego, możesz także dowiedzieć się, co działa marketing, a co nie. Na przykład moglibyśmy udać się na konferencję i nagle liczba kont gwałtownie wzrosła lub nagle na giełdach pojawił się większy wolumen. To słaby wskaźnik, ale działa. Kiedy wydawaliśmy, powiedzmy, 200 000 dolarów na reklamy w wyszukiwarce i nic się nie dzieje, po prostu jest więcej osób w naszej witrynie, to chyba nie działa. Oto niektóre statystyki, których możesz użyć do zdefiniowania sukcesu lub przynajmniej sukcesu w przypadku strategii, których ostatecznym celem jest po prostu przynoszenie korzyści lub pomaganie ludziom pod koniec dnia. Sam Lisk postrzegam bardziej jako czynnik umożliwiający, gdzie oprogramowanie po prostu umożliwia programiście zbudowanie niesamowitej aplikacji. Bardziej jestem czynnikiem umożliwiającym osiągnięcie sukcesu. Chcę, aby ludzie odnosili sukcesy, opierając się na tym, co buduję – na platformie Lisk.


Jak myślisz, kiedy pierwsza udana aplikacja będzie dostępna na Lisk? Czy masz na to oczekiwany harmonogram? Myślisz, że to odpowiednik Crypto Kitties, czy coś w tym rodzaju? A może to liczba aplikacji, czy jedna duża, która się rozwija?

Tak, więc podczas dzisiejszej dyskusji panelowej Julian powiedział, że fizycznie nie ma jeszcze prawdziwych aplikacji w branży produkcyjnej, które odniosłyby sukces. Wszystko jest jeszcze dość wcześnie i znajduje się bardziej w fazie eksperymentów. Projekty same się odnajdują. Dopóki nie zobaczymy naprawdę udanej aplikacji używanej w prawdziwym świecie przez ludzi, nie przez dwie osoby, ale przez ogromną liczbę osób. Zanim to się stanie, myślę, że minie kilka lat. Ludzie zawsze mówią o tym, jak szybko rozwija się ta branża i zdecydowanie szybciej niż inne branże, ale pod koniec dnia nadal nie jest tak szybko, jak mogłoby się wydawać. Jeśli spojrzysz wstecz na rok lub dwa, było mniej ICO jako projektów, ale w zasadzie niewiele się zmieniło. Ludzie nadal chodzili wtedy na konferencje, do dziś chodzą i nadal pracują nad tymi projektami. To nie tak, że Ethereum, Lisk czy Bitcoin nagle zmieniły podstawową technologię. To wciąż to samo.

Wydaje się, że więcej osób wchodzi na rynek i zwraca uwagę na rosnące ceny.

Dokładnie. Rozwój nadal zajmuje dużo czasu i pozostaje w tyle za pojawieniem się rynku. Ceny mogą wzrosnąć, ale technologia może rosnąć znacznie wolniej, ponieważ zajmuje to po prostu więcej czasu. Wartość jest czasami budowana wolniej niż cena rośnie. Moim zdaniem cena wraca do realnej wartości technologii. Wracając do pytania, myślę, że pierwsza aplikacja na żywo zostanie wydana pod koniec 2018 lub 2019 roku na tej platformie. Zostaną dopracowane do połowy lub końca 2019 roku, pod względem wrażeń użytkownika i tak dalej. Może w 2020, 2021, 2022 roku będziemy widzieć coraz więcej aplikacji używanych w życiu codziennym. Te aplikacje mogą nie być w pełni zdecentralizowanymi aplikacjami, o których wszyscy mówią. Mogą to być elementy mieszane lub takie, które mogą zawierać elementy łańcucha bloków, co powoduje jego zdecentralizowanie, ale inne elementy mogą nie. Na przykład Crypto Kitties, główna część żyje w Ethereum, ale sama witryna, obrazy i tak dalej są scentralizowane – była to mieszanka. I to się udało. Był to pierwszy krok na Ethereum, który był całkiem udany i nie był w pełni zdecentralizowany.

Jak zauważyłeś, że twoja rola ewoluowała od dwóch lat? Najwyraźniej byliście w kosmosie od dawna, zaczęliście w 2013 roku. Wydaje mi się, że urośliście z 25 do 50 osób, a teraz chcecie dotrzeć do 75 osób. Masz teraz zespoły marketingowe. Jak zmieniła się Twoja rola? Co teraz robisz inaczej niż dwa lata temu?

Fundacja Lisk współpracuje z wieloma różnymi wykonawcami, więc trudno powiedzieć, ile osób faktycznie pracuje nad projektem, ponieważ ludzie dołączają, a ludzie odchodzą, a to dzieje się cały czas dość dynamicznie. Główny wykonawca w Berlinie, Lightcurve, wyrósł z mojego partnera, Olivera, i ze mnie. Znaleźliśmy też głównego wykonawcę, aby wziąć rozwój w swoje ręce. Rozrosło się z dwóch osób do ponad 40 teraz, a gdybym miał tam zdefiniować swoją rolę, zmienił się z faceta od wszystkiego, do zarządzania biurem, do finansów, do HR, do rozwoju i zarządzania, do samego zarządzania. Mam świetny zespół z ludźmi z zakresu HR, zarządzania biurem i finansami, którzy mogą odebrać mi większość zadań w tych dziedzinach. Mamy wielu programistów, więc nie muszę ponownie wchodzić na github i zmieniać tekstu w witrynie ani dostosowywać obrazu, aby wyglądał ładniej. Mamy teraz do tego ludzi. Oddelegowuję te zadania. Jeśli mowa o fundacji, niewiele się zmieniło. Mamy spotkania zarządu, około cztery lub pięć w roku, na których omawiamy wszystkie tematy, które dotyczą samego Liska: projekt, finanse, kwestie prawne itd., Ale tutaj wyraźnie widać, że staliśmy się bardziej kompetentny. Dzięki tej wiedzy możemy lepiej oceniać różne tematy niż dawniej. Kiedyś na każdym spotkaniu uczyliśmy się nowych rzeczy. Teraz staje się to rutyną i możemy robić lepsze postępy. Po prostu wchodzisz do firmy i jej fundacji, a ona rośnie dynamicznie, ale organicznie. Po prostu widzisz, co należy zrobić. Wchodzisz wtedy w tę rolę, która może składać się z dziesięciu ról na początku, ale staje się coraz mniejsza. Czasami, nawet dzisiaj, po prostu odkładam rzeczy lub trochę sprzątam. Myślę, że to dobrze, ponieważ bycie w rękach jest dobre. Po prostu dzieje się to automatycznie.

Jak powiedziałbyś, co Cię najbardziej ekscytuje w 2018 roku, zarówno dla Liska, jak i dla szerszej społeczności blockchain?

Dla społeczności blockchain jest to sieć błyskawicy. Myślę, że potrzebujemy dziś pewnych rozwiązań skalowalności dla Bitcoina, ponieważ osiągnął pojemność. Ludzie traktują to jako mechanizm rozprzestrzeniania FUD, wiesz, co nie jest dobre dla całej branży. Myślę, że powinniśmy współpracować, powinniśmy pracować razem, powinniśmy być szczęśliwi, powinniśmy się bawić każdego dnia i nie atakować się nawzajem na Twitterze. Tak nie powinno być. Dla Lisk to zdecydowanie SDK. Będzie on wdrażany przez lata w różnych krokach, abyśmy mogli zbierać opinie na każdym kroku, abyśmy mogli go dostosować, abyśmy mogli go ulepszyć, mając ostateczny cel, który spodobałby się programistom. Nie mogę się doczekać tych kroków i opinii społeczności, aby zobaczyć, co myślą. Pracowaliśmy już od dwóch lat, aż do tego czasu możemy pracować nad pakietem SDK i gromadzić opinię publiczną. Wcześniej było to po prostu przebywanie w fundacji, to było podstawy. Na przykład tak naprawdę nie mieliśmy żadnych dodatkowych funkcji do tego momentu w rdzeniu, w Lisk Coin, głównym szkielecie zdecentralizowanej sieci. Ale teraz, wraz z wkrótce wydanym Lisk 0.1.0, będzie drastycznie inny. Możemy, bo mamy dobre podstawy, pracować nad nowymi funkcjami. Ekscytujące rzeczy. Naprawdę interesujące tematy z punktu widzenia kryptografii, użyteczności, doświadczenia użytkownika, a także oczywiście z punktu widzenia programistów, aby bawić się technologią blockchain, ponieważ ułatwiliśmy im to.

Dziękuję bardzo Max, naprawdę doceniam, że poświęciłeś czas na podzielenie się swoimi przemyśleniami na temat podróży Liska.

Dziękuję również za tę możliwość!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector