Ilu inwestorów HODL post-ICO? Rzut oka na przechowywanie tokenów

Jedną z pięknych rzeczy w Ethereum jest to, że każda pojedyncza transakcja zachodząca na jego łańcuchu blokowym jest otwarta na świat. Z punktu widzenia danych oznacza to, że istnieje wiele interesujących analiz, które możemy wykonać, oraz wnikliwe wskaźniki, które możemy obliczyć na podstawie tych transakcji.

W szczególności jednym z obszarów, którym jeszcze nie poświęcono wiele uwagi, jest retencja tokenów – to znaczy, jaki% portfeli trzyma swoje tokeny przez pewien czas. Biorąc pod uwagę popularność „HODL”, jest dość zaskakujące, że nie widzieliśmy jeszcze wielu twardych wskaźników dotyczących przechowywania tokenów (chociaż Dhruve Bansal sprawdził się świetna analiza na temat „Fal HODL” Bitcoina). W końcu dane transakcyjne tokenów ERC20 są łatwo dostępne do zbadania.

Radzenie sobie z danymi Ethereum nie jest dokładnie plug-and-play, ale w CoinFi przyjmujemy te transakcje jako część naszej hurtowni danych, umożliwiając łatwy dostęp i analizę. Zanim jednak zagłębimy się w dane, przyjrzyjmy się, jak definiujemy przechowywanie.

Jak definiujemy przechowywanie tokenów?

Obszar retencji był szeroko badany w przestrzeni aplikacji mobilnych. Istnieje kilka sposobów mierzenia utrzymania użytkowników, które możemy wykorzystać, jeśli chodzi o tokeny, a zwłaszcza ICO. Amplitude ma świetną literaturę jeśli interesuje Cię sposób mierzenia utrzymania użytkowników w przestrzeni aplikacji mobilnych.

W naszym celu wprowadźmy najprostszą definicję zatrzymywania użytkowników do świata tokenów: retencja N-dniowa.

N-dniowa retencja aplikacji mówi: jaki% użytkowników jest nadal aktywnych N dni po pierwszej instalacji aplikacji?

W świecie tokenów możemy sformułować analogiczną definicję dla uczestników ICO: Jaki% uczestników ICO (portfeli) nadal trzyma swoje tokeny N dni po tym, jak tokeny zostały rozdane i odblokowane?

Od razu zaznaczę, że są pewne oczywiste problemy z tą definicją:

  1. Portfele nie są 1: 1 z ludźmi. Ludzie mogą mieć wiele portfeli. W rzeczywistości wiele osób może korzystać z tego samego portfela (np. W pulach ICO).
  2. Przechwytujemy tylko transakcje łańcuchowe, co oznacza, że ​​żadne transakcje dokonywane na scentralizowanych giełdach nie są rejestrowane zgodnie z powyższą definicją. Dobra wiadomość jest taka, że ​​w ICO pierwsze transakcje (dystrybucja tokenów) odbywają się w łańcuchu bloków. Zła wiadomość jest taka, że ​​transakcja z osobistego portfela na portfel giełdowy niekoniecznie oznacza, że ​​właściciel portfela faktycznie sprzedał tokeny.

Jest jeszcze kilka problemów do rozważenia, ale mając na uwadze te zastrzeżenia, zagłębmy się w dane, patrząc najpierw na retencję N-dniową CoinFi.

Rzut oka na sposób przechowywania tokenów CoinFi

Przetwarzając dane transakcyjne ERC20 z łańcucha blokowego Ethereum, oto wskaźnik retencji, który obserwujemy dla CoinFi w pierwszych czterech tygodniach po odblokowaniu tokena COFI:

Token Retention-1

Jak widać, wykres ma podobny kształt odwróconego kija hokejowego, co wykresy utrzymania użytkowników. Największy spadek retencji ma miejsce w ciągu pierwszych kilku dni, a następnie szybko tworzy plateau. Podczas gdy wykresy utrzymania użytkowników często spadają do poziomu około 20-25% już po trzech dniach, wskaźnik retencji tokena COFI wynosi ~ 70% nawet po czterech tygodniach.

Najprostszym wyjaśnieniem tego, że przechowywanie tokenów jest o wiele wyższe niż przechowywanie aplikacji, jest prawdopodobnie to, że wymaga tego retencja użytkowników czynność po stronie użytkownika (korzystanie z aplikacji), podczas gdy wymagane jest przechowywanie tokenu bezczynność (nigdzie nie wysyłasz swoich tokenów).

Ale porównanie utrzymania użytkowników z zatrzymaniem tokenów jest zasadniczo porównaniem jabłek z pomarańczami. W dalszej części tego posta wrócimy do bardziej znaczących testów porównawczych.

Inną koncepcją, którą możemy zapożyczyć z utrzymania użytkowników, jest kohorty. Zasadniczo chcielibyśmy podzielić nasze portfele na znaczące segmenty. W przypadku CoinFi mieliśmy dwa dość odrębne segmenty otrzymujące tokeny COFI: inwestorów i otrzymujących zrzuty lotnicze.

Porównajmy współczynniki retencji między tymi dwiema grupami:

Przechowywanie tokenu-2

Inwestorzy i odbiorcy airdrop ustabilizowali się na poziomie około 65-70% wskaźnika retencji po ~ 60 dniach, ale wydaje się, że inwestorzy przenieśli swoje tokeny szybciej. Zauważ, że może to być również spowodowane tym, że pule inwestycyjne (reprezentowane przez jeden portfel) ponownie rozprowadzają tokeny do uczestników w puli. Ponownie, tak naprawdę nie wiemy, czy tokeny zostały ostatecznie sprzedane za inne kryptowaluty, czy nie.

Porównanie współczynników retencji tokenów

Ale czy wskaźnik retencji wynosi 65-70% wysoki lub niski?

Porównajmy wykres retencji CoinFi z kilkoma innymi ICO, w których dystrybucja tokenów miała miejsce mniej więcej w tym samym czasie: SelfKey (KEY), Bee (BEE) i Insights Network (INSTAR).

Przechowywanie tokenu-3

15 dni po odblokowaniu tokena współczynniki retencji wahają się od ~ 45% do ~ 83%. To rozpiętość prawie 40 punktów, pokazująca, że ​​różne ICO i tokeny mają bardzo różne cechy retencji.

Co ciekawe, krzywe retencji SelfKey i CoinFi są prawie identyczne przez pierwsze 16 dni.

Wysoki wskaźnik retencji pszczół jest imponujący, ale można to wytłumaczyć dwoma ważnymi czynnikami. Po pierwsze, ich indywidualny limit był bardzo niski (0,2 – 0,4 ETH), co oznacza, że ​​mniej osób może być zainteresowanych ich inwestycją. Po drugie, odblokowanie tokenów BEE zajęło około 30 dni. Po tak długim czasie uczestnicy ICO mogli nawet całkowicie zapomnieć o tokenach! Jak wspomniano powyżej, brak aktywności prowadzi do wysokiego stopnia zatrzymywania tokenów. Oczywiście jest również w pełni możliwe, że wielu uczestników Bee ICO to po prostu HODLerzy ze wskaźnikiem retencji powyżej normy.

Ten skok, który widzisz w Insights Network, wynika z rozszerzenia zrzut zdarzyło się to 16 marca 2018 r. członkom społeczności. W praktyce oznaczało to, że wielu inwestorów, którzy przeniosło / sprzedało swoje tokeny, było ponownie HODL-ami, gdy nastąpił zrzut.

Wreszcie, czy to źle, że Bluzelle ma najniższy wskaźnik retencji? Cóż, Bluzelle faktycznie miał najwyższy zwrot z tych tokenów, kiedy trafił na giełdy. Być może więc związek przyczynowy jest odwrócony: wysoka cena na giełdach może skłonić ludzi do sprzedaży swoich tokenów – ponieważ mogą wtedy zablokować zysk. Nie wyciągniemy żadnych mocnych wniosków z samej tej analizy, ale w późniejszym poście zbadamy związek między wskaźnikami retencji tokenów a ceną tokenów.

Wskaźniki dotyczące retencji tokenów już wkrótce na platformie CoinFi

Wskaźniki retencji będą wkrótce dostępne na platformie CoinFi. Uważamy, że takie wskaźniki pomogą kryptowalutom lepiej zrozumieć kryptowaluty notowane na CoinFi oraz w jakim stopniu pierwsi inwestorzy HODLują swoje tokeny.

Dla jakiego tokenu chcesz zobaczyć wskaźniki utrzymania? Daj nam znać w komentarzach poniżej lub tweetując do nas!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me