Zilliqa – dogłębny przegląd kryptowalut

Tak innowacyjne i pomysłowe jak większość projektów kryptowalut, nadal istnieje jedno główne wyzwanie, z którym większość z nich boryka się, a mianowicie skalowalność. Jest to problem, na który cierpią obecnie najbardziej złożone i duże platformy kryptograficzne.

Skalowalność można zdefiniować jako zdolność sieci do przetwarzania transakcji we wstępnie zdefiniowanym (lub krótszym) okresie. Dwa najbardziej oczywiste przykłady to Bitcoin i Ethereum. W przypadku Bitcoina ogromna liczba transakcji, które muszą zostać przetworzone, wzrosła tak bardzo, że sieć po prostu osiągnęła swoje granice. W związku z tym Bitcoin ma jeden z najwolniejszych i najdroższych wskaźników transakcji w jakimkolwiek projekcie kryptograficznym.

Chociaż przypadek Ethereum jest nieco inny, wyniki są prawie takie same, a problem staje się bardziej niż oczywisty, gdy cały ekosystem zatrzymał się na prawie tydzień, kiedy szał CryptoKitties rozpoczął się pod koniec grudnia 2017 r. Krótko mówiąc, Problem wynika z faktu, że wraz z rozwojem sieci osiągnięcie konsensusu staje się coraz trudniejsze.

Istnieje jednak jedna platforma kryptograficzna, która została zaprojektowana od podstaw, aby uwzględnić ten problem i faktycznie go naprawić w bardzo pomysłowy sposób. Ten projekt nosi nazwę Zilliqa (ZIL).

Co to jest Zilliqa?

Zilliqa to ambitny projekt kryptowaluty nowej ery, który opiera się na shardingu, a także na technologii umożliwiającej skalowanie łańcucha bloków w liniowy, nieograniczony i wydajny sposób w miarę wzrostu ekosystemu. Teoretycznie Zilliqa nie ma ograniczeń co do liczby transakcji, które może przetworzyć na sekundę.

Prawdopodobnie najbardziej imponujące w Zilliqa jest to, że potrafi przetwarzać dziesiątki tysięcy transakcji na sekundę (podobnie jak wszystkie tradycyjne rozwiązania do płatności cyfrowych), a jednocześnie jest w stanie uruchamiać inteligentne kontrakty w podzielonej na fragmenty sieci.

W jaki sposób Zilliqa faktycznie rozwiązuje problem skalowalności?

Aby naprawić skalowalność, większość projektów blockchain zwiększa rozmiar bloku. Pozwala to na potwierdzenie większej liczby transakcji w każdej rundzie konsensusu. Innym rozwiązaniem jest przeniesienie informacji z łańcucha bloków. Środki te, choć skuteczne na krótką metę, nie mogą rozwiązać problemu skalowalności.

Z drugiej strony rozwiązanie Zilliqa rozwiązuje problem skalowalności, umożliwiając przeprojektowanie całej architektury łańcucha bloków. Oznacza to, że rozmiar sieci i prędkość sieci nie są bezpośrednio lub odwrotnie powiązane.

Udostępnianie Zilliqa, DS Epoch i DS Committee

Można o tym łatwo pomyśleć, że blockchain Zilliqa przebudowuje swoją architekturę od zera. Platforma korzysta z hybrydowego protokołu konsensusu, który zwiększa przepustowość o każde dodatkowe 600 węzłów.

Dlatego jedną z wyróżniających cech Zilliqa jest fakt, że jest skalowalny liniowo, co oznacza, że ​​wraz ze wzrostem liczby węzłów w sieci przepustowość rośnie niemal liniowo.


Zilliqa korzysta również z unikalnej funkcji opartej na koncepcji shardingu. Sharding można zdefiniować jako proces, w którym sieć jest podzielona na mniejsze grupy konsensusu zwane shardami. Każdy fragment może przetwarzać transakcje równolegle, umożliwiając ostatecznie przetwarzanie większej liczby transakcji. Aby dać ci wyobrażenie o tym, jak skuteczna jest ta technologia, na początku swojego Testnetu, Zilliqa odnotował przepustowość 250 razy wyższą niż Ethereum.

Każdy fragment tworzy mikroblok ze wszystkimi transakcjami, które przetwarza. Zespół Zilliqa nazwał koniec równoległego okresu przetwarzania Epoki DS. DS Epoch oznacza, że ​​mikrobloki są łączone, aby utworzyć pełny blok, który jest jednocześnie dodawany do łańcucha bloków.

Kolejną koncepcją, którą warto omówić, jest komisja DS. Według zespołu Zilliqa, DS Epoch posiada Komitet DS. Komitet DS to mała grupa losowo wybranych węzłów, które zarządzają wszystkimi innymi fragmentami – zasadniczo decyduje, które transakcje zostaną przypisane do których fragmentów.

Mechanizm konsensusu Zilliqa

Jedną z najważniejszych cech Zilliqa jest mechanizm konsensusu. Wykorzystuje mechanizm Proof of Work, który koncentruje się tylko na ustalaniu tożsamości górniczych. Co najciekawsze, Zilliqa nie opiera się na tradycyjnym protokole konsensusu. Zamiast tego wykorzystuje protokół konsensusu bizantyjskiej odporności na awarie (pBFT), aby umożliwić bardziej wydajne zarządzanie wymaganiami dotyczącymi pamięci masowej. Aby maksymalnie uprościć koncepcję, ten protokół konsensusu sprawia, że ​​cała historia transakcji nie musi być zapisywana na blockchain, co przekłada się na bardziej efektywne zarządzanie i wymagania dotyczące przechowywania.

Specjalny język programowania Zilliqa

Fakt, że Zilliqa stworzył również własny język programowania, nie powinien być zaskoczeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak innowacyjna jest platforma. Specjalny język programowania o nazwie Scilla ma możliwość oddzielenia stanu i funkcji inteligentnych kontraktów, dzięki czemu programowanie funkcjonalne jest bezpieczniejsze i bardziej znormalizowane.

Wadą tego konkretnego języka programowania jest fakt, że nie jest on kompletny w języku Turing. Dlatego nie można go używać do tworzenia aplikacji, zwłaszcza aplikacji, które wymagają instrukcji warunkowych i różnego rodzaju pętli.

Token ZIL

Jak można się spodziewać, Zilliqa ma również swój własny token o nazwie ZIL. Token ZIL ma ten sam cel, co większość tokenów: jest używany do zachęcania do wydobywania, jako sposób uiszczania opłat transakcyjnych, a także może być używany jako gaz do realizacji kontraktów. ZIL to token ERC-20, nadal działający na łańcuchu blokowym Ethereum.

ZIL można kupować, sprzedawać i handlować na wielu giełdach, takich jak Binance, Upbit, Bithumb, KuCoin i Huobi.pro. Oczywiście po uruchomieniu sieci głównej Zilliqa token zostanie wymieniony na natywne tokeny Zilliqa.

Testnet i Mainnet

Zilliqa niedawno uruchomiła swój Testnet 2.0 i wprowadziła wiele ulepszeń. Zespół pracował nad poprawą stabilności infrastruktury i oferowaniem lepszej obsługi inteligentnych kontraktów. Ponadto użytkownicy mogą teraz korzystać z portfela Scilla, który pozwoli im wdrażać własne inteligentne kontrakty w sieci testowej.

#Zilliqa Testnet v2.0 – Codename: D24 jest tutaj. Możesz przeczytać szczegółowy opis na naszym blogu tutaj https://t.co/QoD6WEieCF

– Zilliqa (@zilliqa) 30 czerwca 2018 r

Mimo że uruchomienie Mainnet zaplanowano na drugi, a następnie trzeci kwartał 2018 r., Zespół odłożył uruchomienie, aby zapewnić dostawę wysokiej jakości produktu. Zespół obecnie ciężko pracuje nad uruchomieniem Mainnet, które nastąpi pod koniec roku lub w styczniu 2019 roku.

Po uruchomieniu Mainnet jest duża szansa, że ​​Zilliqa stanie się jeszcze większa niż jest.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector