Strategia trójkątów i klinów

Omówiliśmy większość ważnych technicznych formacji wykresów w naszej sekcji strategii. Jednak nadal istnieją pewne strategie. „Trójkąty” i „Kliny” to dwa z 10 najważniejszych formacji wykresów. W tym artykule wyjaśnimy, jak nimi handlować. To prawda, że ​​są to różne wzorce, ale są one bardzo podobne, więc nauczymy ich obu w jednym artykule.

Poza wyjątkowymi okazjami, które są bardzo rzadkie, wszyscy wiemy, że cena nie rośnie ani nie spada w linii prostej. Zamiast tego tworzy trendy po różnych typach fal, jak wyjaśniliśmy w „Strategii fal Elliota”. W trendzie wzrostowym pierwsza noga idzie w górę, a następnie konsoliduje się przed rozpoczęciem drugiej i odwrotnie w przypadku trendu spadkowego.

W okresie konsolidacji cena tworzy trójkąt lub klin. Aby mieć lepszy widok, należy zmienić wykresy na mniejsze ramy czasowe.

Jeśli handlujesz wykresami 1-godzinnymi, kiedy zaczyna się konsolidacja, zmień wykresy na 5- lub 15-minutowe i narysuj linię trendu łączącą szczyty i kolejną łączącą dna przedziału cenowego podczas tej konsolidacji. Jak nazwa wskazuje, trójkąt tworzy się, gdy górna i dolna linia trendu kończą się w jednym punkcie, ograniczając cenę pomiędzy nimi. Na klinie cena wybija się w dowolnym kierunku, zanim spotkają się dwie linie trendu. Na poniższych zdjęciach widać formowany trójkąt i klin.

Wznoszący się klin

Asymetryczny rosnący klin

Zstępujący trójkąt

Możesz zacząć handlować klinem lub trójkątem podczas jego formowania. Jak widać na pierwszym zdjęciu, górna i dolna linia zapewniają odpowiednio opór i wsparcie.

Możesz narysować linię oporu, gdy cena utworzy dwa szczyty, i możesz narysować linię wsparcia, gdy cena utworzy dwa dołki. Drugi dołek powinien być wyższy niż pierwszy, aby można go było uznać za klin lub trójkąt. Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem handlu klinem lub trójkątem jest handel między tymi dwoma liniami. Zasadniczo sprzedajesz na górnej linii ze stopem powyżej oporu i kupujesz na dolnej linii ze stopem poniżej wsparcia.

Ta strategia działa najlepiej na większych wykresach ram czasowych, takich jak wykresy dzienne lub 4-godzinne, ponieważ między wierszami jest więcej miejsca. W ten sposób cel zysku może być większy, a stosunek zysku do ryzyka również wyższy. Jeśli handlujesz mniejszymi wykresami czasowymi, powinieneś wybrać brokera z małymi spreadami i szybką realizacją.

To jeden ze sposobów wykorzystania tych formacji wykresów, ale kliny i trójkąty są najbardziej znane ze wskazywania wyprysków. Aby przewidzieć, w jaki sposób nastąpi wybicie, powinniśmy znać typy tych formacji wykresu. Istnieją trzy rodzaje klinów i trójkątów: rosnący klin / trójkąt, opadający klin / trójkąt i symetryczny klin / trójkąt.


Wznoszący klin / trójkąt

Na pierwszym wykresie poniżej widać rosnący / opadający klin formujący się po trendzie wzrostowym. Oznacza to, że sprzedawcy dopasowują się do kupujących, zawężając cenę do wąskiego przedziału, więc odwrotność może być blisko. Po przełamaniu w dół, widzimy, że dolna linia, która działała jako wsparcie, zmienia się teraz w opór. Niektórzy handlowcy sprzedają, gdy cena przebije dolną linię, a niektórzy umieszczają stop sprzedaży tuż poniżej tej linii. Ale wszyscy wiemy, że na rynku Forex nic nie działa dokładnie na pipsa, a fałszywe wybuchy (fake-out) nie są rzadkością. Wolę poczekać, aż cena wyraźnie zamknie się poniżej dolnej linii i spróbować sprzedać z korektą. W ten sposób minimalizujesz ryzyko i maksymalizujesz docelowy zysk. Ta sama logika dotyczy trójkątów.

Cena tworzy rosnący klin

Cena przełamuje górną linię, która zamienia się w opór

Opadający klin / trójkąt

Zstępujące kliny i trójkąty są przeciwieństwem wznoszących się i stają się ważne po trendzie spadkowym. Więc zamiast sprzedawać po przełamaniu dolnej linii, kupujesz po ustąpieniu górnej linii. Kiedy handlujesz tymi wzorami, cel zysku, do którego dążysz, powinien być tak duży, jak odstęp między pierwszą górą a pierwszym dołem zakresu, jak pokazano na drugim wykresie poniżej. Powodem, dla którego mówię pierwszą górę i pierwszy dół, jest to, że są sytuacje, w których żadna z dwóch linii klina nie jest pozioma, jak wznosząca się powyżej.

Klin opadający jest formowany po trendzie spadkowym

Po przerwie na górę tarcza jest tak duża, jak przestrzeń między pierwszą górą a pierwszym dnem.

Symetryczny klin / trójkąt

W trójkącie symetrycznym możesz handlować między dwiema liniami i po wybiciu

Podczas tych formacji byki i niedźwiedzie toczą zaciekłą walkę, aż jedna ze stron w końcu się poddaje. Nie ma znaczenia, czy konsolidacja ta nastąpi po trendzie wzrostowym czy spadkowym. Kiedy korzystasz z rosnących i opadających wykresów klinowych lub trójkątnych do handlu, wiesz, w którą stronę pójdzie cena po wybiciu, ale symetryczne kliny i trójkąty nie dają ci wyraźnego kierunku. Nie oznacza to jednak, że nie możesz nimi handlować; możesz nimi handlować w taki sam sposób, jak handlujesz rosnącymi i opadającymi klinami / trójkątami. Kupujesz i sprzedajesz, podczas gdy cena odbija się wewnątrz dwóch linii trójkąta. I oczywiście możesz handlować wybiciem w dowolną stronę, umieszczając zlecenie stop buy lub stop sell powyżej i poniżej trójkąta.

Osobiście mam ochotę otworzyć transakcję po zerwaniu ceny i ponownym przetestowaniu jednej z linii.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector