Świecznik – strategie handlowe na rynku Forex

Wykresy świecowe to najpopularniejsze typy wykresów używane przez handlowców detalicznych i inwestorów. Istnieje wiele innych typów wykresów, takich jak wykresy liniowe, wykresy słupkowe itp., Ale nie opowiadają one historii przeszłych działań cenowych, jak to robią wzorce świecowe. Gdy aktywny handel opiera się wyłącznie na analizie technicznej, prognozowanie przyszłych działań cenowych jest zakorzenione w tym, jak cena zachowywała się w przeszłości.

Analiza świecowa jest bardzo przydatną formą analizy technicznej. Działa prawie doskonale w okresach niestabilności, ale działa również odpowiednio w mniej niestabilnych czasach. Podsumowując, świeczniki, a także handel świecami, działają dość dobrze w izolacji lub w połączeniu z jednym lub dwoma innymi wskaźnikami.

Świeczniki reprezentują wahania cen przez określony czas. Czas trwania może wynosić zaledwie jedną minutę lub nawet tydzień lub miesiąc. Korpus świecy to różnica cenowa między godziną otwarcia a zamknięcia. Dwie pionowe linie po każdej stronie, zwane cieniami lub knotami, wyświetlają najwyższy i najniższy punkt ceny w tym okresie.

Zielona świeca na poniższym obrazku to bycza świeca, w której punkt zamknięcia jest wyższy niż otwarcie. Czerwona świeca to świeca niedźwiedzia, wskazująca, że ​​cena na zamknięciu była niższa niż na otwarciu. Kolory ciała nie mają znaczenia, możesz je ustawić według osobistych preferencji.

coloured-candlestick.png

W handlu świecami zielona świeca jest bycza, a czerwona świeca niedźwiedzi. 

Teraz, gdy wyjaśniliśmy już, czym jest świeca, zobaczmy różne kształty, jakie może przybierać świecznik.

Handel świecznikami: popularne wzorce wykresów

Handlowcy przeprowadzają analizy techniczne, aby tworzyć pomysły i strategie realizacji przyszłych transakcji. Formacje świecowe są bardzo przydatnym narzędziem do wskazywania możliwości wejść i wyjść. Ich kształty bardzo wyraźnie pokazują, co się dzieje z ceną. Przyjrzyjmy się niektórym z najpopularniejszych i łatwych do rozpoznania wzorców w handlu świecami.

Dojis: W doji cena otwiera się i zamyka prawie na tym samym poziomie po obrocie po obu stronach. Kupujący i sprzedający starają się podnosić cenę coraz wyżej i niżej, ale ostatecznie cena kończy się w punkcie początkowym. Oznacza to, że siły są takie same z obu kierunków. Po trendzie wzrostowym, w którym kupujący mieli przewagę, znak doji oznacza, że ​​sprzedający wrócili do biznesu. Oznacza to, że niedługo nastąpi odwrócenie lub przynajmniej wycofanie. Odwrotna sytuacja dotyczy trendu spadkowego.

doji.png

Po lewej – typowy świecznik doji

Po prawej – odwrócenie wskazywane przez świecę doji.

Piny / Piny odwrotne: W świeczniku pinowym cena znajduje się poniżej poziomu otwarcia i kończy się na tym samym poziomie do czasu zamknięcia okresu. Oznacza to, że kupujący są zgodni z przekonaniem sprzedających. W trendzie spadkowym oznacza to, że niedźwiedzie tracą parę, dlatego może nastąpić odwrócenie. W trendzie wzrostowym szpilka wskazuje, że sprzedający próbowali obniżyć cenę, ale kupujący mieli przewagę liczebną. To potwierdzenie kontynuacji trendu, a pozycje długie mają znacznie lepsze szanse niż szorty.

pin reversal.png


W trendzie spadkowym świeca pinowa zwykle wskazuje na odwrócenie.

pins.png

W trendzie wzrostowym, pinowe świece zwykle wskazują na kontynuację trendu.

Odwrotne kołki są takie same jak kołki, ale działają w przeciwnym kierunku. Świeca się otwiera, byki próbują, a następnie niedźwiedzie szarżują, aby przywrócić cenę do poziomu otwarcia. W trendzie wzrostowym oznacza to rozpoczęcie trendu spadkowego – w trendzie spadkowym pin odwrócenia wskazuje na kontynuację trendu.

inv pin reversal.png

W trendzie wzrostowym, odwrócone świece pinowe zwykle wskazują na początek trendu spadkowego.

Młotki / młotki odwrotne: W handlu świecznikami młotki są zasadniczo takie same jak szpilki i szpilki odwrotne, ale z silniejszym pędem. W przypadku gwałtownego trendu spadkowego cena otwiera się i handluje poniżej poziomu, zanim zamknie się powyżej poziomu otwarcia. Oznacza to, że kupujący bardziej niż dopasowali się do sprzedających.

Rozmiar cienia może się różnić. Niektórzy twierdzą, że powinien być co najmniej dwa razy większy od ciała, ale jedno jest pewne; im większy cień / knot, tym większe i silniejsze odwrócenie. Dotyczy to również szpilek. W trendzie wzrostowym młotek jest oznaką kontynuacji trendu. Młotki odwrotne są odwrotne, tak samo jak szpilki odwrotne. Wskazują na zmianę trendu w trendzie wzrostowym i kontynuację trendu w trendzie spadkowym.

hammer.png

Młotki wskazują na odwrócenie trendu.

rev hammer.png

Odwrócony młotek w trendzie wzrostowym wskazuje na odwrócenie trendu.

Gwiazda poranna / wieczorna: Gwiazdy poranne i wieczorne mogą oznaczać tylko jedno w handlu świecznikami – odwrócenie. Gwiazda poranna obejmuje trzy świece, świecę niedźwiedzia, świecę neutralną i świecę byczą. Formacja oznacza, że ​​cena wzrośnie, stąd nazwa „gwiazda poranna”. Gwiazdy wieczorne składają się z byczej świecy, niezdecydowanej i niedźwiedziej świecy. Wskazują na nadchodzący spadek cen. Pomiędzy trzema świecami powinny występować luki, które mogą wystąpić tylko na wykresach dziennych lub tygodniowych, ale nie zawsze tak jest.

rano wieczór star.png

Gwiazdy wieczorne i poranne zawsze wskazują na odwrócenie.

Niedźwiedzie / Byczy Zniewolenie: Pochłonięcie niedźwiedzi to znacznie większa świeca niedźwiedzia niż poprzednia świeca byka. Nowa świeca otacza korpus poprzedniej świecy. W tej formacji trend nie ma znaczenia, ponieważ wskazuje na spadek niezależnie od trendu. Odwrotnie dla byczej świecy pochłaniającej.

engulfing bearish.png

Odwrócenie objęcia niedźwiedzi – upadki następują po każdej świecy objęcia niedźwiedzia.

bull egulf.png

Byczy objęcie odwrócenie i kontynuacja – po byczej formacji objęcia następują wzrosty ceny.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector