Początek Crypto End? Zebpay staje się pierwszą ofiarą zakazu RBI, zamykając swoją działalność

Minęło prawie 6 miesięcy, odkąd RBI nałożyło zakaz firmom zajmującym się kryptowalutami korzystającymi z kanałów fiducjarnych i bankowych. Odkąd giełdy i biznes zmodyfikowały swoje modele biznesowe głównie do modelu peer to peer i pozostały w niewspierającym otoczeniu regulacyjnym. Takie przeżycie wyglądało na ciężkie, a teraz mamy pierwszą ofiarę, która padła ofiarą tego zakazu. Zebpay, jedna z największych giełd kryptowalut w Indiach, ogłosiła zamknięcie wszystkich usług wymiany w piątek.

Zebpay – silny gracz, który „umiera” śmiercią regulacyjną

Ponieważ kryptowaluty stały się modnym hasłem na całym świecie, Indianie również się zainteresowali, a obywatele zaczęli szukać miejsc do kupowania kryptowalut. Korzystając z tej rosnącej ciekawości, Zebpay pomyślał o zrobieniu pierwszego kroku. Uruchomiony w 2015 roku Zebpay zaczął handlować usługą opartą wyłącznie na aplikacjach, która szybko stała się jedną z najczęściej pobieranych aplikacji portfela bitcoin i giełdy w Indiach. Dzięki modelowi Poznaj swojego klienta (KYC) Zebpay pobrał pół miliona pobrań na Androida – najpopularniejszej platformie smartfonów w kraju – w połowie 2017 r. I szybko podwoił się, osiągając milion pobrań aplikacji podczas pokazu niedźwiedzi w 2017 r. W październiku. Firma prognozowała, że ​​w tym czasie do platformy będzie dołączać co miesiąc pół miliona nowych użytkowników, w porównaniu z 200 000 nowych użytkowników już dołączających do platformy..

Chociaż wszystko wyglądało świetnie na giełdzie, Bank Rezerw Indii, 6 kwietnia, RBI wydał okólnik DBR.No.BP.BC.104 /08.13.102/2017-18, zakazując wszystkim bankom i instytucjom finansowym pozostającym pod jego kontrolą świadczenie usług firmom kryptowalutowym. W tym okólniku określono 3-miesięczny termin, w którym firmy kryptograficzne i banki muszą się dostosować. Gdy zbliżał się termin płatności, w lipcu tego roku Zebpay ostrzegł swoich klientów w tym tygodniu, że ich „wypłaty rupii mogą zostać wstrzymane”, powołując się na zamówienie RBI. Giełda napisała:

„Jeśli konta bankowe Zebpay zostaną zakłócone, wpłaty i wypłaty w rupiach staną się niemożliwe… [Jednak] depozyty i wypłaty kryptowalut są kontynuowane jak zwykle. Okólnik RBI rozmawia tylko z bankami i innymi podmiotami podlegającymi regulacjom na temat zamykania rachunków. Nie ma to wpływu na BTC i inne kryptowaluty ”.

Po uruchomieniu usługi handlu kryptowalutami w kwietniu Zebpay nadal ogłosił, że „będzie nadal oferować handel kryptowalutami”.

Wymiana również się wyjaśniła,

„Naszym obecnym zamiarem jest zezwolenie na handel parami krypto-INR nawet po zamknięciu naszych kont bankowych”. Niemniej jednak ostrzegł: „nie jesteśmy w stanie pojąć wszystkich konsekwencji zamknięcia konta bankowego [zamknięcia] i dlatego nie możemy zagwarantować, że będziemy kontynuować handel parami krypto-INR w nieskończoność”.

Ponieważ wszyscy czekali na decyzję, wydaje się, że Zebpay wymknął się spod kontroli i musi ulec paraliżowi politycznemu kryptowaluty. W ogłoszeniu o zamknięciu, powiedział Zebpay,

„Ograniczenie rachunków bankowych sparaliżowało naszą i naszych klientów zdolność do prowadzenia znaczących transakcji biznesowych. W tym momencie nie jesteśmy w stanie znaleźć rozsądnego sposobu prowadzenia działalności związanej z wymianą kryptowalut ”

Zatrzymujemy naszą wymianę. Dziś o godzinie 16:00 anulujemy niezrealizowane zamówienia & wpłać swoje monety do portfela Zebpay. Żadne nowe zamówienia nie będą przyjmowane. Portfel Zebpay będzie działał nawet po zatrzymaniu wymiany.

: https://t.co/W8ygzPIYz1 pic.twitter.com/tPWCnyu7Yu

– zebpay (@zebpay) 28 września 2018 r


Przeczytaj także: Łamanie: Indyjski Sąd Najwyższy przesuwa petycję w sprawie „RBI Crypto Ban” do 11 września

Osie czasu walki kryptograficznej RBI – Długa bitwa czeka na decyzję

Kwestia tego zakazu kryptowalut znajdowała się w sądzie Apex w Indiach i nadal oczekuje na dyskusję. Bitwa trwała rok, ale wciąż czeka na decyzję. Poniżej przedstawiono harmonogram i wydarzenia bitwy między krajowym regulatorem a firmami kryptograficznymi (dostępne w indyjskich mediach głównego nurtu Financial Express)

Oto, co wydarzyło się do tej pory:

 • Po październiku ubiegłego roku, Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta, zaczął zyskiwać na wartości. Od października do grudnia bitcoin wzrósł z 5000 do około 20000 USD. Doprowadziło to do dużego szumu, a nawet przyciągnięcia uwagi władz.
 • W listopadzie 2017r, prawnik o nazwisku Dwaipayan Bhowmick złożył pozew o interes publiczny (PIL), domagając się uregulowania kwestii kryptowalut.
 • Od grudnia do lutego, rząd kilkakrotnie powtarzał, że kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym. W Budżecie 2018 minister finansów Arun Jaitley powiedział ponownie, że rząd nie uważa kryptowalut za prawny środek płatniczy i zrobi wszystko, aby wyeliminować tworzenie aktywów kryptograficznych.
 • 5 kwietnia, RBI zwrócił się do regulowanych przez siebie podmiotów o zerwanie relacji biznesowych z firmami i osobami fizycznymi zajmującymi się kryptowalutami. „Zdecydowano, że ze skutkiem natychmiastowym podmioty regulowane przez RBI nie będą zajmować się ani świadczyć usług na rzecz osób fizycznych ani podmiotów gospodarczych zajmujących się lub rozliczających wirtualne waluty. Podmioty regulowane, które już świadczą takie usługi, zakończą współpracę w określonym czasie ”- powiedział RBI. RBI ustaliło ostatnią datę zakończenia wszystkich takich relacji na 5 lipca.
 • W kwietniu, Kali Digital Eco-Systems z siedzibą w Ahmedabad, który prowadzi giełdę kryptowalut CoinRecoil, przeniósł Sąd Najwyższy w Delhi, kwestionując wirtualny zakaz RBI.

Później złożono szereg petycji przeciwko decyzji RBI, wkroczył Sąd Najwyższy i powiedział, że rozpatrzy kilka skarg razem.

 • 11 maja, sąd apeksowy wydał wezwanie do RBI i rządu centralnego w celu udzielenia odpowiedzi na petycje.
 • 3 lipca, Sąd Najwyższy odmówił przyznania tymczasowego zadośćuczynienia graczom kryptowalut.
 • Od 6 lipca, wprowadzono zakaz RBI.
 • 20 lipca, RBI podtrzymał swoją decyzję o wirtualnym zakazie. Powiedział Sądowi Najwyższemu, że kryptowaluty są odporne na regulacje państwowe, nie mogą być regulowane i doprowadzą do nielegalnych transakcji.

RBI i rząd centralny poprosiły o trzy tygodnie na złożenie odpowiedzi na petycje. Kolejny termin rozprawy został wyznaczony 11 września.

 • 11 września, sprawa została odroczona do 12 września na rozprawę z powodu braku czasu przed składem SC.
 • 12 września, RBI po raz kolejny powtórzył, że kryptowaluty nie mogą być uważane za ważną walutę lub pieniądze w ramach istniejącego systemu prawnego. Rozprawa została odroczona, ponieważ wielu respondentów, z wyjątkiem RBI, nie było w stanie złożyć odpowiedzi.

Po zamknięciu Zebpay wydaje się, że sytuacja w kraju kryptowalut zmienia się ze złego na najgorszy. Sąd apeksowy będzie musiał wziąć pod uwagę tę katastrofę i działać szybko, inaczej sytuacja skończy się smutną nutą dla kryptowaluty w kraju.

Czy sąd apelowy wniesie sprawę na korzyść kryptowalut, czy będzie to śmierć kryptowalut w drugim najbardziej zaludnionym kraju na świecie? Poinformuj nas o swoich poglądach na ten temat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector