Czy chiński bank centralny zwiększa popyt na bitcoiny w kraju?

Narracja o wykupywaniu Bitcoinów przez Chińczyków przebiega w dwojaki sposób – niektóre raporty mówią, że Chińczycy zwracają się w stronę kryptowaluty z powodu FUD stworzonej przez wojnę handlową między USA a Chinami, podczas gdy inne wskazują, że Chińczycy nie kupują kryptowalut. Na artykuł autor: Nikkei Asian Review podkreśla, że ​​chiński bank centralny może mimo wszystko zwiększać popyt na Bitcoin. 

Dewaluacja waluty PBOC napędza popyt na Bitcoin

Zgodnie z artykułem, ekspert z nieformalnego stowarzyszenia bitcoinów w Chinach ujawnił, że wolumen zakupów bitcoinów i innych kryptowalut wzrósł aż o 50%, chociaż nie ma solidnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.. 

Ma to być odpływ kapitału w kraju. W pierwszym kwartale roku deficyt błędów i przeoczeń w bilansie płatniczym wyniósł 88 mln USD, a przyczyną tego są odpływy kapitału. Krypto jest postrzegane jako główny kanał, do którego przepływają pieniądze. 

Jedną z przyczyn odpowiedzialnych za takie odpływy kapitału jest polityka przyjęta przez Ludowy Bank Chin (PBoC) w celu zwalczania strat w eksporcie, które spowodowały poważną dewaluację waluty w ciągu ostatnich kilku tygodni. 5 sierpnia PBoC ustaliło dzienną stopę referencyjną juana poniżej 7 za dolara, co jest pierwszym od prawie dekady. To stworzyło FUD wśród ludzi i ludzi, i najwyraźniej gromadzili się w bitcoinie „bezpiecznej przystani”. 

Analitycy i osoby wpływowe na temat wojen handlowych i ceny bitcoinów

Kilku krypto-influencerów i analityków również stwierdziło, że Bitcoin stał się bezpieczną przystanią w czasach globalnych finansowych FUD, w szczególności spowodowanych wojnami handlowymi między USA i Chinami.

Grayscale Investments, wybitny autoryzowany fundusz zaufania do walut cyfrowych w USA, przypisuje 75% zysków Bitcoin w 2019 roku wojnie handlowej między USA a Chinami. 

Niedawno byk Bitcoin, Tom Lee, potwierdził również status Bitcoina jako bezpiecznej przystani, stwierdzając, że jest on „pozytywnie skorelowany ze złotem” i udowodnił, że „w tym roku jest zabezpieczeniem przed globalnym ryzykiem” w programie CNBC Fast Money. 

Starszy strateg walutowy DailyFX, Christopher Vecchio, zwrócił również uwagę na fakt, że cena Bitcoina była odwrotnie proporcjonalna do juana od czasu rozpoczęcia wojny handlowej między USA a Chinami w wywiadzie dla Kitco. 

Tydzień temu Mati Greenspan, starszy analityk rynku w eToro również zasugerował, że cena Bitcoina i wojny handlowe są skorelowane. Powiedział –

„Mimo że korelacja nie równa się przyczynowości i nadal nie mamy wystarczających danych, trudno zignorować zbieg okoliczności, że bitcoin gwałtownie wzrósł w maju i czerwcu, podczas gdy napięcia handlowe w USA i Chinach były u szczytu. Dziś po raz kolejny widzimy rosnące napięcie między dwiema największymi gospodarkami świata, a Bitcoin ma solidną podstawę. ”

Jednak nie wszyscy krypto-influencerowie są przekonani, że wojny handlowe i wynikająca z nich dewaluacja juana skłaniają Chińczyków do kupowania bitcoinów. 5 sierpnia, w dniu poważnej dewaluacji juana, Dovey Wan, influencer kryptowalut, napisał na Twitterze:

„Chińskie wykupywanie Bitcoinów” to BARDZO wątpliwa narracja IMO

  1. Bitcoin jest sprzedawany z ujemną premią na chińskich giełdach centrycznych, takich jak Huobi i Okex

  2. Cena OTC denominowana w RMB jest obecnie na poziomie 1% premii, w normalnym zakresie od czasu byka ”

Peter Schiff, sceptyk Bitcoin i złoty maksymalista, również potrzasnął narrację Chińczyków o wykupywaniu Bitcoinów, mówiąc, że Chińczycy nie kupują Bitcoina jako bezpiecznej przystani, ale spekulanci kupują go w nadziei, że Chińczycy kupią go jako bezpieczną przystań.

Nie ma rozstrzygających dowodów na poprawność którejkolwiek z dwóch narracji. 

Ale w tym czasie, gdy świat jest globalną wioską, skutki wydarzeń w jednej części świata prawdopodobnie nie pozostaną zlokalizowane, a FUD wykracza poza granice. Niepewność polityczno-gospodarcza w różnych formach wpływa również na inne części świata – nadchodzący Brexit jest przyczyną FUD dla mieszkańców Wielkiej Brytanii i UE. Hiperinflacja wywołała wielkie cierpienia w takich krajach, jak Wenezuela, Zimbabwe, Argentyna i Iran. 

Kiedy globalna gospodarka jest w tak trudnym stanie, nie jest zaskakujące, że Bitcoin zostaje uznany za aktywa bezpiecznej przystani, nieskorelowane z walutami lub politykami emitowanymi przez rząd. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me