Kryptowaluty i podatki: najnowsze aktualizacje z 5 krajów

Kraje na całym świecie borykają się z pytaniem, jak regulować kryptowaluty od kilku lat. Pomimo wszystkich projektów regulacji dotyczących kryptowalut i dyskusji panelowych, większość z nich poczyniła tylko częściowe postępy na tym froncie, a kryptowaluty nadal pozostają w szarej strefie. Jednak organy podatkowe desperacko chcą wskoczyć na ten rynek o wartości 290 miliardów dolarów i odebrać swój udział w zyskach inwestorów i handlowców kryptowalut. 

Oto 5 krajów, które niedawno zaktualizowały sposób opodatkowania (lub nie opodatkowania) kryptowalut –

USA

w NAS, Bitcoin mógłby być towar, własność lub papier wartościowy, w zależności od tego, do którego regulatora – CFTC, IRS czy SEC, chodzi. Niedawne przesłuchanie zorganizowane przez Komitet ds.Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich Stanów Zjednoczonych było przedmiotem wielu dyskusji na temat tego, czy bitcoin powinien zostać zakazany lub może zostać zakazany, ale członkowie przesłuchania nie byli w stanie uzyskać żadnych ostatecznych odpowiedzi w tej sprawie. 

Jednak pomimo obecnego niespójnego statusu kryptowaluty w różnych stanach i organach regulacyjnych, IRS wysyła listy do właścicieli kont kryptograficznych, informując ich o zasadach dotyczących kryptowalut i wzywając ich do prawidłowego zgłaszania swoich dochodów. 

Pismo IRS 6174

Mamy informacje, że posiadasz lub miałeś jedno lub więcej kont zawierających wirtualną walutę, ale możemy nie znać wymagań dotyczących zgłaszania transakcji obejmujących wirtualną walutę, która obejmuje kryptowaluty i inne niż kryptowaluty wirtualne. Po zapoznaniu się z poniższymi informacjami (edukacyjnymi), jeśli uważasz, że nie zgłosiłeś dokładnie transakcji w wirtualnej walucie w federalnym zeznaniu podatkowym, powinieneś złożyć poprawione deklaracje lub zaległe deklaracje, jeśli nie złożyłeś zeznania dla jednego lub więcej podlegających opodatkowaniu lat ”.

Niewłaściwe zgłoszenie „konsekwencji podatkowych transakcji w wirtualnej walucie” może prowadzić do opodatkowania, odsetek, kar, a nawet ścigania karnego. 

Indie

W Indie, Departament Podatku Dochodowego wysłał zawiadomienia podatkowe do inwestorów i handlowców kryptowalut w lipcu, które zawierały listę 26 pytań dotyczących źródeł dochodu odbiorców, ich transakcji kryptowalutowych, platform, których używali do transakcji w kryptowalutach i czy zapłacili oni podatki od swoich zyski z zarobków kryptowalutowych. Ponadto zawiadomienie nakazuje odbiorcom stawienie się w wyznaczonym terminie w Biurze Zastępcy Dyrektora ds. Podatku Dochodowego i udokumentowanie w księgach rachunkowych lub innych dokumentach dotyczących ich źródeł dochodu. Nakazuje im również „nie wyjeżdżać, dopóki nie otrzymają na to pozwolenia od urzędników” i ostrzega o możliwej grzywnie w wysokości do 10 000 Rs, jeśli nie przyjdą i nie przedstawią wymaganych dowodów. 

Należy zauważyć, że Indie nałożyły zakaz bankowy na kryptowaluty, a niezweryfikowany dokument niedawno ujawniony przez prawnika zajmującego się blockchainem Varun Sethi sugeruje, że Indie mogą nałożyć ogólny zakaz na wszystkie kryptowaluty z wyjątkiem rupii cyfrowej i cyfrowych walut obcych. Projekt ustawy zatytułowany „Zakaz kryptowaluty & Regulacje oficjalnych walut cyfrowych ”

„Nikt nie może wydobywać, generować, przechowywać, sprzedawać, handlować, emitować, przekazywać, pozbywać się ani używać kryptowaluty na terytorium Indii”.

Jednak jak dotąd nie ogłoszono oficjalnej decyzji w sprawie całkowitego zakazu używania kryptowalut.

Brazylia


Brazylia stał się ostatnim krajem, który dołączył do listy krajów nakładających podatki na kryptowaluty. Wcześniej, w maju, przewodniczący Izby Deputowanych Brazylii, Rodrigo Maia, zarządził utworzenie zlecenie prac nad zaprojektowaniem przepisów dotyczących kryptowalut. Nie było żadnych publicznych aktualizacji na temat jakichkolwiek zmian w tym zakresie. Jednak, zgodnie z najnowszymi raportami, Departament Federalnego Urzędu Skarbowego nakazał obowiązkowe ujawnianie organom podatkowym informacji o transakcjach przekraczających 30000 brazylijskich realiów (7600 USD). To posunięcie, skierowane zarówno do prywatnych inwestorów, jak i firm kryptograficznych, jest postrzegane jako sposób na zwiększenie dochodów podatkowych. 

Singapur

Handlowcy kryptowalut w Singapurze mogli wkrótce mieć powód do radości, ponieważ organ podatkowy tego kraju może zwolnić transakcje kryptowalutowe z GST. W dniu 5 lipca Inland Revenue Authority of Singapore (IRAS) opublikował Poradnik dotyczący projektu e-podatku szczegółowe wytyczne dotyczące opodatkowania „Cyfrowych tokenów płatności”. 

Przewodnik jasno określa, co składa się na „cyfrowe tokeny płatności” –

Token cyfrowyŹródło: Przewodnik e-podatkowy IRAS

Zatwierdzenie projektu przewodnika doprowadzi do następujących zmian, które wejdą w życie 1 stycznia 2020 r. – 

SingapurŹródło: Przewodnik e-podatkowy IRAS

IRS chce również karmić się tą zmianą traktowania GST ze strony firm, które mają do czynienia z transakcjami kryptowalutowymi. 

Podejście rządu Singapuru do regulacji i opodatkowania kryptowalut sprawia, że ​​jest to jeden z nielicznych krajów, które rozwijają środowisko sprzyjające rozwojowi kryptowalut cyfrowych. 

Gruzja

Gruzja opublikowała niedawno aktualizację dotyczącą opodatkowania kryptowalut, pomimo nieadekwatności przepisów dotyczących nich. Minister finansów tego kraju Ivane Matchavariani podpisał niedawno ustawę wyjaśniającą, w jaki sposób podmioty handlujące kryptowalutami, zarówno firmy, jak i osoby fizyczne, mają być opodatkowane. 

Zgodnie z nowym projektem mieszkańcy kraju będą mogli wymieniać kryptowaluty na walutę fiducjarną bez konieczności płacenia podatku VAT od transakcji. Oznacza to, że kraj może traktować Bitcoin jako walutę, ponieważ podatek VAT jest nakładany tylko na towary i usługi. 

Należy zauważyć, że gruzińskie lari pozostaną prawnym środkiem płatniczym w kraju, a kryptowaluty, takie jak obce waluty fiducjarne, nie będą przyjmowane do płatności. Firmy wydobywcze będą musiały płacić VAT, chyba że zostaną zarejestrowane za granicą. 

Brak wyraźnych regulacji dotyczących kryptowalut jest powodem do konsternacji wśród posiadaczy kryptowalut, zwłaszcza gdy organy regulacyjne w krajach takich jak USA i Indie proponują całkowity zakaz kryptowalut, a nawet sugerują karanie posiadaczy kryptowalut. Wówczas wiadomość o podatkach kryptowalutowych mogłaby być postrzegana jako chmura ze srebrną podszewką. 

Jeśli agencje podatkowe na świecie opracowują przepisy podatkowe dotyczące kryptowalut, oznacza to, że nie planują zakazu kryptowalut. Inwestorzy kryptowalut woleliby raczej mieć regulacje dotyczące kryptowalut i płacić podatki od swoich kryptowalut, niż żyć w ciągłym strachu przed karą w przypadku zakazu kryptowalut.

Z punktu widzenia gospodarek regulacja kryptowalut może być korzystniejszą opcją, ponieważ będą one mogły skorzystać z dodatkowych dochodów podatkowych. Zakaz kryptowalut tylko zepchnie ten rozwijający się rynek pod ziemię, gdzie władze będą miały niewielką widoczność lub kontrolę nad handlem kryptowalutami. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map